Libor Stejskal Jan Lipold Libor Stejskal, Jan Lipold | Interpelace
26. 5. 2011 17:45

Poradci nevymřou, potvrdily Interpelace v Národním

Dobrá rada není drahá. Biskup Malý i Ladislav Jakl poradili médiím, aby se polepšila
Interpelace z 26. května. Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl, Magdalena Souček, Tomáš Sedláček.
Interpelace z 26. května. Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl, Magdalena Souček, Tomáš Sedláček. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Baví vás radit druhým? Necháváte si poradit? Na co by měl člověk myslet především, když se chystá druhému dávat rady?

A jakou odpovědnost vlastně nesou ti, kteří radí politikům, ministrům a všem, kdo se podílejí na řízení této země?

Tyto a další otázky moderátor Tomáš Sedláček položil v živém setkání svým hostům, biskupu Václavu Malému, prezidentovu poradci Ladislavu Jaklovi, Magdaleně Souček z poradenské firmy Ernst&Young a komentátoru Jindřichu Šídlovi.

Václav Malý se svěřil, jak se "radí" s Bohem. Magdalena Souček mluvila o tom, že i úspěšná profesionální poradkyně může být prostořeká. Jindřich Šídlo a Ladislav Jakl se džentlmensky přeli o chyby novinářů a chyby poradců z prezidentské kanceláře. Výsledek: remíza.

A Václav Malý by Václavu Klausovi poradil, aby byl příště opatrnější, než zkritizuje dílo hudebníka Jiřího Pavlici.

Téma divadelních Interpelací tentokrát znělo: Umění poradit (pokud jste dosud o Interpelacích neslyšeli, vše důležité najdete ZDE.)

Textový online přenos z Interpelací číslo 4:

16:05 - "Žijeme v expertní společnosti, kde každý potřebuje občas poradit", uvádí téma dne moderátor Tomáš Sedláček. Všichni čtyři hosté jsou již na svých místech, respektive na tradiční červené pohovce na jevišti. A rozprava začíná.

Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl (zleva doprava)
Jindřich Šídlo, Václav Malý, Ladislav Jakl (zleva doprava) | Foto: Ondřej Besperát

16:07 - Poradce Ladislav Jakl se svěřuje, že si nikdy sám nevybírá jídlo v restauraci, protože tomu nerozumí - vždycky si nechá poradit.

16:15 - Otázka na tělo na Ladislava Jakla: "Kdy jste uvěřil ve Václava Klause a jak k tomu došlo?"

Odpověď: "Pro mě ani Václav Klaus, ani Václav Malý, ani nikdo jiný není pánem bohem."

16:20 - "K čemu má Václav Klaus poradce? Aby měl komu radit." Ladislav Jakl tuto anekdotu ovšem vehementně popřel, prezident si prý poradit nechá, a rád. "Já kdybych byl na jeho místě, tak bych si tak radit nenechal."

16:25 - Diskuse se stáčí k nepřítomnému prezidentovu poradci Petru Hájkovi a jeho výrocích po zabití Usámy bin Ládina. Ladislav Jakl ho hájí.

"Věřím, že pravda a láska opravdu zvítězí nad lží a nenávistí. Nakonec pravda vyjde najevo, i když třeba ne v okamžiku, kdy bychom si to přáli. Člověk nemůže žít celý život v nenávisti."

16:35 - "Jak slyšíte boží hlas?", ptá se - jen tak mimochodem - Tomáš Sedláček biskupa Václava Malého. Ten říká: "To není žádný telefonát ... Spíš mi pomáhá, že se ztiším, mám odstup od momentálních úkolů, spočinu."

"Prezidentovi jsem radil nepodepsat Lisabonskou smlouvu. A nesu moc těžce, že to udělal."

16:50 - Václav Malý kárá média za příliš černý obrázek reality, za jejich virtuální svět plný mafií.

"Démonizace poradců u nás existuje od dob Miroslava Šlolufa. Ale to není jen česká záležitost.

Jak dlouho vydržíte neradit?
Jak dlouho vydržíte neradit? | Foto: Ondřej Besperát

17:05 - Ladislav Jakl se svěřil, že až jednou skončí u Václava Klause, nejspíš poradcování pověsí na hřebík. Třeba budu vařit pivo, přemítá.

"Česká média strašně snadno, ochotně a levně přejímají témata, která nastolí někdo jiný." Třeba prezident?", reaguje Tomáš Sedláček. "Třeba i nějaký špatný prezident, ano."

17:25 - Tomáš Sedláček děkuje hostům a po potlesku diváků prozrazuje, že další téma Interpelací bude "umění odpočívat". Znovu čtvrtý čtvrtek v měsíci, tentkokrát poslední před letními divadelními prázdninami.

* * *

„Člověk by měl přemýšlet o tom, zda by byl sám schopen a ochoten udělat to, co se chystá druhému poradit."

„Spoléhat při rozdávání rad na svou intuici a momentální nápady je šalebné."

„Od svého šéfa se v tomto zásadně liším. Zatímco on se radí úplně o všem, já skoro o ničem." 

„Vzkaz panu prezidentovi: Můžeme něčeho dosáhnout jen jako součásti většího celku. Ne tím, že budeme zbytečně razit českou cestu odporu a nesouhlasu."

Svými postřehy, podněty a případnými dotazy jste mohli do debaty zasáhnout i vy.

Glosátoři za plentou

Čtenáři na internetu

Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, ředitele Nové scény Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počítačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy