Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 7. 2018 12:20

1998: Oposmlouva Zeman a Klaus. 2018: Oposmlouva Zeman a Babiš

Jakž takž stále ještě funguje česká západní setrvačnost. Ani putinomil Zeman zatím nedokázal změnit fakt, že jsme členy Evropské unie a NATO.
Tito dva pánové to od oposmlouvy táhnou spolu, nerozborná spolupráce na politicky věčné časy a nikdy jinak.
Tito dva pánové to od oposmlouvy táhnou spolu, nerozborná spolupráce na politicky věčné časy a nikdy jinak. | Foto: ČTK

Uteklo dvacet let od "oposmlouvy", opoziční smlouvy (Smlouva o vytvoření stabilního politického prostředí v ČR uzavřená mezi ČSSD a ODS). Podepsali ji 9. července 1998 Miloš Zeman, tedy předseda ČSSD, a Václav Klaus, tehdy předseda ODS, dva politici, kteří hýbali a hýbají Českem dodnes.

Z dnešního pohledu to nebylo nic šíleného: Klaus umožnil Zemanovi, aby vedl menšinovou vládu, sám se stal předsedou sněmovny. Hledat paralely mezi tehdy a dnes není snadné. Tehdy to byl pro mnoho voličů podvod jako hrom. Obě partaje v ostré kampani varovaly jedna před druhou jako před smrtelným nebezpečím, pak se spojily a rozdělily si moc v zemi.

V lecčems jsme dnes jinde, situace je cyničtější, bezhodnotovější. I přes oposmlouvu, i přes tento pro voliče 1998 velešvindl, Česko rok poté vstoupilo do NATO a o šest let později se stalo členem EU. Fungovala ještě porevoluční setrvačnost, tyto věci byly jasné, Zeman a Klaus si je vůbec netroufli zpochybňovat.

Ještě něco bylo jiné, v politice hráli roli rebelové. ODS se dostala do mizérie kvůli tomu, že byla nelegálně financována. Tehdejší místopředsedové ODS Jan Ruml a Ivan Pilip vystoupili s požadavkem na odchod Václava Klause z čela ODS (Klaus dlel tou dobou v Sarajevu a požadavek nazval "sarajevským atentátem"). Proto padla vláda. Kde dnes v ANO či ČSSD najdete Rumla s Pilipem? Vymřeli.

Jiný zásadní rozdíl. Zeman a Klaus podvedli voliče, dohodli se na jakési smlouvě na věčné časy (po volbách měla oposmlouva pokračovat a umožnit vládu opět vítězi), rozparcelovali si zemi, rozdělili trafiky, ale proti této ďábelské úmluvě (jež přivedla k moci kmotry) stál tehdejší prezident Václav Havel, nejel v tom s nimi.

Čeho se obával? Aby smlouva "nevedla k pouhému, ale zato trvalému rozdělení moci ve státě, k pouhému, ale zato trvalému omezení politického pluralismu", řekl v projevu v den podpisu opoziční smlouvy.

Zeman není Havel

Dnes nevězí v opozičně smluvním vztahu ani tak ANO plus ČSSD a KSČM (tehdy, sedm let po revoluci, nepadala podpora komunistů vládě vůbec v úvahu), dnes se v opozičně smluvním vztahu objímají Babiš a Zeman. Navíc nemáme žádný papír, který by ti dva podepsali, současné mocenské duo uzavírá tajné, neviditelné pakty.

Prezident dnes nefunguje jako obhájce ústavy, jasný zastánce západního směru české politiky. Naopak, odmítá plnit svou roli. Viz skandální odmítnutí jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho, ač ho Babiš skutečně na seznam ministrů napsal.

Dodatkem opoziční smlouvy byl "toleranční patent"; mimo jiné ČSSD a ODS zavázal k nebezpečné změně volebního zákona, jež by totálně nahrála dvěma velkým stranám a prakticky vygumovala malé. Prošla parlamentem, ale "pojistka" Havel ji napadl u Ústavního soudu a ten velkou část zákona zrušil.

Zeman není Havel, je jeho opakem, Antihavlem (nepochybně zcela vědomě, promyšleně), nejraději by dnes bral vládu ANO a KSČM a SPD Tomia Okamury, vládu populismu antievropsky namixovaného, našlehaného s extrémem.

Co funguje dnes jako tehdy? Jedna věc pokračuje od 17. listopadu 1989: role studentů. Ti se spolu s mnoha dalšími občany bouřili proti opoziční smlouvě a založili výzvu Děkujeme, odejděte. Podepsali ji desetitisíce lidí, na Václavském náměstí demonstrovalo okolo 80 tisíc nespokojenců.

Dnes máme Milion chvilek pro demokracii, iniciativu, kterou opět založili studenti a která svolává lidi na náměstí měst po celé zemi. Jako tehdy, tak i dnes nemají občanské či studentské protesty sílu situaci otočit, jsou však nesmírně důležité pro budoucí vývoj, ukazují nelhostejnost, zájem o věci veřejné.

Co podvod na voličích, jak ten dnes veřejnost vnímá? Jako běžný provoz, normu. Babiš a ČSSD? To přece vypadalo po volební kampani a po "lithiu" jako čirá utopie. A ČSSD a Babiš, "my s trestně stíhaným do vlády nikdy"? Už to ani nepřekvapuje. Podvod se stal běžným politickým nástrojem.

Jakž takž funguje západní setrvačnost. Ani putinomil Zeman zatím nedokázal změnit fakt, že jsme členy (členy k nezaplacení) EU a NATO. Maká na tom, seč může, ale nezvládá nás odtud vyhnat. Žijeme do značné míry právě z té porevoluční setrvačnosti. Ale perpetuum mobile to jistě není.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy