Martin Fendrych Martin Fendrych | Názory
7. 10. 2019 12:30

Vlasta Chramostová úctu Babiše, Zemana a Filipa nepotřebuje. Gott taky ne

Herečku Vlastu Chramostovou mají uctít lidé jako Pavel Rychetský, Jan Ruml a stovky dalších. Lidé, kteří zlu za bolševika vzdorovali a dělají to dál. Jde jim o svobodu. To pro ni bude skutečná pocta. Pak bude uctěna.
Vlasta Chramostová
Vlasta Chramostová | Foto: ČTK

Zemřela herečka a bývalá signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová. Dožila se 92 let. Krátce před ní skonal nejslavnější český popový zpěvák Karel Gott. I z těch dvou úmrtí slavných lidí se stala kontroverze. Předseda Ústavního soudu a rovněž bývalý chartista Pavel Rychetský prohlásil: "Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová."

Takové celkem normální prohlášení. Kdo zná fascinující život Chramostové, ten to stoprocentně chápe. Od podpisu spolupráce s StB (přesněji to byla Vojenská kontrarozvědka, VKR) v roce 1957 až po fakt, že o dvacet let později jako jedna z prvních podepsala Chartu 77 a totálně na skoro dvacet let zazdila svou kariéru. Plus moment u nás mimořádně neobvyklý, Chramostová spolupráci s tajnou komunistickou policií přiznala, vyznala se z ní: "Nic moje selhání neomlouvá," napsala v roce 2018, v druhém svazku knihy Byl to můj osud. Skutečně velká žena, osobnost, vzor.

Jenomže my žijeme v Česku, to je tam, kde se zjevil Zeman sám. Proto se ze slov Pavla Rychetského stane problém v patrech nejvyšších. Nejprve se na Twitteru ozve mluvčí prezidenta Ovčáček. Napíše toto: "Převelice se stydím za předsedu Ústavního soudu! Svým prohlášením jenom vyvolává další vášně. To si dr. Rychetský opravdu neuvědomuje, že proti sobě posmrtně staví dvě velké osobnosti a rozděluje tak národ?"

Pavel Rychetský že rozděluje národ? A píše to mluvčí Miloše Zemana, superštváč? Už toto je absurdní. Ovčáček coby @PREZIDENTmluvci, jménem hlavy státu, na síti sám vytváří problém. Zjevně naráží na nedůstojný politický tanec kolem pohřbu Karla Gotta. Na to, že vláda nejprve absurdně odsouhlasila státní pohřeb, poté však premiér Babiš couvl "jen" k pohřbu se státními poctami.

Rychetský o Gottovi nemluví, pouze uvede, že "pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami", je to slavná a neobvykle odvážná herečka, jež 17 let vzdorovala komunistické moci, k níž sama kdysi patřila, rvala se za lidská práva, za svobodu. Možná z toho můžeme dovodit: šéf Ústavního soudu si asi nepřeje, aby byl Gott pohřben se státními poctami. Ale nic takového neříká. O Gottovi rozumně mlčí.

Vyjadřuje toliko svoji představu, že "stát" by měl cenit lidi, jako byla Vlasta Chramostová, že takové ženy tvoří páteř národa, představují jeho skutečné elity, jeho naději ve zlých dobách.

Rychetský Zemanovi vadí, vadí, vadí 

Na Rychetského Zeman zaútočil nejen přes mluvčího, ale později i sám: "Nemám nic proti pohřbu Vlasty Chramostové se státními poctami, ale k tomu není kompetentní pan Rychetský, ale ministr kultury Lubomír Zaorálek," uvedl pro rádio Frekvence 1. Rychetský se prý v poslední době plete do politiky. "Na druhé straně zanedbává práci v Ústavním soudu, což mohu doložit tím, že u soudu leží již tři roky ústavní stížnost prezidenta a dosud není vyřízena," řekl Zeman.

Buďme rádi, že hlava státu Chramostové neupírá nárok na pohřeb se státními poctami. Dokonce k tomu Zeman řekl: "… odcházejí lidé, kteří byli opravdu opozicí proti komunistickému režimu. A tyto lidi nahrazují jiní, kteří, abych uvedl konkrétní případy, dvakrát za sebou signovali antichartu, nebo jednou a odsoudili Palachův týden, nebo jednou vstoupili v září 1989 do komunistické strany…" Tak Gott, při vší úctě k němu, byl signatářem anticharty a slavíkem režimu, že.

Plete se Rychetský do politiky? Nebo se plete Zeman do Ústavního soudu? Známe jeho pokusy soudy ovlivnit. Rychetský byl chartista jako Chramostová, znal ji dobře. Uvědomuje si, což vyplývá z jeho mnoha postojů z posledních let, kam se Česko veze, kam Zeman Česko veze, tedy do jakési konzumní demokracie, demokracie spotřebovávací, do povrchní, slupkové demokracie, která navenek ještě jakž takž drží, ale uvnitř je vyhlodaná jak salám od myší (myší jménem Zeman, Babiš, Okamura, Filip a dalších).

Pohřeb se státními poctami? Ministr kultury Lubomír Zaorálek i šéf Ústavního soudu Rychetský ho pro disidentku, odpůrkyni totality Chramostovou chtějí. Zároveň tak bude uctěn mistr popu Gott. Nabízí se otázka, co je dneska ten stát, přesněji kdo stát představuje, a od koho tedy ty pocty přijdou.

Jistě, stát není jen premiér ex-estébák, prezident putinovec a siťinpchingovec a lidé ve vedení sněmovny, kteří reprezentují sice demokraticky zvolený, ale přesto extrém. Oni nejsou celý stát, jsou však nejvíc vidět, reprezentují státnost. Zbytek státu tvoříme "my všichni", občané, říká se to aspoň. A většina z "nás všech" si volí Zemana a Babiše a poslala Okamuru či Filipa do vedení dolní komory parlamentu.

Odtud plyne jasně: Karel Gott má mít pohřeb se státními poctami. Klidně mu mohli udělat i ten státní funus, i když ho nepotřebuje. Vlasta Chramostová si však dnešní státní pocty "nezaslouží", s výše vyjmenovanými reprezentanty státu neměla nic společného, stála na straně osobního úsilí o svobodu, které šlo proti jejímu blahu i konzumu. Tihle lidé žili pravý opak. Chramostovou mají uctít osobnosti jako Rychetský, Ruml a stovky dalších, lidé, kteří zlu vzdorovali a dělají to dál. To pro ni bude skutečná pocta. Pak bude uctěna.

Hned mi nápadníka vraťte. Připomeňte si Věru Chramostovou v Námluvách | Video: Česká televize
 

Právě se děje

před 33 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy