Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 5. 2016 20:30

1. máj v Brně. Nahatá domobrana: Lví silou, radikálně, sociálně, internacionálně!

Nahatá HateFree domobrana v Brně oslavila svátek práce. Humor místo nenávisti je docela dobrý lék pro našince.
Cítím se bezpečně, měla tato dívka z brněnské "nahotní domobrany" napsáno na hrudi.
Cítím se bezpečně, měla tato dívka z brněnské "nahotní domobrany" napsáno na hrudi. | Foto: ČTK

Stane se. Plánujete akci v neděli, pak se jako na potvoru počasí vylíže, je krásně a hosté, fikaní Češi, místo na akci vyrazí na chatu. To se odehrálo letos na 1. máje.

Policie čekala antiuprchlické a antiislámské manévry, jenže to byla bída s nouzí. První májový den znamenal nikoli revoluční kvas, nýbrž revoluční krach.

Konflikty se měly odehrát kupříkladu v Praze před Úřadem vlády, měly být uzavírány ulice, těžkooděnci byli nachystáni na domácí bitky, antikonfliktní týmy nasávaly pozitivní energii, ale „skutek utek“. Naštěstí.

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš si dal na pražském Výstavišti panáka. A jen tak mimochodem, vůbec nevypadal, že by dvacet šest let v tom strašlivém kapitalismu nějak viditelně strádal, ba právě naopak (snad se kvůli tomu jeho komunistická mysl neurazí).

Anarchisté si zaprotestovali proti daňovým rájům (mají tedy shodné cíle jako vláda). Největším hitem jejich akce nakonec bylo, že se na Střelecký ostrov v Praze dostavil Igor Ševcov. Tedy anarchista, který sice policii nějak divně zapáchá, ale jeho pachová stopa soudu nestačila k tomu, aby studenta odsoudil, že chtěl podpálit dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO).

Na Letné si protiislámští blokaři zanadávali na islám (překvapivě), na Evropskou unii (originálně) a na českou vládu (neočekávaně).

Na Slovanském ostrově pohovořil policií minulý týden čerstvě obviněný (zřejmě dárek k 1. máji) předák Národní demokracie Adam B. Bartoš. Prý nic nespáchal. (To nic je podle policie hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.) Popírači holocaustu hrozí až tři roky vězení. Náckové, kteří vzali kramle na chatu, o nic nepřišli.

Nepřestává strašení táhnout?

Nechci pány Konvičku, Bartoše, Zemana a další velikány naší rozpolcené doby strašit, ale ono to tak trochu vypadá, že nezasáhlo jen hezké počasí. Dost možná je vinna i zjevná neochota uprchlíků „proudit“ do Czechie. Viz poslední příklad, kdy náš velkodušný stát vybral celých sedm Syřanů, ale tři raději z řeckého tábora zdrhli, jen aby do českého ráje nemuseli.

Česko možná potkává podobný osud, jaký ve volbách potkal Slovensko: strašení uprchlíky už tolik netáhne. Strach z něčeho, co ne a ne přijít a co před otevřenou českou náručí dokonce utíká, strach z něčeho, co se nás bojí, přestává fungovat. Svátek práce to alespoň naznačil.

Jako by méně známe verše Karla Hynka Máchy z Máje „vy truchlenci, jenž rozsmutnivše sebe, v tiché se slzy celí rozplýváte“ pasovaly právě na ty prvomájově neuspokojené, posmutnělé, hnědě zabarvené strašiče.

Jiný charakter, jinou šťávu měla akce na Moravském náměstí v Brně. Loni na tom místě demonstrovala Dělnická mládež a Dělnická strana sociální spravedlnosti. Skončilo to bitkou. Letos se tam odehrála akce v docela opačném duchu.

Přijela tam Joštova národní hlídka. Moravská domobrana. Zhruba dvacet mladých žen a mužů na kolech. Mluvčí domobrany Adam Dostál řekl natvrdo: „Situace je vážná! Do Evropy se již od jara minulého roku valí vlna cizorodých přistěhovalců. Je již dobře známo, že se nejedná o uprchlickou vlnu, ale řízenou vlnu ekonomických migrantů a islámských radikálů. V Evropě se proto zakládají oddíly domobrany, aby se postaraly o bezpečnost svou, svých žen i dětí!“

Domobrana se pak svlékla do naha a sedla na kola. Účastníci volali hlasy mocnými a neohroženými: „Lví silou vzletem sokolím! Do ulic vzhůru!“ A jiní zase: „Radikálně, sociálně, internacionálně!“ Nahá dívka měla na prsou nápis „Cítím se bezpečně“, na zádech „Nahotní domobrana“ a „HateFree“. Vyrazili do ulic.

Lví silou vzletem sokolím, těmito slovy začíná sokolská hymna. Verše pak pokračují: ku předu kráčejme/ a drahé vlasti v oběti/ své síly snášejme! - Dokonalá akce. Nejlepší 1. máj v brněnských dějinách. Brňáci vyhráli. Pražáky i Ostravaky zahanbili. Nebo spíš navnadili. Ukázali, kudy taky vede „hatefree“ cesta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy