Martin Fendrych Martin Fendrych | Názory
2. 10. 2019 12:10

Glosa - Zemřel Karel Gott, symbol podobný Řípu. Jeho legenda bude žít dál

Smrt Karla Gotta se v jistých ohledech podobná úmrtí Václava Havla. Byť jejich osudy i postoje byly zcela odlišné, i on se stal pro mnohé lidi nepřehlédnutelným symbolem. I s ním se lidé poměřovali. I jeho odchod představuje v mnoha smyslech konec určité etapy, podobný zásah do společenského vědomí.
Netřeba představovat, zná ho každý a potrvá to ještě dlouho.
Netřeba představovat, zná ho každý a potrvá to ještě dlouho. | Foto: Lukáš Bíba

Zemřel Karel Gott. Smutných, zaražených, otřesených, hluboce pohnutých jsou a budou miliony lidí u nás, na Slovensku i jinde. V Německu třeba. Gott byl symbolem doby, podařilo se mu to, co jeho písničkám - zlidověl (a to je to nejlepší, co se písni může přihodit). Stal se jaksi neoddělitelně součástí našich životů, ať jsme o to stáli či nikoli. A teď, v osmdesáti letech, ve věku požehnaném, ve věku plnosti, zemřel.

Gott byl ročník 1939 a zasáhl i generace mladší, sloužil jako symbol dvou ne vždy provázaných věcí: vysoké profesionality a úspěchu. Ten jeho byl fascinující. Karel Gott se nějak zvláštně, étericky (stačí si vybavit jeho hlas, když nezpíval, jen vyprávěl) vznášel nad komunistickým režimem, jehož součástí byl, ale zároveň i nebyl. Režim ho potřeboval jako lék na mrzačené duše československých občanů. Dokonce, dost možná, jako lék na duše těch, kteří nás tady mrzačili.

Spisovatel Milan Kundera o zpěvákovi v původním vydání románu Kniha smíchu a zapomnění (1979) napsal: "Prezident zapomnění a idiot hudby patřili k sobě. My pomůžeme vám, vy pomůžete nám." Prezidentem zapomnění mínil Gustáva Husáka, idiotem hudby právě zemřelého zpěváka. Z nového vydání tu pasáž sám vyškrtl. Nejspíše proto, jak drsně a potupně to zní: "idiot hudby". V něčem to však vystihovalo realitu sedmdesátých let: Karel Gott s jednou formou hudby splynul, stal se hlasem, tónem.

Když po něm televize v lednu 1989 chtěla, aby odsoudil demonstranty z Palachova týdne, odmítl to. Stejně však v létě nepodepsal petici Několik vět. Vznášel se nad režimem, jako by nechtěl sestoupit dolů, do reality.

Jeho úspěch svázaný s profesionalitou ve svém oboru až nevídanou, pokračoval i po revoluci. Zpěvák se nepřestal klenout také nad novým, svobodným režimem, který ho samozřejmě, vděčně přijal. I když už "lék" jeho hlasu, jeho písní, vlastně nepotřeboval.

V červenci 1999 napsal Karlu Gottovi dopis i tehdejší prezident Václav Havel. Četli ho na koncertě, který byl dárkem kolegů ke zpěvákovým šedesátinám: "Karel Gott je pro mě příkladem profesionální kontinuity, je jako ta hora Říp, co tady pořád stojí…" Výstižné přirovnání, Gott jako hora úzce spojená s českou národností, s tím, jak vnímáme sami sebe. Bylo v něm něco z věčně mladého praotce Čecha.

Hora Říp ovšem jen tak nezemře, zatímco Karel Gott v noci na středu zemřel. Hora Říp sama o sobě není žádný velevrch, žádná impozantní skála, jen tak si pokojně leží v rovině, oblá a příjemná na pohled, naše. Stejně jako Gott je náš. Říp je stokrát víc legenda než kopec. A stejně Gott. Jeho tělesná schránka pomine, legenda přetrvá. Legenda o neskutečném úspěchu, o vznášení se nad režimy, o schopnosti oslovit, ba fascinovat, lidi nejrůznějších názorů a generací.

Proto je smrt Karla Gotta podobně hlubokou událostí, jako odchod Václava Havla. Představuje podobný zásah do společenského vědomí, podobnou ránu pro starší generace. A nic na tom nemění fakt, že ti dva žili životy zcela odlišné.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy