Josef Pazderka Josef Pazderka | Glosy
27. 2. 2020 17:55

Koronavirus aneb Don't panic!

Epidemie doposud neznámého koronaviru 2019-nCoV může představovat ohrožení. Hysterie a panika ale situaci ještě zhorší.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Shutterstock

Kauza koronavirus napíná společenské emoce na maximum. Týká se to i médií, včetně on-line deníku Aktuálně.cz. Rozptyl čtenářských reakcí je přitom neuvěřitelný: z jedné strany výtky, jak málo na nebezpečí nového koronaviru upozorňujeme, z druhé hrozby trestním oznámením pro šíření poplašné zprávy. Uprostřed toho redakce, snažící se dál dělat zodpovědně svoji práci.

Jako novináři máme povinnost zachytit složitou problematiku šíření koronaviru a dávat jí proporce. Nákaza se šíří podstatně rychleji než její podobní předchůdci (SARS, MERS), řada zemí podnikla bezprecedentní kroky - rušení letů, karantény a tak dále. Koronavirem přenášená nemoc je stejně nakažlivá jako chřipka a obyvatelstvo proti ní nemá vypěstovanou imunitu.

Pro zdravého jedince, a tedy většinu české populace nicméně není onemocnění přenášené koronavirem nebezpečné, potvrdil na čtvrteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Koronavirus nelze podcenit. K dnešku zabil pár tisíc lidí a bude jich víc. Ale minulý rok zemřelo v USA 38 tisíc lidí na obyčejnou chřipku," připomíná v komentáři pro Český rozhlas lékař a neurolog Martin Jan Stránský. "Vytvořila se zde skutečná hysterie, která je i podle nadnárodních zdravotnických organizací mnohem nebezpečnější než samotný virus," dodává.

Jako novináři nejsme v pokrytí epidemie neomylní, neustále hledáme vhodnou míru mezi závažností problému i jeho přeceněním. Oceníme proto trpělivost i zpětnou vazbu. Dejte nám vědět, kdy už jsme v této (i v jiné věci) "za čarou".

Všem, kteří se touto problematikou zabývají, mezitím vzkazujeme: Don't panic.

VIDEO: Hrozba nového koronaviru a reakce českých úřadů

Je Česko připraveno na koronavirus? Jaká opatření stát chystá? Sledujte přímý přenos tiskové konference po jednání Ústřední epidemiologické komise. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy