reklama
 
 

Foto: Opuštěná nemocnice, kde zdi pamatují hodně. Před 100 lety tu zemřel muž, který změnil dějiny

27. 4. 2018 10:00
Před 100 lety, 28. dubna 1918, zemřel v Terezíně muž, který dal záminku k první světové válce. Bosenskosrbský student Gavrilo Princip, vrah arcivévody Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželky Žofie Chotkové.

Principův sarajevský atentát byl rozbuškou první světové války s miliony mrtvých a do té doby nepoznaným strádáním civilního obyvatelstva.

Nebýt Gavrila Principa, dějiny 20. století by se dost možná ubíraly trochu jinými cestami. Od zkázy některých tradičních monarchií přes nástup Stalina, Hitlera a s nimi spřízněných despotů až po poválečné rozdělení Evropy, Jugoslávii a její krvavý rozpad a dodnes patrné resentimenty fašismu a komunismu v různých zemích kontinentu.

Tohle všechno samozřejmě nejde spojovat s osobou mladíka, který zemřel po třech letech tuhého žaláře ve věku pouhých 23 let. Ale jestli mají atentátníci ambici "pohnout světem", pak málokomu z nich se to splní takovou měrou jako Gavrilovi Principovi. Jeho čin v důsledku ovlivnil mnohem víc, než mohl tušit, nejen boj za Srbsko a Bosnu.

V Srbsku je Princip uznáván jako hrdina, stojí tam jeho pomníky, jmenují se po něm ulice. Jeho terezínská stopa je nesrovnatelně skromnější a téměř neznámá. Připomeňme si ji.

autor: Jan Lipold | 27. 4. 2018 10:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama