Martin Fendrych Martin Fendrych | Názory
2. 10. 2019 12:10

Glosa - Zemřel Karel Gott, symbol podobný Řípu. Jeho legenda bude žít dál

Smrt Karla Gotta se v jistých ohledech podobná úmrtí Václava Havla. Byť jejich osudy i postoje byly zcela odlišné, i on se stal pro mnohé lidi nepřehlédnutelným symbolem. I s ním se lidé poměřovali. I jeho odchod představuje v mnoha smyslech konec určité etapy, podobný zásah do společenského vědomí.
Netřeba představovat, zná ho každý a potrvá to ještě dlouho.
Netřeba představovat, zná ho každý a potrvá to ještě dlouho. | Foto: Lukáš Bíba

Zemřel Karel Gott. Smutných, zaražených, otřesených, hluboce pohnutých jsou a budou miliony lidí u nás, na Slovensku i jinde. V Německu třeba. Gott byl symbolem doby, podařilo se mu to, co jeho písničkám - zlidověl (a to je to nejlepší, co se písni může přihodit). Stal se jaksi neoddělitelně součástí našich životů, ať jsme o to stáli či nikoli. A teď, v osmdesáti letech, ve věku požehnaném, ve věku plnosti, zemřel.

Gott byl ročník 1939 a zasáhl i generace mladší, sloužil jako symbol dvou ne vždy provázaných věcí: vysoké profesionality a úspěchu. Ten jeho byl fascinující. Karel Gott se nějak zvláštně, étericky (stačí si vybavit jeho hlas, když nezpíval, jen vyprávěl) vznášel nad komunistickým režimem, jehož součástí byl, ale zároveň i nebyl. Režim ho potřeboval jako lék na mrzačené duše československých občanů. Dokonce, dost možná, jako lék na duše těch, kteří nás tady mrzačili.

Spisovatel Milan Kundera o zpěvákovi v původním vydání románu Kniha smíchu a zapomnění (1979) napsal: "Prezident zapomnění a idiot hudby patřili k sobě. My pomůžeme vám, vy pomůžete nám." Prezidentem zapomnění mínil Gustáva Husáka, idiotem hudby právě zemřelého zpěváka. Z nového vydání tu pasáž sám vyškrtl. Nejspíše proto, jak drsně a potupně to zní: "idiot hudby". V něčem to však vystihovalo realitu sedmdesátých let: Karel Gott s jednou formou hudby splynul, stal se hlasem, tónem.

Když po něm televize v lednu 1989 chtěla, aby odsoudil demonstranty z Palachova týdne, odmítl to. Stejně však v létě nepodepsal petici Několik vět. Vznášel se nad režimem, jako by nechtěl sestoupit dolů, do reality.

Jeho úspěch svázaný s profesionalitou ve svém oboru až nevídanou, pokračoval i po revoluci. Zpěvák se nepřestal klenout také nad novým, svobodným režimem, který ho samozřejmě, vděčně přijal. I když už "lék" jeho hlasu, jeho písní, vlastně nepotřeboval.

V červenci 1999 napsal Karlu Gottovi dopis i tehdejší prezident Václav Havel. Četli ho na koncertě, který byl dárkem kolegů ke zpěvákovým šedesátinám: "Karel Gott je pro mě příkladem profesionální kontinuity, je jako ta hora Říp, co tady pořád stojí…" Výstižné přirovnání, Gott jako hora úzce spojená s českou národností, s tím, jak vnímáme sami sebe. Bylo v něm něco z věčně mladého praotce Čecha.

Hora Říp ovšem jen tak nezemře, zatímco Karel Gott v noci na středu zemřel. Hora Říp sama o sobě není žádný velevrch, žádná impozantní skála, jen tak si pokojně leží v rovině, oblá a příjemná na pohled, naše. Stejně jako Gott je náš. Říp je stokrát víc legenda než kopec. A stejně Gott. Jeho tělesná schránka pomine, legenda přetrvá. Legenda o neskutečném úspěchu, o vznášení se nad režimy, o schopnosti oslovit, ba fascinovat, lidi nejrůznějších názorů a generací.

Proto je smrt Karla Gotta podobně hlubokou událostí, jako odchod Václava Havla. Představuje podobný zásah do společenského vědomí, podobnou ránu pro starší generace. A nic na tom nemění fakt, že ti dva žili životy zcela odlišné.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 34 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy