ČTK ČTK | Názory
22. 5. 2012 9:55

Klaus: Východ je trochu podplacený, Německo zmatené

Prezident před konzervativním publikem v Chicagu mobilizoval proti environmentalismu
Němci jsou zmatení. Ale my si svůj atom rozvracet nedáme.
Němci jsou zmatení. Ale my si svůj atom rozvracet nedáme. | Foto: Ludvík Hradilek

Chicago - Východoevropské státy jsou podle českého prezidenta Václava Klause v otázkách změny klimatu "tak trochu podplacené Evropskou unií". Tamní státy se tak až na občasné protesty a nesouhlas Česka a Polska necítí být svobodné v boji s dominancí doktríny globálního oteplování v Unii, uvedl prezident v Chicagu na konferenci o klimatu pořádané konzervativní organizací Heartland Institute.

Klaus zároveň označil Německo za zmatené kvůli rozhodnutí uzavřít tamní jaderné elektrárny.

Český prezident se zúčastnil pondělního úvodu konference jako hlavní řečník. Výrok o východoevropských zemích pronesl v diskusi v odpovědi na dotaz z publika, zda v tamních zemích Unie spatřuje výraznější pohyb proti teorii globálního oteplování, kterou Klaus i americký institut dlouhodobě kritizují. Podle českého prezidenta z výše uvedených důvodů o viditelném hnutí ve střední a východní Evropě nelze mluvit.

Klaus rovněž podotkl, že ani u Německa neočekává změnu loňského rozhodnutí o jaderné energetice, které německá vláda učinila pod vlivem jaderné havárie v japonské Fukušimě. Německé rozhodnutí sice podle českého prezidenta vyděsilo běžné občany i průmyslníky, jeho možnou změnu ale Klaus nevidí.

A váš názor?

Co vy na to

Vážení čtenáři, své komentáře nám můžete psát také na e-mailovou adresu [email protected]. Děkujeme Vám.

"(Německo) věří ve větrnou energii. Postavili tisíce a tisíce větrných elektráren, což například představuje velký problém pro naši energetickou přenosovou soustavu," podotkl český prezident. Převážně americkým účastníkům konference pak vysvětlil, že pokud je v Německu extrémně větrné počasí, představuje to "téměř katastrofické problémy" pro českou přenosovou soustavu.

Zároveň uvedl, že Česko se nyní chystá stavět novou jadernou elektrárnu, byť s tím má problémy v Evropské unii i u sousedního Rakouska a Německa. Česká vláda ale na záměru trvá, řekl Klaus. Přítomní v sále tuto informaci odměnili potleskem.

Český prezident v projevu na konferenci zopakoval své varování před zastánci teorie vlivu člověka na změnu klimatu. Podle něj jim nejde o samotné klima, ale o to, aby mohli ovlivňovat život společnosti podle svých představ. "Musíme přijmout fakt, že se jim podařilo z náboženství environmentalismu učinit oficiální náboženství západní společnosti. Jde o náboženství, které požaduje radikální transformaci celé západní civilizace," podotkl Klaus.

Upozornil přitom na to, že v boji se zastánci doktríny globálního oteplování se její odpůrci nemohou spolehnout jen na vědecké poznatky a empirická data, která nahrávají jejich názorům. Jejich protivníky prý tato data nezajímají, protože jsou ideologicky zaujatí. Odpůrci teorie globálního oteplování se proto podle českého prezidenta musejí zapojit do ideologického souboje. V konečném důsledku podle Klause jde o souboj o lidskou svobodu.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy