Libor Stejskal Jan Lipold Libor Stejskal, Jan Lipold | Interpelace
26. 4. 2012 18:05

Příští prezident? Kandidáti slíbí, co nemohou splnit

Interpelace s Tomášem Sedláčkem, Petrem Pithartem a dalšími. Téma: Umění (přímé) volby.
Ekonom Tomáš Sedláček spolu s Aktuálně.cz a Novou scénou ND zve již déle než rok pravidelně každý měsíc zajímavé hosty k debatě.
Ekonom Tomáš Sedláček spolu s Aktuálně.cz a Novou scénou ND zve již déle než rok pravidelně každý měsíc zajímavé hosty k debatě. | Foto: Jan Langer

Jakého prezidenta vlastně chceme? Co od něj očekáváme? A může nám to vůbec splnit?

Již za necelý rok budeme poprvé v historii této země vybírat hlavu státu v přímé volbě. Aktuálně.cz se proto společně s Novou scénou Národního divadla a ekonomem Tomášem Sedláčkem rozhodlo otevřít debatu na téma Umění (přímé) volby a věnovat mu pravidelné diskusní setkání Interpelace.

Společně s našimi hosty - místopředsedou Senátu Petrem Pithartem, resp. politology Jiřím Pehem a Tomášem Lebedou (účast původně přislíbila i bývalá místopředsedkyně ÚS Eliška Wagnerová, ale později se omluvila) - jste u toho mohli být i vy, a to prostřednictvím našeho online přenosu v tomto článku.

Textový online přenos:

18:00 - A na závěr otázka Tomáše Sedláčka na tělo: "Koho byste si přáli za prezidenta?" Jiří Pehe: "Jana Švejnara." Petr Pithart: "Doufám, že se ještě objeví nějací noví kandidáti."

17:55 - Stropy na volební výdaje? Jiří Pehe: Stačilo by 10 milionů. Tomáš Lebeda: Stropy bych nezaváděl, kandidáti a strany je stejně obejdou. Problém je v tom, že nad volebními výdaji není kontrola.

17:50 - Tomáš Lebeda si myslí, že kandidát spojený s opozicí bude v prezidentských volbách oproti "vládním" kandidátům ve výhodě.

"Chronickým problémem české politiky jsou slabé vlády. Od roku 1996 je průměrné trvání vlády jeden a půl roku. A když posílíme prezidenta, hrozí, že ještě víc oslabíme vládu. To jsou spojené nádoby."

"V prezidentské volební kampani budeme svědky očerňování, vytahování prohřešků z minulosti."

17:25 - Podle Jiřího Pehe budou prezidentští kandidáti slibovat věci, které nemohou splnit, pokud se mají držet svých pravomocí. Jde například o zahraniční politiku, "dohled" nad prací vlády nebo ekonomická témata.

17:20 - Jaká bude prezidentská kampaň? Petr Pithart: "Kandidáti budou ve velkém pokušení, slibovat a vymezovat se vůči vládě. Nastane konflikt mezi očekáváními veřejnosti a skutečnými možnostmi prezidenta."

"Bylo by lepší, kdyby prezident neúřadoval nahoře na Hradě, ale v nějaké jiné, "obyčejnější" budově. Jsem velkým příznivcem zcivilnění prezidenta."

17:05 - Jiří Pehe podotýká, že přímo volený prezident nemusí být ani lepší, ani horší - ale že přímá volba bude alespoň transparentnější než v Parlamentu.

"Obávám se, že když volbě bude předcházet lítý boj a divoká volební kampaň, prezident se pak změní ze státníka v politika."

16:55 - Hosté jsou již na místě, moderátor Tomáš Sedláček také, foyer Nové scény se plní. Za chvíli začínáme. Téma zní: Umění (přímé) volby.

Své komentáře a případné otázky jste mohli psát do debaty pod tímto článkem. Zprostředkovali jsme jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje. Debatu psanými vstupy, přenášenými na velkoplošnou obrazovku, též komentuje osobnost, která má k tomuto tématu blízko.    

Komentátor za plentou

Čtenáři na internetu

A jak se vlastně dá debatovat o tom, jaký má být příští prezident, jaká kritéria by měl splňovat a bude vůbec z čeho vybírat? 

Kromě obecných úvah o slušnosti, vzdělání, rozhledu, tolerantním přístupu k názorům ostatních se třeba nabízí otázka, zda přímá volba může nějak ovlivnit tradiční respekt a důvěru, kterým se prezidentská funkce v této společnosti již tradičně těší (často bez ohledu na to, kdo ji zastává). 

Doufám, že veřejnost očekává, že prezident bude mít vlastnost, o které nikdo nemůže říci, že ji má: moudrost.

Úřadování předcházejících dvou českých prezidentů ukázalo, jak velkou roli hraje hlava státu v okamžicích, jako jsou povolební paty nebo vládní krize, a jak důležité je, aby dokázal "moderovat" vypjatou debatu znesvářených politických stran a táborů. To samozřejmě vyžaduje, aby jej její účastníci respektovali a měli v něj důvěru.

V dlouhodobé perspektivě může kvůli přímé volbě prezidentský úřad ztratit svou tradiční mimořádnou váhu ve společnosti.

Jeho neformální vliv je tedy značný. Není kolektivní orgán a žádnému kolektivnímu orgánu se také nezodpovídá; nekoriguje ho nic jiného, než svědomí a cit pro roli, již mu právní řád umožňuje.

Pro zklidnění politického provozu u nás by bylo zásadní, kdyby prezident sám sebe viděl jako nejvyššího úředníka spíše než jako politického supermana

Co dál bude třeba mít na paměti, až půjdeme napřesrok vybírat prezidenta z těch, kteří by se jím chtěli stát? Zapojte se do debaty na toto téma, podělte se s ostatními o své názory.  

***

Interpelace, pravidelná debatní setkání, mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a naleznete i další zajímavé informace, resp. záznamy předchozích debat. Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMUAudiovizuální centrum studentů ČVUT a studio Martin Fejt Production.

 

Právě se děje

Další zprávy