Martin Hála Martin Hála | Názory
26. 9. 2019 19:00

Zeman na Žofíně a úloha výročí v dějinách

Čínské oslavy sedmdesáti let vzájemných vztahů se včera na pražském Žofíně zúčastnil i český prezident. Chybět bude naopak u oslav třicátého výročí 17. listopadu. Je dobré si občas připomenout, co kdy vlastně slavíme a proč.
Tak na přátelství! Čínský prezident Si Ťin-pching (vlevo) si během návštěvy ČR připil s Milošem Zemanem na dobré vztahy. Praha, 30. března 2016.
Tak na přátelství! Čínský prezident Si Ťin-pching (vlevo) si během návštěvy ČR připil s Milošem Zemanem na dobré vztahy. Praha, 30. března 2016. | Foto: ČTK

Na letošní rok, jako ostatně na každý jiný, připadá řada výročí. Ta současná jsou zvlášť kulatá a zajímavá i v jiných ohledech. Pro většinu občanů této země bude asi nejdůležitějším výročím 30 let od pádu komunistického režimu. Zásadní mezník v našich dějinách, srovnatelný s pádem Bastily o dvě stě let dříve, změnil život každého z nás. Ne každý asi vnímal tu změnu v roce 1989 pozitivně (o roce 1789 ani nemluvě), ale po třech desetiletích můžeme směle konstatovat, že se dnes nakonec vede lépe i většině bývalých soudruhů. Ba že se jim dokonce vede lépe než většině ostatních.

Foto: Aktuálně.cz

Ne všude dopadl památný rok 1989 jako u nás. V Číně, jak známo, skončil podobný vývoj masakrem na Náměstí nebeského klidu. I tam se stal rok 1989 výrazným mezníkem, jen s odlišnými implikacemi.

Začala naše současnost v roce 1989, nebo 1949?

Vzhledem k významu, jaký měl rok 1989 pro nás i pro Čínu, by člověk očekával, že 30. výročí bude vhodnou příležitostí k zamyšlení nad povahou vzájemných vztahů. Nad tím, co všechno nás symbolicky spojuje i rozděluje. Že si to výročí nepřipomíná Čína, asi nijak zvlášť nepřekvapuje - události na Tchien-an-men tam patří k vůbec nejcenzurovanějším tématům.

Více zarazí, že odkaz toho roku pro vzájemné vztahy nezmiňujeme ani my. Oficiálně se letos připomíná nikoliv význam roku 1989, ale 70 let od navázání diplomatických vztahů mezi komunistickým Československem a Čínskou lidovou republikou. Vzpomínka na rok 1949 přitom vyvolá ve většině zdejších obyvatel spíše pocity traumatické než slavnostní.

V posledních dnech také přibývá akcí připomínajících další 70. výročí, totiž založení ČLR (1. října 1949). Podobají se navzájem jako vejce vejci: za přítomnosti čínského velvyslance (jehož věrohodnost zpochybňují dokonce už i členové české vlády, včetně jejího předsedy) se jich účastní nejrůznější obskurní spolky, které mají podobné družební akce v popisu práce, ale i akademické instituce jako Centrum globálních studií AV ČR a Česko-čínské centrum UK.

Prostě je zřejmé, že pro řadu lidí je zásadnější odkaz roku 1949 než roku 1989. O české společnosti se někdy říká, že je polarizovaná; ve skutečnosti se však spíše jedna její část zpožďuje o čtyři desetiletí.

Míjení v čase a prostoru

Trochu mi to připomíná rok 1978, kdy se v Československu oficiálně slavilo 30. výročí Vítězného února. My si ale na gymnáziu připomínali s kamarády potají 10. výročí 21. srpna 1968. Už tehdy mi připadalo, že se s částí společnosti míjíme ani ne tak v názorech (pochybuji, že by tehdy někdo myslel ty oslavy Vítězného února - nebo dnes založení ČLR - vážně), ale spíše v čase - a dost možná i v prostoru.

Čas a prostor možná existují nezávisle na našem vědomí, ale každý je vnímáme subjektivně, po svém. Podvědomě se vztahujeme k milníkům v čase a politickém zeměpisu podle svých osobních preferencí.

Svět kolem nás interpretujeme na základě symbolických mezníků v čase a geopolického členění v prostoru. Někdo se identifikuje s rokem 1989, jiný s rokem 1949, ačkoliv objektivně sdílíme stejný časoprostor. Někdo se situuje do euroatlantického prostoru, jako je EU, jiný do eurasijských uskupení, jako je 16+1 či Pás a stezka.

V letošním roce kulatých výročí se tak s celou řadou institucí, o jednotlivcích nemluvě, více než kdy jindy míjíme v čase i prostoru.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Dramatické záběry z náměstí Nebeského klidu, kde komunisté brutálně potlačili studentské protesty | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy