Libor Stejskal Jan Lipold Libor Stejskal, Jan Lipold | Interpelace
26. 5. 2011 17:45

Poradci nevymřou, potvrdily Interpelace v Národním

Dobrá rada není drahá. Biskup Malý i Ladislav Jakl poradili médiím, aby se polepšila
Interpelace z 26. května. Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl, Magdalena Souček, Tomáš Sedláček.
Interpelace z 26. května. Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl, Magdalena Souček, Tomáš Sedláček. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Baví vás radit druhým? Necháváte si poradit? Na co by měl člověk myslet především, když se chystá druhému dávat rady?

A jakou odpovědnost vlastně nesou ti, kteří radí politikům, ministrům a všem, kdo se podílejí na řízení této země?

Tyto a další otázky moderátor Tomáš Sedláček položil v živém setkání svým hostům, biskupu Václavu Malému, prezidentovu poradci Ladislavu Jaklovi, Magdaleně Souček z poradenské firmy Ernst&Young a komentátoru Jindřichu Šídlovi.

Václav Malý se svěřil, jak se "radí" s Bohem. Magdalena Souček mluvila o tom, že i úspěšná profesionální poradkyně může být prostořeká. Jindřich Šídlo a Ladislav Jakl se džentlmensky přeli o chyby novinářů a chyby poradců z prezidentské kanceláře. Výsledek: remíza.

A Václav Malý by Václavu Klausovi poradil, aby byl příště opatrnější, než zkritizuje dílo hudebníka Jiřího Pavlici.

Téma divadelních Interpelací tentokrát znělo: Umění poradit (pokud jste dosud o Interpelacích neslyšeli, vše důležité najdete ZDE.)

Textový online přenos z Interpelací číslo 4:

16:05 - "Žijeme v expertní společnosti, kde každý potřebuje občas poradit", uvádí téma dne moderátor Tomáš Sedláček. Všichni čtyři hosté jsou již na svých místech, respektive na tradiční červené pohovce na jevišti. A rozprava začíná.

Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl (zleva doprava)
Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl (zleva doprava) | Foto: Ondřej Besperát

16:07 - Poradce Ladislav Jakl se svěřuje, že si nikdy sám nevybírá jídlo v restauraci, protože tomu nerozumí - vždycky si nechá poradit.

16:15 - Otázka na tělo na Ladislava Jakla: "Kdy jste uvěřil ve Václava Klause a jak k tomu došlo?"

Odpověď: "Pro mě ani Václav Klaus, ani Václav Malý, ani nikdo jiný není pánem bohem."

16:20 - "K čemu má Václav Klaus poradce? Aby měl komu radit." Ladislav Jakl tuto anekdotu ovšem vehementně popřel, prezident si prý poradit nechá, a rád. "Já kdybych byl na jeho místě, tak bych si tak radit nenechal."

16:25 - Diskuse se stáčí k nepřítomnému prezidentovu poradci Petru Hájkovi a jeho výrocích po zabití Usámy bin Ládina. Ladislav Jakl ho hájí.

"Věřím, že pravda a láska opravdu zvítězí nad lží a nenávistí. Nakonec pravda vyjde najevo, i když třeba ne v okamžiku, kdy bychom si to přáli. Člověk nemůže žít celý život v nenávisti."

16:35 - "Jak slyšíte boží hlas?", ptá se - jen tak mimochodem - Tomáš Sedláček biskupa Václava Malého. Ten říká: "To není žádný telefonát ... Spíš mi pomáhá, že se ztiším, mám odstup od momentálních úkolů, spočinu."

"Prezidentovi jsem radil nepodepsat Lisabonskou smlouvu. A nesu moc těžce, že to udělal."

16:50 - Václav Malý kárá média za příliš černý obrázek reality, za jejich virtuální svět plný mafií.

"Démonizace poradců u nás existuje od dob Miroslava Šlolufa. Ale to není jen česká záležitost.

Jak dlouho vydržíte neradit?
Jak dlouho vydržíte neradit? | Foto: Ondřej Besperát

17:05 - Ladislav Jakl se svěřil, že až jednou skončí u Václava Klause, nejspíš poradcování pověsí na hřebík. Třeba budu vařit pivo, přemítá.

"Česká média strašně snadno, ochotně a levně přejímají témata, která nastolí někdo jiný." Třeba prezident?", reaguje Tomáš Sedláček. "Třeba i nějaký špatný prezident, ano."

17:25 - Tomáš Sedláček děkuje hostům a po potlesku diváků prozrazuje, že další téma Interpelací bude "umění odpočívat". Znovu čtvrtý čtvrtek v měsíci, tentkokrát poslední před letními divadelními prázdninami.

* * *

„Člověk by měl přemýšlet o tom, zda by byl sám schopen a ochoten udělat to, co se chystá druhému poradit."

„Spoléhat při rozdávání rad na svou intuici a momentální nápady je šalebné."

„Od svého šéfa se v tomto zásadně liším. Zatímco on se radí úplně o všem, já skoro o ničem." 

„Vzkaz panu prezidentovi: Můžeme něčeho dosáhnout jen jako součásti většího celku. Ne tím, že budeme zbytečně razit českou cestu odporu a nesouhlasu."

Svými postřehy, podněty a případnými dotazy jste mohli do debaty zasáhnout i vy.

Glosátoři za plentou

Čtenáři na internetu

Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, ředitele Nové scény Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počítačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy