Libor Stejskal Jan Lipold Libor Stejskal, Jan Lipold | Interpelace
26. 5. 2011 17:45

Poradci nevymřou, potvrdily Interpelace v Národním

Dobrá rada není drahá. Biskup Malý i Ladislav Jakl poradili médiím, aby se polepšila
Interpelace z 26. května. Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl, Magdalena Souček, Tomáš Sedláček.
Interpelace z 26. května. Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl, Magdalena Souček, Tomáš Sedláček. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Baví vás radit druhým? Necháváte si poradit? Na co by měl člověk myslet především, když se chystá druhému dávat rady?

A jakou odpovědnost vlastně nesou ti, kteří radí politikům, ministrům a všem, kdo se podílejí na řízení této země?

Tyto a další otázky moderátor Tomáš Sedláček položil v živém setkání svým hostům, biskupu Václavu Malému, prezidentovu poradci Ladislavu Jaklovi, Magdaleně Souček z poradenské firmy Ernst&Young a komentátoru Jindřichu Šídlovi.

Václav Malý se svěřil, jak se "radí" s Bohem. Magdalena Souček mluvila o tom, že i úspěšná profesionální poradkyně může být prostořeká. Jindřich Šídlo a Ladislav Jakl se džentlmensky přeli o chyby novinářů a chyby poradců z prezidentské kanceláře. Výsledek: remíza.

A Václav Malý by Václavu Klausovi poradil, aby byl příště opatrnější, než zkritizuje dílo hudebníka Jiřího Pavlici.

Téma divadelních Interpelací tentokrát znělo: Umění poradit (pokud jste dosud o Interpelacích neslyšeli, vše důležité najdete ZDE.)

Textový online přenos z Interpelací číslo 4:

16:05 - "Žijeme v expertní společnosti, kde každý potřebuje občas poradit", uvádí téma dne moderátor Tomáš Sedláček. Všichni čtyři hosté jsou již na svých místech, respektive na tradiční červené pohovce na jevišti. A rozprava začíná.

Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl (zleva doprava)
Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl (zleva doprava) | Foto: Ondřej Besperát

16:07 - Poradce Ladislav Jakl se svěřuje, že si nikdy sám nevybírá jídlo v restauraci, protože tomu nerozumí - vždycky si nechá poradit.

16:15 - Otázka na tělo na Ladislava Jakla: "Kdy jste uvěřil ve Václava Klause a jak k tomu došlo?"

Odpověď: "Pro mě ani Václav Klaus, ani Václav Malý, ani nikdo jiný není pánem bohem."

16:20 - "K čemu má Václav Klaus poradce? Aby měl komu radit." Ladislav Jakl tuto anekdotu ovšem vehementně popřel, prezident si prý poradit nechá, a rád. "Já kdybych byl na jeho místě, tak bych si tak radit nenechal."

16:25 - Diskuse se stáčí k nepřítomnému prezidentovu poradci Petru Hájkovi a jeho výrocích po zabití Usámy bin Ládina. Ladislav Jakl ho hájí.

"Věřím, že pravda a láska opravdu zvítězí nad lží a nenávistí. Nakonec pravda vyjde najevo, i když třeba ne v okamžiku, kdy bychom si to přáli. Člověk nemůže žít celý život v nenávisti."

16:35 - "Jak slyšíte boží hlas?", ptá se - jen tak mimochodem - Tomáš Sedláček biskupa Václava Malého. Ten říká: "To není žádný telefonát ... Spíš mi pomáhá, že se ztiším, mám odstup od momentálních úkolů, spočinu."

"Prezidentovi jsem radil nepodepsat Lisabonskou smlouvu. A nesu moc těžce, že to udělal."

16:50 - Václav Malý kárá média za příliš černý obrázek reality, za jejich virtuální svět plný mafií.

"Démonizace poradců u nás existuje od dob Miroslava Šlolufa. Ale to není jen česká záležitost.

Jak dlouho vydržíte neradit?
Jak dlouho vydržíte neradit? | Foto: Ondřej Besperát

17:05 - Ladislav Jakl se svěřil, že až jednou skončí u Václava Klause, nejspíš poradcování pověsí na hřebík. Třeba budu vařit pivo, přemítá.

"Česká média strašně snadno, ochotně a levně přejímají témata, která nastolí někdo jiný." Třeba prezident?", reaguje Tomáš Sedláček. "Třeba i nějaký špatný prezident, ano."

17:25 - Tomáš Sedláček děkuje hostům a po potlesku diváků prozrazuje, že další téma Interpelací bude "umění odpočívat". Znovu čtvrtý čtvrtek v měsíci, tentkokrát poslední před letními divadelními prázdninami.

* * *

„Člověk by měl přemýšlet o tom, zda by byl sám schopen a ochoten udělat to, co se chystá druhému poradit."

„Spoléhat při rozdávání rad na svou intuici a momentální nápady je šalebné."

„Od svého šéfa se v tomto zásadně liším. Zatímco on se radí úplně o všem, já skoro o ničem." 

„Vzkaz panu prezidentovi: Můžeme něčeho dosáhnout jen jako součásti většího celku. Ne tím, že budeme zbytečně razit českou cestu odporu a nesouhlasu."

Svými postřehy, podněty a případnými dotazy jste mohli do debaty zasáhnout i vy.

Glosátoři za plentou

Čtenáři na internetu

Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, ředitele Nové scény Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počítačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy