Jan Lipold Jan Lipold | Názory
27. 4. 2018 10:00

Foto: Opuštěná nemocnice, kde zdi pamatují hodně. Před 100 lety tu zemřel muž, který změnil dějiny

Foto: Opuštěná nemocnice, kde zdi pamatují hodně. Před 100 lety tu zemřel muž, který změnil dějiny
Soud s atentátníky v prosinci 1914 v Sarajevu. Gavrilo Princip (v první řadě uprostřed) byl členem skupiny Mladá Bosna, která usilovala o bosenskou nezávislost (Rakousko-Uhersko anektovalo Bosnu v roce 1908). Principovi v době zločinu ještě nebylo 20 let (o tři týdny), takže podle tehdejších zákonů nemohl dostat trest smrti, ale nejvýš 20 let vězení. Tak se i stalo.
Gavrilo Princip byl vězněn v terezínské Malé pevnosti. Trpěl tuberkulózou a nemoc ještě umocnily podmínky výkonu trestu. Jeho dva další druhové zemřeli v Terezíně již v roce 1916. Princip ale nedožil v cele, nýbrž ve staré vojenské nemocnici, která stojí ve městě na Ohři dodnes. Pojďme se do ní podívat.
Rozsáhlý objekt, postavený na konci 18. století jako pevnostní špitál, je dnes zavřený a víceméně prázdný. To se týká i vrátnice.
Byla tu - svého času vyhlášená - vojenská nemocnice, skončila v roce 1997. Terezínská posádka je rozpuštěna.
Foto: ČTK
Před 100 lety, 28. dubna 1918, zemřel v Terezíně muž, který dal záminku k první světové válce. Bosenskosrbský student Gavrilo Princip, vrah arcivévody Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželky Žofie Chotkové.

Principův sarajevský atentát byl rozbuškou první světové války s miliony mrtvých a do té doby nepoznaným strádáním civilního obyvatelstva.

Nebýt Gavrila Principa, dějiny 20. století by se dost možná ubíraly trochu jinými cestami. Od zkázy některých tradičních monarchií přes nástup Stalina, Hitlera a s nimi spřízněných despotů až po poválečné rozdělení Evropy, Jugoslávii a její krvavý rozpad a dodnes patrné resentimenty fašismu a komunismu v různých zemích kontinentu.

Tohle všechno samozřejmě nejde spojovat s osobou mladíka, který zemřel po třech letech tuhého žaláře ve věku pouhých 23 let. Ale jestli mají atentátníci ambici "pohnout světem", pak málokomu z nich se to splní takovou měrou jako Gavrilovi Principovi. Jeho čin v důsledku ovlivnil mnohem víc, než mohl tušit, nejen boj za Srbsko a Bosnu.

V Srbsku je Princip uznáván jako hrdina, stojí tam jeho pomníky, jmenují se po něm ulice. Jeho terezínská stopa je nesrovnatelně skromnější a téměř neznámá. Připomeňme si ji.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pompeo: USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři

Spojené státy od pondělí považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající se vod Jihočínského moře. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého Čína daný region bere jako své "námořní impérium" a nárokuje si kontrolu nad oblastmi, které nemohou být přisouzeny žádné zemi. Agentura AP píše o eskalaci diplomatické strategie Washingtonu a předpovídá další nárůst hněvu na čínské straně.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Rozpočet českého pavilonu na Expu se zvýší o 25,2 milionu korun

Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 se zvýší o 25,2 milionu korun kvůli jejímu ročnímu odkladu v důsledku pandemie koronaviru. Úpravu rozpočtu dnes schválila vláda. Kabinet zároveň potvrdil i českou účast na výstavě v jejím novém termínu. Původně plánovaný rozpočet byl 260 až 310 milionů korun podle účasti partnerů ze soukromého sektoru, ze státních zdrojů mělo jít 229 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy