Martin Hála Martin Hála | Názory
21. 11. 2019 18:00

Izolovat, zlomit, udolat. Kdo nezavírá ostatní, půjde sedět sám

V otrlé době, která už málokoho něčím zaskočí, přinesly poslední dny celou sérii zpráv, jež pořád ještě šokovat dovedou. Jedno mají společné: přicházejí z Číny.
Ujguři, kteří utekli do Turecka, protestují v Istanbulu proti tomu, jak s nimi zachází čínský režim
Ujguři, kteří utekli do Turecka, protestují v Istanbulu proti tomu, jak s nimi zachází čínský režim | Foto: Reuters

O víkendu zveřejnily The New York Times čtyři sta stran uniklých dokumentů o koordinované kampani čínských úřadů proti turkickým národnostním menšinám, především Ujgurům, v nominálně "autonomní" oblasti Sin-ťiang.

Foto: Aktuálně.cz

Tento největší únik tajných dokumentů KS Číny od takzvaných Tiananmen Papers před dvaceti lety líčí interní diskuse čínských představitelů během budování sítě převýchovných táborů v Sin-ťiangu. V těch nakonec uvízlo podle erudovaných odhadů milion až půl druhého milionu vězňů z řad místního obyvatelstva.

Čínské úřady nejprve existenci táborů popíraly. Po zveřejnění satelitních snímků a nakonec i fotografií přímo z táborů nakonec jejich existenci přiznaly s tím, že jde o "školicí a tréninková centra", kde se "studenti" učí čínskému jazyku a čínským zákonům v přípravě na další profesní kariéru.

Z uniklých dokumentů nicméně jasně vyplývá, že v interních diskusích o nich straničtí a státní funkcionáři, včetně generálního tajemníka Si Ťin-pchinga, mluví bez obalu jako o represivních opatřeních, která mají zlomit odpor a nakonec i samotnou identitu místních obyvatel.

Extrémní metody, včetně plošného zatýkání a rozdělování rodin, mají být prováděny "naprosto bez milosti". Naopak úředníci, kteří "nepozatýkají všechny, kdo by měli být zatčeni", nebo dokonce vězně propustí, mají být přísně potrestáni, jako se to stalo jistému Wang Jung-č’ovi. Ten se "provinil" tím, že na svobodu pustil několik set vězňů ve svém okresu v obavě, že by se kvůli masovému zatýkání mohla zhroutil místní ekonomika. Teď je vyšetřován pro "hrubé narušení strategie stranického ústředí pro spravování Sin-ťiangu".

Postapokalypsa v Hongkongu

Na druhém konci Číny, v další oblasti s nominálně "vysokým stupněm autonomie", garantovaným dokonce mezinárodní smlouvou registrovanou u Spojených národů, nebyly události o nic méně dramatické.

V Hongkongu se na místní Polytechnické univerzitě odehrávaly scény jako vystřižené z postapokalyptického filmu. Zabarikádovaní studenti se zde bránili pomocí luků, šípů a improvizovaných katapultů proti policejním složkám s nejmodernější výzbrojí.

Třicet let po 17. listopadu, který bezprostředně vedl k pádu komunistického režimu u nás, se v Hongkongu odehrávají bitky studentů s policisty, proti nimž vypadá tehdejší policejní zásah v Praze na Národní třídě jako drobná potyčka. Moderní velkoměsto, kdysi vzor pořádku a disciplíny, se po pěti letech nesmlouvavé politiky generálního tajemníka Si Ťin-pchinga proměnilo ve válečnou zónu.

Tuto středu pak pronikla na veřejnost další šokující zpráva. Bývalý zaměstnanec britského konzulátu v Hongkongu Simon Cheng byl podle svých slov během privátní návštěvy na čínské pevnině v srpnu zatčen a dva týdny mučen, aby vyzradil informace o chodu konzulátu a případné podpoře britské vlády pro hongkongské protestní hnutí.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab si předvolal čínského velvyslance, aby vyjádřil své "zděšení"; v Pekingu protestní nótu odmítli a naopak si předvolali velvyslance britského.

Sankce a gala oslavy

Americký Senát schválil ve středu Zákon o demokracii a lidských právech v Hongkongu, který mimo jiné umožňuje uvalení sankcí na místní představitele, kteří by se dopustili porušování lidských práv při potlačování demonstrací.

Ve stejný den schválil rezoluci k situaci v Hongkongu také Zahraniční výbor českého Senátu. Dokonce i ministr zahraničí Petříček vyjádřil nezvykle otevřenou podporu pokojným protestům v Hongkongu.

Pouze na Pražském hradě dále připravují již několikrát odložené Čínské investiční fórum. Do konce roku už jej asi nestihnou, ale o to větší sláva to bude - možná - začátkem roku příštího.

Mezi sponzory reprezentativní gala oslavy česko-čínské družby očekáváme české i čínské společnosti, které jako královna Koloběžka nevstupují do politiky, přesto ale mají u některých jejích vrcholných představitelů dveře dokořán.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 42 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy