Libor Stejskal Jan Lipold Libor Stejskal, Jan Lipold | Interpelace
24. 2. 2011 19:35

Na prknech v Národním hrál web. Interpelace poprvé živě

Před zaplněným hledištěm Nové scény odpovídali Kocáb, Třeštíková, Kohout a Voleman
Foto: Aktuálně.cz

* Nově ve článku naleznete fotogalerii Ludvíka Hradilka ze zákulisí "Interpelací"

Praha - Nová scéna Národního divadla zažila dnes odpoledne něco, co její "prkna" za svojí bezmála osmadvacetiletou historii nepamatují.

Hostila totiž historicky první divadelní Interpelace, během nichž se ti, co zaplnili hlediště, jakož i čtenáři Aktuálně.cz u svých počítačů, mohli ptát zajímavých osobností na vše, co je zajímá. Téma? Umění odejít.

Debatu, která se konala před večerním představením, moderoval ekonom a bloger Aktuálně.cz Tomáš Sedláček. Své dotazy jste mohli pokládat v divadle, v diskusi pod tímto textem, na Facebooku a Twitteru.

Dva z pravidelných diskutujích na Aktuálně.cz usedli na jevišti (za plentou, neboť drtivá většina debatujících vystupuje anonymně) s počítačem, z něhož vše bezprostředně glosovali. Jejich vstupy najdete v levém rámečku (viz níže).

Z Interpelací připravíme také videozáznam.

Glosátoři za plentou Čtenáři na internetu

On-line zpravodajství z Nové scény Národního divadla:

15:50 - Poslední generální zkouška na Interpelace právě skončila. Sál se začíná plnit diváky - budoucími interpelujícími. V předsálí i za kulisami panuje napjaté očekávání jako před každou premiérou.

Tomáš Sedláček na pódiu, zkouška na Interpelace. Za chvíli to vypukne.
Tomáš Sedláček na pódiu, zkouška na Interpelace. Za chvíli to vypukne. | Foto: Ludvík Hradilek

16:05 - Všichni pozvaní interpelovaní už dorazili. Helena Třeštíková, Michael Kocáb, Miloš Voleman a Pavel Kohout.

16:07 - "Hezké nadpoledne," vítá Tomáš Sedláček přítomné na historicky prvním živém blogu. Velký sál Nové scény je zaplněn asi ze dvou třetin.

16:14 - Tématem Interpelací je "umění odejít". Na pódium přicházejí ti, co o něm něco z vlastní zkušenosti vědí. Michael Kocáb - složil poslanecký mandát, když dosáhl odchodu sovětských vojsk. Helena Třeštíková - nejkratší dobu sloužící ministryně kultury. Pavel Kohout - odchází z NERVu. Miloš Voleman - protagonista lékařské výzvy Děkujeme, odcházíme. Všichni usedají na červenou pohovku a Interpelace začínají.

"My jsme odcházeli proto, abychom nemuseli odejít." Tak pravil Miloš Voleman, lékař.

16:22 - Tomáš Sedláček rekapituluje, kdo by mohl a nemohl odejít, aby to naše země přežila. "Popeláři - ne. Například já - ano."

16:30 - Přemlouvali vás, když jste odcházeli, abyste zůstali, ptá se všech přítomných Sedláček. "Přemlouvali? Ne, bylo to zastrašování," říká lékař Voleman.

"Heleně Třeštíkové bych býval poradil něco jiného, než na ministerstvu kultury udělala. Možná, že jste tu flintu hodila do žita předčasně."

"Bála jsem se, že bych se v systému těch drobných intrik, který jsem poznala, nevyznala," vysvětluje Třeštíková, proč byla ministryní kultury jen 17 dní a odstoupila.

16:40 - Diváci a virtuální účastníci Interpelací už čekají, kdy se také dostanou ke slovu.

Odchází se až moc, míní o politice Michael Kocáb. "Permanentní fluktuace na důležitých místech způsobuje to, že se nikdo nestačí stát odborníkem na to, co dělá. Někteří náměstkové na tom ve vládě byli lépe, než jejich ministři," vysvětluje svou zkušenost.

16:50 - Hlediště je nakonec téměř zaplněno, mnoho volných míst nezbývá.

16:53 - Interpelace z publika: Co je víc: Umění včas odejít, nebo zůstat a za každou cenu bojovat za své názory? Michael Kocáb se vzápětí hlásí k té druhé možnosti. "Zůstat a bojovat, až po určitou mez." Ale jak ji poznat?

16:56 - Kocáb a Třeštíková ujistili, že návrat do politiky neplánují.

"Mediální agenturu pana Hrabovského platil Lékařský odborový klub. Z prostředků, které dali členové dohromady. Určitě se nám to vyplatilo."

17:03 - Témata diváckých interpelací jsou velmi, velmi různorodá. Takže se můžete skutečně cítit jako na živém chatu pod internetovým článkem.

17:07 - "Kdo vymyslel slogan Náš exodus, váš exitus? Agentura, nebo vy?" Odpověď Miloše Volemana je poněkud vyhýbavá. "Odpovědnost ale neseme my," říká. - To heslo bylo velká chyba, naladilo část veřejnosti proti lékařům, podotýká Kocáb. - Ale byl za ním otazník, ten média škrtla, dodává Voleman.

"Tehdy jsem v noci měla sen, že stojím na scéně Národního divadla a zpívám Carmen. Říkala jsem si, tohle já přece vůbec neumím. A druhý den přišla nabídka na ministryni kultury."

17:20 - Interpelace: Neměli by být politici na "tři volební a dost"? Maximálně? (Reakce na Michaela Kocába, který nadhodil, že v Británii se politici učí být politiky 20 let.)

17:25 - Za interpelovanými, v zadní části jeviště, se začínají připravovat kulisy večerního představení Laterny magiky.

"Nejhorší by bylo, kdybychom rezignovali a byli jen nadávajícími občany."

17:30 - První Interpelace, věnované umění odejít, končí potleskem publika. Diváci odcházejí. Příští Interpelace se konají na Nové scéně poslední čtvrtek v březnu. Jejich téma je zatím tajemstvím.

Debata o věcech veřejných nikdy neměla patřit jen politikům a médiím.

Vyprovodil sovětské vojáky, ve vládě ale při obhajobě lidských práv neuspěl. 

Pohrozil vládě odchodem a dosáhl s kolegy (alespoň zčásti) svého.  

Nechtěla být ministryní, která jen dělá to, do čeho jí nutí jiní. Tak odešla.

Chtěl vládě pomoci s bojem proti korupci, nakonec z NERVu zklamaně odchází.

Na Nové scéně se chceme setkávat každý čtvrtý čtvrtek v měsíci (tedy s výjimkou divadelních prázdnin), zvát zajímavé hosty a klást jim spolu s vámi otázky. Pokaždé budou Interpelace zasvěceny jinému tématu, které je jednak spojeno s aktuálním děním, má ale i nadčasové přesahy a samo o sobě by se dalo nazvat uměním (tedy ne ve smyslu uměleckém, ale coby dovednost či schopnost).

Interpelace mají svojí internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na facebooku a twitteru.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy