Jan Lipold Jan Lipold | Názory
7. 10. 2010 17:00

Když bude OZE hlídat KMVE, k čemu pak máme ERÚ?

Nejtrvanlivější volební slib: Mezi úřady mají obíhat data, ne lidé. Zprávy o páté.
Nenápadný půvab obíhání. (Ilustrační foto.)
Nenápadný půvab obíhání. (Ilustrační foto.) | Foto: Ludvík Hradilek

Myšlenka "mezi úřady budou obíhat data, nikoli podnikatelé", je pravděpodobně stará jako volební kampaň sama. Minimálně tak stará, jako počítače zapojené do sítě.

Je to sugestivní a jednoduché jako reklama. Podnikatel sedí zabořený v sofa, popíjí daiquiri a čeká, až erárními počítači oběhne to, co do sítě vypustil Enterem na svém notebooku. Úřední hodina pomalu míjí a on si jde namíchat novou sklenici, není kam spěchat.

Svůdnost téhle představy je zároveň vysvětlením, proč politici o obíhačce vykládají už dlouhá léta, a výsledek je minimální. Kdybychom do ráje vstoupili, nemůžeme ho už slibovat, vědí.

"Podnikatel nebude obíhat instituce, budou obíhat dokumenty mezi úřady." 2004, Milan Urban (ČSSD).

Některé nápady jsou prostě příliš krásné, než aby se staly skutečností.

Vzkaz pro Miroslava Pocheho, z funkcí v sociální demokracii odstoupivší ikonu pražských komunálních voleb: Více zeleně, méně chamtivosti! (Modří už vědí.)

ODS oznámila, že sluneční drahotě se bude čelit zřízením "Koordinačního monitorovacího výboru pro vývoj cen elektřiny", který bude od příštího roku hlídat, jestli podpora obnovitelných zdrojů elektřiny nezdraží proud víc, než je zdrávo. A my se ptáme: Když bude OZE hlídat KMVE, k čemu pak máme ERÚ?

Dobrá zpráva z Bruselu: Země Evropské unie jsou údajně blízko dohody, podle které by kamiony měly platit nejen mýto, ale také poplatek za znečišťování životního prostředí. Včera bylo pozdě!

"Pánbůh s námi," komentoval to generální tajemník sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Špryňar.

Lidé od kamionů berou jméno boží nadarmo pokaždé, když se jim kdokoli jen pokusí přeložit stéblo křížem (mýtné, ježdění o víkendu, cena nafty a tak dále). Když nás budete omezovat, doplatíte na to všichni, doznívá výhrůžně za jejich námitkami.

Pánbůh s námi - a zlé pryč!
Pánbůh s námi - a zlé pryč! | Foto: Pavel Baroch

Je to ale úplně jednoduché. Stačí na tuhle logiku nepřistoupit a být připraveni skousnout momentální "ekonomické nepohodlí". Ano, je to eufemismus pro nějaký ten krach speditérské firmy, nějaké to propouštění a o něco menší nabídku čerstvého zboží v supermarketech.

Pak už, když položíme na druhou misku vah škody, které kamiony působí, opravdu není o čem mluvit.

Zatím se kamionové ekonomice daří - a doplácíme na to všichni.

Čtěte také:
Zprávy o páté a Slovíčkaření, archiv vydání

 

Právě se děje

před 32 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy