abb | Názory
3. 1. 2007 2:50

Karlovarský kraj. Becherovka až druhá

Česká NEJ - A je to zde. Od října s námi vybíráte česká NEJ po jednotlivých krajích. A po jednotlivých krajích vám nyní představíme, co jste vybrali. Včetně nejlepších z nejlepších.

V karlovarském kraji skončila Becherovka na druhém místě. Za Slavkovským lesem. Jako jediný kraj nenominovalo karlovarsko žádného rodáka.

Na dalších příčkách se umístily i známé památky - hrad Loket nad Ohří (třetí místo), relikviář svatého Maura (čtvrté místo), páté místo si rozdělily Karlovy Vary coby historicky a architektonicky nejvýznamější lázeňské město kraje a špalíček historických budov v centru Chebu.

Foto: www.marianske-lazne.info.cz

Nedařilo se naopak místním tradičním výrobkům - i přes svou světovou proslulost zůstal karlovarský porcelán, sklárny Moser či lázeňské oplatky na konci žebříčku. Nejhůře dopadl vrch Klínovec, nejvyšší vrchol Krušných hor.

V žebříčku tak byly skupiny unikátů vyrovnané - jen o jeden vedly památky (osm), následované místními specialitami (sedm) a přírodními skvosty (pět). Rodák zde nebyl nominován žádný.

Slavkovský les

Chráněná krajinná oblast Slavkovský les, hornaté území s mokřadními loukami, bučinami a zajímavými kaňony, se rozkládá mezi Tachovskou brázdou a Chebskou a Sokolovskou pánví. V blízkosti jeho vrcholů leží lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně.

Jako Chráněná krajinná oblast byl Slavkovský les prohlášen v roce 1974. Zahrnuje území o rozloze asi 640 km² a je cenný pro mnohé geologické a botanické unikáty.

K nejcennějším lokalitám Slavkovského lesa patří Mnichovské hadce a Kladské rašeliny.

20 karlovarských NEJ

  • 1. místo

CHKO Slavkovský les

Foto: www.marianske-lazne.info.cz
CHKO Slavkovský les, zřízena již v roce 1974 na ploše 640 km2 k ochraně území mezi světoznámými západočeskými lázněmi.

 

  •  2. místo

Becherovka

Foto: www.becherovka.cz
Becherovka, bylinný likér Jana Bechera. Na trh uvedena v roce 1807. Její recept je střežen stejně pečlivě jako recept na Coca Colu.

 

  •  3. místo

Hrad Loket nad Ohří

Foto: Aktuálně.cz
Hrad Loket nad Ohří, původně gotické sídlo renesančně upravené, spolu s městem tvoří působivou městskou rezervaci, za Lucemburků sídlem členů královského rodu.

 

  •  4. místo

Relikviář sv. Maura

Foto: Aktuálně.cz
Relikviář sv. Maura, národní památka evropského významu. Druhá nejcennější zlatnická práce na našem území. Pochází ze 13. století a je běžně přístupná na zámku v Bečově nad Teplou.

 

  •  5. místo

Karlovy Vary

Foto: Aktuálně.cz
Karlovy Vary, největší a nejvěhlasnější české lázeňské město, založeno kolem roku 1350 Karlem IV.

 

 

Špalíček v Chebu

Foto: Aktuálně.cz
Špalíček v Chebu, soubor pitoreskně uspořádaných kupeckých krámků.

 

  

  • 6. místo

Mariánské Lázně

Foto: Aktuálně.cz
Mariánské lázně, nejmladší lázně západočeského lázeňského trojúhelníku (založeny zhruba před 200 lety) s více než stovkou minerálních pramenů. Lázně, po jehož promenádách se procházeli králové a šlechtici, slavní umělci a učenci.

  

Národní přírodní rezervace Soos

Foto: Aktuálně.cz
Národní přírodní rezervace Soos, jedinečná slatinná a přírodní rezervace, vyhlášena již r. 1964, rozloha činí 221 ha. Název Soos pravděpodobně pochází z německého slova "Moos", což v překladu znamená "bažina, mech".

  

Komorní hůrka

Foto: Aktuálně.cz
Národní přírodní památka Komorní hůrka poblíž Františkových Lázní, naše nejmladší vyhaslá sopka. O průzkum jejího nitra se zasloužil J. W. Goethe, ve skále nad průzkumnou štolou pamětní deska.

 

Karlovarský filmový festival

Získá Křišťálový globus český film?
Získá Křišťálový globus český film? | Foto: Aktuálně.cz
Karlovarský filmový festival, největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve východní Evropě.

 

 

  • 7. místo

Jáchymov, první radonové lázně na světě

Jáchymov
Jáchymov | Foto: Aktuálně.cz
Jáchymov, první radonové lázně sna světě. Odtud získala Marie Curie Sklodowská vzorky smolince, ze kterého se jí povedlo extrahovat se svým manželem Pierem několik radioaktivních prvků.

 

Zámek Kynžvart

Foto: www.czechtourism.com
Zámek Kynžvart, klasicistní letní sídlo kancléře K. V. Metternicha s rozlehlým anglickým parkem.

 

 

Klášter Teplá

Foto: Aktuálně.cz
Klášter Teplá, klášter premonstrátů (zal. 1193) s druhou největší klášterní knihovnou u nás (100 000 svazků).

 

 

 Jáchymovský tolar

Jáchymovský tolar
Jáchymovský tolar | Foto: Aktuálně.cz
Jáchymovský tolar, slavná mince ražená v Jáchymově od 16. století, která dala název americkému dolaru.

 

 

  • 8. místo

 Františkovy Lázně

Františkovy Lázně
Františkovy Lázně | Foto: Pavel Baroch
Františkovy Lázně, proslulé lázně s 21 léčivými prameny. V roce 1992 byly vyhlášeny městskou památkovou rezervací.

 

Boží Dar

Foto: Aktuálně.cz
Boží Dar, nejvýše položené město v České republice (1028 m) a známé lyžařské středisko.

 

 

Karlovarský porcelán

Foto: Aktuálně.cz
Karlovarský porcelán, další specialita, která Karlovy Vary proslavila. Zdejší porcelánky vyráběly a vyrábějí porcelán nejen užitkový, ale hojně i ozdobný. Pro jeho výrobu má zdejší oblast velmi výhodné podmínky dáné surovinami, které jsou pro výrobu porcelánové hmoty potřebné.

 Sklo značky Moser

Foto: Aktuálně.cz
Sklo značky Moser, pojmenované podle zakladatele proslulé sklárny (Ludwig Löwi Moser, 1833-1916). Po celém světě známé pod názvem "Sklo králů", jež se stávalo ozdobou a chloubou u panovníků a jiných prominentních osobností v mnoha zemích celého světa.

 

Lázeňské oplatky

Foto: www.bodam.cz
Lázeňské oplatky, světoznámá vaflová pochutina s více jak 150letou tradicí, vyráběná za použití minerálních vod podle neměnných receptur.

 

  • 9. místo

Klínovec

Foto: Aktuálně.cz
Klínovec, 1 244 metrů nad mořem, hora v severozápadních Čechách, nejvyšší vrchol Krušných hor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy