Libor Stejskal Libor Stejskal | Interpelace
28. 6. 2012 15:42

Interpelace pod širým nebem: Koho si váží T. Sedláček?

Poslechněte si diskusi s Jiřinou Šiklovou, Radkem Špicarem a dalšími hosty
Foto: Jan Langer

Koho si váží Tomáš Sedláček? A proč?

Na první otázku odpovídá výčet jmen, které si pozval k dnešnímu povídání, tedy již tradičním Interpelacím. Na druhou se odpověď dozvídáme právě teď.

Poslechněte si, co si myslí o dění kolem nás socioložka Jiřina Šiklová, režisérka a herečka Tereza Nvotová, promotér David Gaydečka a Radek Špicar, ředitel české pobočky Aspen Institutu.

Debatujeme od 17. hodin na piazzettě, jak se říká otevřenému prostranství mezi historickou budovou Národního divadla a jeho Novou scénou (piazzetta je zdrobnělina od italského výrazu piazza čili náměstí popř. promenáda). Debatní setkání pod širým nebem nabízí přeci jen trochu jinou atmosféru než tradiční divadelní foyer (jak se ostatně ukázalo loňský červen ve Voršilské zahradě).

Online přenos debaty můžete od 17 hodin sledovat v tomto textu.

Socioložka a publicistka Jiřina Šiklová se angažuje ve veřejném životě již od 60. let. Spoluzakládala Katedru sociologie na FF UK, kde se zabývala problematikou mládeže a studentského hnutí. Působila v reformním křídle KSČ, po roce 1969 byla propuštěna z univerzity, pracovala jako uklízečka a sociální pracovnice. Po podpisu Charty byla v normalizačních letech perzekvována a od května 1981 vězněna za pašování nelegální literatury. Po roce 1989 opět začala přednášet sociologii, iniciovala založení Katedry sociální práce na FF UK, kterou do roku 2000 vedla. Založila také Centrum a knihovnu Gender Studies, která se později rozrostla na obecně prospěšnou společnost s mnohem širším záběrem.

Zleva Jiřina Šiklová, Radek Špicar a Tereza Nvotová
Zleva Jiřina Šiklová, Radek Špicar a Tereza Nvotová | Foto: Jan Langer

Tereza Nvotová je mladá slovenská režisérka a herečka. Jako malé dítě studovala dvojjazyčnou školu charismatického křesťanského Hnutí víry. Tuto zkušenost s charismatickým křesťanským hnutím zúročila v dokumentárním filmu Ježíš je normální!, který měl premiéru v roce 2008. Vystudovala pražskou FAMU. Považuje se hlavně za režisérku, ale má za sebou několik hereckých rolí.

Radek Špicar pracoval jako náměstek místopředsedy vlády pro ekonomiku, později ředitel vnějších vztahů společnosti Škoda Auto a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR pro hospodářskou politiku, v současnosti vede českou pobočku Aspen Institutu. Mezi témata, kterým se dlouhodobě věnuje, patří ekonomická diplomacie, společenská odpovědnost podniků, kulturní průmysl a přínosy think-tanků a NGOs.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Radka Špicara na Aktuálně.cz

Jméno Davida Gaydečky je dnes spojeno především s pražským hudebním festivalem United Island of Prague, který vymyslel a který se po nelehkých začátcích etabloval jako jedna z nejvýznamnějších akcí pražské kultury. Jeho organizátorské aktivity však výrazně přesahují hudební akce. Spolupracuje s občanským sdružením Opona, podílel se mj. na projektu Trenažér totality, angažoval se v kampani obhajující americkou protiraketovou obranu u nás.

Interpelace, pravidelná debatní setkání, mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a naleznete i další zajímavé informace, resp. záznamy předchozích debat. Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMUAudiovizuální centrum studentů ČVUT a studio Martin Fejt Production.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy