Karel Hvížďala Karel Hvížďala | Názory
3. 6. 2017 15:50

Jaroslav Kořán byl mužem mnoha řemesel se silným hlasem

Brilantní překladatel amerických prozaiků, fotograf, znalec výtvarného umění a po listopadu 1989 i politik zemřel ve věku 77 let.
Jaroslav Kořán s Václavem Havlem na pražské radnici, kde se prezident zapsal do pamětní knihy, snímek z února 1990.
Jaroslav Kořán s Václavem Havlem na pražské radnici, kde se prezident zapsal do pamětní knihy, snímek z února 1990. | Foto: ČTK

Jako reakce na proces s Plastiky v roce 1976 vznikla Charta 77. Václav Havel mi v Dálkovém výslechu o tom řekl: "První schůzka byla 10. prosince 1976, byl na ní Mlynář, Kohout, Jiří Němec, já, majitel bytu, v němž se konala, a Komenda, který ji zorganizoval."

A tím majitelem bytu byl právě Jaroslav Kořán. Tehdy nejmenovaný, protože v roce 1985, kdy jsme na knize Dálkový výslech začali pracovat, fotografoval v Československu pro agenturu Reuters a Havel nechtěl zveřejněním jeho jména ohrozit jeho existenci. Sám Kořán taky Chartu 1977 nepodepsal, za disidenta se nepovažoval a později o tom řekl: "Nálepky jsou slova. Člověk dělá, co umí nebo co musí."

Jaroslav Kořán, který zemřel 2. června 2017 ve věku 77 let, na svém letním sídle u Rožmitálu pod Třemšínem, byl mužem mnoha řemesel a byl u všeho zajímavého, co se v Čechách za jeho života dělo: Nejprve se vyučil nástrojařem a teprve v roce 1963 mu dovolili studovat na FAMU. Měl štěstí, bylo to v  době, kdy tato fakulta, kde tehdy učil i Milan Kundera, patřila mezi nejprestižnější filmové školy na světě. Po absolutoriu pracoval na Barrandově jako scenárista, před rokem 1968 patřil mezi skupinu autorů kolem básníka Petra Kabeše, která založila časopis Sešity, současně psal rozhlasové hry (Škola, základ života a Taková ptákovina), scénáře (Smrt si vybírá a Gomez) a překládal z angličtiny tehdejší ikony americké a britské literatury: Kurta Vonneguta, Henryho Millera, Roalda Dahla či Charlese Bukowského. Celkem přeložil přes sedmdesát titulů.

V roce 1973 byl spolu s Ivanem Magorem Jirousem, Jiřím Daníčkem a Evženem Brikciusem zatčen, protože v hospodě zpívali "bijte Rusy, vrahy". Ve vězení strávil rok. Po propuštění pracoval jako strojník v pražských kanalizacích. V listopadových dnech roku 1989 stál u zrodu Občanského fóra v Činoherním klubu a záhy na to se stal prvním nekomunistickým primátorem Prahy od roku 1948. Podílel se na bouřlivé proměně šedivé metropole v město svobodných lidí, na radnici vítal řadu světových osobností, třeba prince Charlese a princeznu Dianu. Velmi si zakládal na tom, že zavedl v Praze pozvolné nájezdy na chodníky pro vozíčkáře.   

Ve funkci byl do září 1991, kdy ho zastupitelstvo z iniciativy ODS odvolalo. Od té doby již nechtěl mít s politikou nic společného, i nabídku na kandidaturu do Senátu odmítl. V půli devadesátých let byl šéfredaktorem české mutace amerického časopisu pro pány Playboy. Později založil vydavatelství Gallery, kde jsme s Václavem Havlem vydali další knížku Prosím stručně, a pořádal výstavy. Jeho vydavatelství představilo řadu výtvarníků jako například Kateřinu Černou, Jaroslava Rónu, Karla Vysušila, Ellen Jilemnickou, Františka Muziku, Radka Kratinu a další.

Do doby, než ho dostihla asi před pěti lety nemoc, kraloval každý pátek stolní společnosti v Cibulkově Literární kavárně v Praze v Řetězové ulici. Jeho autorita byla přirozená a svým mohutným hlasem na sebe vždy poutal pozornost. Tvrdil, že vyrostl jako dítě ve mlýně mezi Kardašovou Řečicí a Veselím nad Lužnicí, proto mluvil tak nahlas: aby mu bylo rozumět, musel překřičet rámus mlýnských kamenů.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Malta přijala 90 migrantů zachráněných italskou pobřežní stráží

Řím jejich přijetí maltskými úřady požadoval poté, co je na žádost Valletty zachránily v maltských pobřežních vodách italské lodě. S odkazem na vyjádření mluvčího maltské pobřežní stráže o tom informovala agentura AFP.

"Minulou noc jsme na požadavek maltských úřadů provedli záchranou operaci malého plavidla s asi 90 migranty hluboko v území, za které zodpovídá Malta," uvedla italská pobřežní stráž ve vyjádření s tím, že za utečence převzala Valletta předem zodpovědnost. Maltská pobřežní stráž o něco později uvedla, že migranty převzala a že jsou na cestě na pevninu.

Itálie a Malta dlouhodobě odmítají utečence zachráněné na moři přijímat. Evropská unie stáhla z vod u Libye všechna plavidla své pohraniční agentury Frontex, dohled v oblasti nyní provádí pouze letecky. Lodě humanitárních organizací, které nyní v podstatě jako jediné migrantům na moři pomáhají, čelí stále větším překážkám ze strany evropských vlád.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy