Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 10. 2015 8:00

28. říjen: Zeman, nebo Masaryk? Prezident vyznamená agentku StB, rektoři jdou za TGM

Prezident zakladatel Tomáš Garrigue Masaryk je vnímán jako opak prezidenta rozkladatele Miloše Zemana.
Masaryk by zíral, kam jsme českou státnost dotáhli.
Masaryk by zíral, kam jsme českou státnost dotáhli. | Foto: Aktuálně.cz

Ve středu je Den vzniku samostatného československého státu. Státní svátek. Prezident uděluje nejvyšší státní vyznamenání. Občan by měl cítit sounáležitost, identifikovat se s rodnou zemí, ověřit si, jaké hodnoty jeho stát vyznává. Co se u nás cení.

Na ten den se hledají hrdinové, lidé, kteří zachraňovali životy, pomáhali druhým, bojovali za vlast, udělali něco výjimečného. Prezident Zeman ale - kromě jiných - vyznamená bývalou spolupracovnici StB Jitku Frantovou Pelikánovou. O její kolaboraci s estébáky se v Archivu bezpečnostních složek nalézá dostatek dokladů.

Jiný příběh. Zeman na oslavu 28. října opět nepozval rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera a brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Reakce? "Česká konference rektorů zásadně nesouhlasí s takovýmto postupem a považuje ho v souvislosti se státním svátkem republiky za zcela nedůstojný," uvedl její předseda a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Souhlasí všech 26 rektorů veřejných vysokých škol. Na Hrad zřejmě nepřijdou.

Pražští rektoři ve středu pořádají "truc akci": sejdou se u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Oslav ve Vladislavském sále se nezúčastní. Státní svátek se zvrhává. Ten den ještě víc vyhřezne na povrch, kam jsme se posunuli 26 let po revoluci.

Zeman vyznamená agentku StB. O její spolupráci nemusel vědět, ale teď už ví. Fakta si mohl snadno ověřit. Ne. Frantová dostane metál a hotovo. To není jen relativizace hodnot, to je vnucování hodnot starých, totalitních.

Trhat národ je MZ program

Sláva pro agentku StB a válka s rektory zapadá do dalších Zemanových kroků. Jako jeden z mála evropských státníků podporuje Putina. Jako jeden z mála evropských prezidentů štve svůj národ proti uprchlíkům (naposledy v neděli v on-line rozhovoru pro bulvární Blesk).

Vědomě a s gustem roztrhává národ. Je to jeho program. Mstí se těm, kteří proti němu vystoupí, a odměňuje ty, kteří ho podporují, klidně kolaborantku s komunistickou tajnou policií. Zosobňuje posun, který v posledních letech zažíváme. Proti svobodomyslnosti, proti snaze vyrovnat se s minulostí. Proto jmenoval ministrem Andreje Babiše, ačkoliv nemá čisté lustrační osvědčení.

Posun zpátky se netýká jen Hradu. Rozvrácen byl Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Proběhl tam levicový puč, jehož cílem bylo zbrzdit a maximálně kontrolovat zveřejňování informací o StB a jejích agentech. Jeden malý příklad, jak dnes pučistické vedení ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek (ABS) uvažuje.

Aktuálně.cz zveřejnilo fakta, jež archivuje ABS a týkají se spolupráce Jitky Frantové s StB. Taky fotky estébáků, kteří Frantovou řídili.

Po jejich zveřejnění přišel autorce textu mail od Světlany Ptáčníkové, ředitelky ABS. Dáma píše, že ji zajímá, zda si je autorka vědoma, že "jste použila fotografie z fondů Archivu bezpečnostních složek, které jste nezískala v souladu se zákonem č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě, nepožádala jste o souhlas s publikací a necitovala jste jejich zdroj".

Normalizace 2015

ÚSTR a ABS byly zřízeny, aby mimo další práci také zveřejňovaly materiály o komunistické Státní bezpečnosti. Ale když noviny použijí fotky estébáků, přijde výtka, jako by šlo o majetek ABS, s jehož uveřejněním on musí souhlasit.

Původní smysl ÚSTR a ABS byl zveřejňovat. Dnes je z toho úřad, kde badatelé čekají týdny i měsíce na vyžádané materiály. Aby byl přehled, kdo a co používá. Aby to nešlo moc rychle. Aby třeba informace o minulosti Jitky Frantové Pelikánové vyšla ven co nejpozději a neohrozila politiky (zde Zemana).

Nejen státní svátek 28. říjen je postavený na hlavu, ale taky práce těch, kteří chtěli, aby informace o StB byly k mání online, kdykoliv, komukoliv. Proč? Protože totalitní minulost už není částí elit vnímána jako temno, nýbrž jako doba normální. Zažíváme novou normalizaci.

Za normalizace se nevzdoruje a poslouchá. Proto je pozvána agentka, která StB ochotně poslouchala, ale ne vzpurní (rozuměj normální, slušní) rektoři. Proto jejich kolegové, chvála Bohu, oslavu na Hradě bojkotují a hlásí se ke svým hodnotám, jdou k soše Masaryka.

Došli jsme tak daleko, že si klademe otázku: Zeman, nebo Masaryk? Rektoři i agentka Frantová nám dosvědčují, že to jsou zcela protichůdné postavy. Podobně jako rektoři jednal Bohuslav Sobotka po Lánském puči. I on se účastnil demonstrace u Masaryka, aby dal najevo, že je jinde než pučista Zeman.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy