Libor Stejskal Libor Stejskal | Interpelace
24. 5. 2012 15:03

Interpelace: Vyplatí se ctít zákony? Vládne tady právo?

Poslechněte si, co si Cepl, Randák a další hosté Tomáše Sedláčka myslí o právním státě
Foto: Jan Langer

Mají v této zemi právo a spravedlnost šanci prosadit se? A pokud ne, tak proč?

O tom právě nyní diskutuje Tomáš Sedláček se svými hosty při pravidelných Interpelacích na Nové scéně Národního divadla.

Naše pozvání přijali soudce Vojtěch Cepl známý z kauzy „justiční mafie", Pavel Franc z Ekologického právního servisu (soudil se například s firmami Nemak či Danone) a Martin Kameník, který se v občanském sdružení Oživení zabývá případy korupce (původně slíbil přijít i ombudsman Pavel Varvařovský, svoji účast si ale nakonec rozmyslel). Podívat se neplánovaně přišel i bývalý ředitel BIS Karel Randák, a tak jsme ho k debatě též přizvali. 

Kdybych měl tu moc, prosadil bych zákon, který by spoustu jiných zákonů a předpisů zrušil. Nepřehlednou změť toho, co nám historicky zbylo, co vzniklo omylem nebo co nikdo nikdy nepoužil.

Foto: Jan Langer

Naše květnové téma - právo a justice - se prolínalo mnoha předešlými Interpelacemi. Pokoušíme se tedy zamyslet nad tím, v čem a jak konkrétně odráží stav společnosti práce soudů a soudců, státního zastupitelství, advokacie, notářů, exekutorů, rozhodců. Jak utopická či reálná je snaha o nezávislost soudcovské moci? Jaká je naše představa spravedlivého rozhodování ve velkých medializovaných kauzách, včetně procesů s politiky (Rath, Bárta).

Posledních 20 let vedlo k tomu, že lidé v Česku mají přímo hmatatelnou zkušenost toho, že rovnost před zákonem neexistuje, že nedodržovat zákony či je obcházet se vyplácí a že chovat se čestně není ctností, ale hloupostí.

Online přenos debaty můžete od 17 hodin sledovat v tomto textu.

Své komentáře a případné otázky můžete psát do debaty pod tímto článkem. Zprostředkujeme jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.

Čtenáři na internetu

Interpelace, pravidelná debatní setkání, mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a naleznete i další zajímavé informace, resp. záznamy předchozích debat. Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMUAudiovizuální centrum studentů ČVUT a studio Martin Fejt Production.

Na škole mi začalo docházet, jak nestandardně se u nás dělá veřejná politika, jak velká je tu moc politických stran oproti vyspělejším zemím, jak zde nefungují běžné mechanismy demokracie, byť formálně demokracii máme.

 

Právě se děje

Další zprávy