Jan Lipold Jan Lipold | Názory
27. 4. 2018 10:00

Foto: Opuštěná nemocnice, kde zdi pamatují hodně. Před 100 lety tu zemřel muž, který změnil dějiny

Foto: Opuštěná nemocnice, kde zdi pamatují hodně. Před 100 lety tu zemřel muž, který změnil dějiny
Soud s atentátníky v prosinci 1914 v Sarajevu. Gavrilo Princip (v první řadě uprostřed) byl členem skupiny Mladá Bosna, která usilovala o bosenskou nezávislost (Rakousko-Uhersko anektovalo Bosnu v roce 1908). Principovi v době zločinu ještě nebylo 20 let (o tři týdny), takže podle tehdejších zákonů nemohl dostat trest smrti, ale nejvýš 20 let vězení. Tak se i stalo.
Gavrilo Princip byl vězněn v terezínské Malé pevnosti. Trpěl tuberkulózou a nemoc ještě umocnily podmínky výkonu trestu. Jeho dva další druhové zemřeli v Terezíně již v roce 1916. Princip ale nedožil v cele, nýbrž ve staré vojenské nemocnici, která stojí ve městě na Ohři dodnes. Pojďme se do ní podívat.
Rozsáhlý objekt, postavený na konci 18. století jako pevnostní špitál, je dnes zavřený a víceméně prázdný. To se týká i vrátnice.
Byla tu - svého času vyhlášená - vojenská nemocnice, skončila v roce 1997. Terezínská posádka je rozpuštěna.
Foto: ČTK
Před 100 lety, 28. dubna 1918, zemřel v Terezíně muž, který dal záminku k první světové válce. Bosenskosrbský student Gavrilo Princip, vrah arcivévody Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželky Žofie Chotkové.

Principův sarajevský atentát byl rozbuškou první světové války s miliony mrtvých a do té doby nepoznaným strádáním civilního obyvatelstva.

Nebýt Gavrila Principa, dějiny 20. století by se dost možná ubíraly trochu jinými cestami. Od zkázy některých tradičních monarchií přes nástup Stalina, Hitlera a s nimi spřízněných despotů až po poválečné rozdělení Evropy, Jugoslávii a její krvavý rozpad a dodnes patrné resentimenty fašismu a komunismu v různých zemích kontinentu.

Tohle všechno samozřejmě nejde spojovat s osobou mladíka, který zemřel po třech letech tuhého žaláře ve věku pouhých 23 let. Ale jestli mají atentátníci ambici "pohnout světem", pak málokomu z nich se to splní takovou měrou jako Gavrilovi Principovi. Jeho čin v důsledku ovlivnil mnohem víc, než mohl tušit, nejen boj za Srbsko a Bosnu.

V Srbsku je Princip uznáván jako hrdina, stojí tam jeho pomníky, jmenují se po něm ulice. Jeho terezínská stopa je nesrovnatelně skromnější a téměř neznámá. Připomeňme si ji.

 

Právě se děje

Další zprávy