Libor Stejskal Libor Stejskal, Štěpán Kubišta | Interpelace
14. 2. 2011 11:28

Chceme Novou scénu především otevřít lidem

Ředitel Nové scény Národního divadla vysvětluje, jak se zrodily Interpelace
Foto: Jiří Kropáček

Nová scéna Národního divadla představuje zbrusu nový scénický diskusní formát: divadlo jako místo pro vášnivou debatu a komentáře na aktuální téma. Ve spolupráci s Aktuálně.cz a FAMU připravujeme na 24. února první díl diskusního pořadu Interpelace, v roli moderátora ekonom (a herec) Tomáš Sedláček. Pozvané hosty - významné osobnosti z kulturní i politické sféry - budou moci diskutéři doslova interpelovat. Debatu ozvláštní překvapení: vstoupí do ní pod svými nicky diskutéři z internetu, polemiku dokreslí filmové předtáčky apod.

Na samém začátku našeho plánování Nové scény, bylo hlavním cílem otevřít budovu lidem. Zní to jako floskule, ale my jsme šli opravdu po pravém významu toho slova. Nová scéna se po dobu dvacetiletého působení Laterny magiky stala takovým skleněným hradem uprostřed města. Postupně získávala další a další přezdívky, budila hrůzu a někdy i nadšení svou architekturou, ale určitě nevybízela kolemjdoucí k její návštěvě. Nyní, po roce od jejího znovuotevření, se Nová scéna otevírá v devět ráno, stejně jako kavárna Nona (NOvá scéNA), pokladna se zpoza neprůstřelného skla přesunula do nově zbudovaného informačního centra ve foyer, v mezipatře vznikla minigalerie Podesta a divadelní představení se ze sálu rozmnožila i do foyer čtvrtého patra, na piazzetu a do Voršilské zahrady.

Nová scéna Národního divadla v Praze
Nová scéna Národního divadla v Praze | Foto: NS ND

Při hledání dalších možností využití prostoru jsme nemohli nepřijít na odpolední čas v hlavním sále. V divadle se obvykle ráno bourá představení předchozího dne, dopoledne  zkouší a pak staví představení na večer. Pokud vše probíhá jak má, vznikne v odpoledni krátký čas, kdy se v sále nic neděje a divadlo spí. Ideální čas pro diskusi.

Nová scéna již v průběhu prvního roku své existence tak připravila publiku dvě veřejné diskuse. V březnu to byla Anatomie Nové scény - diskuse odborníků v režii Vladimíra 518 nad kontroverzní architekturou Karla Pragera. V květnu pak následovala veřejná diskuse Kultura jako volební téma, která se konala před parlamentními volbami do poslanecké sněmovny. Požádali jsme všechny politické strany, o kterých se předpokládalo, že se do poslanecké sněmovny dostanou, aby do diskuse nominovaly své kandidáty na post ministra kultury. (Současný ministr Besser tam nebyl. Myslím, že ani on sám v té době o svém angažmá na MKČR neuvažoval.) Diskuse byla živě přenášena na internet a do její druhé části se aktivně zapojili diváci svými dotazy. Moderoval Michal Prokop.

Hlediště Nové scény ND
Hlediště Nové scény ND | Foto: NS ND

Podzim pak proběhl v našich interních diskusích o formátu a moderátorovi. Inspirace jsem čerpali po celém světě a hlavním vzorem se nám staly velmi populární diskuse ve vídeňském Burgtheatru. Zrodil se název Interpelace a na návrh kolegyně Mař jsme oslovili Tomáše Sedláčka, který v posledních měsících vystupuje v představení napsaného podle své knihy Ekonomie dobra a zla.

Od 24. února na Nové scéně Národního divadla od 16.00 a poté každý čtvrtý čtvrtek v měsíci až do června. Vstup je zdarma. Těšíme se na Vaše Interpelace.

Štěpán Kubišta, ředitel Nové scény Národního divadla

 

Právě se děje

Další zprávy