Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 10. 2015 8:00

28. říjen: Zeman, nebo Masaryk? Prezident vyznamená agentku StB, rektoři jdou za TGM

Prezident zakladatel Tomáš Garrigue Masaryk je vnímán jako opak prezidenta rozkladatele Miloše Zemana.
Masaryk by zíral, kam jsme českou státnost dotáhli.
Masaryk by zíral, kam jsme českou státnost dotáhli. | Foto: Aktuálně.cz

Ve středu je Den vzniku samostatného československého státu. Státní svátek. Prezident uděluje nejvyšší státní vyznamenání. Občan by měl cítit sounáležitost, identifikovat se s rodnou zemí, ověřit si, jaké hodnoty jeho stát vyznává. Co se u nás cení.

Na ten den se hledají hrdinové, lidé, kteří zachraňovali životy, pomáhali druhým, bojovali za vlast, udělali něco výjimečného. Prezident Zeman ale - kromě jiných - vyznamená bývalou spolupracovnici StB Jitku Frantovou Pelikánovou. O její kolaboraci s estébáky se v Archivu bezpečnostních složek nalézá dostatek dokladů.

Jiný příběh. Zeman na oslavu 28. října opět nepozval rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera a brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Reakce? "Česká konference rektorů zásadně nesouhlasí s takovýmto postupem a považuje ho v souvislosti se státním svátkem republiky za zcela nedůstojný," uvedl její předseda a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Souhlasí všech 26 rektorů veřejných vysokých škol. Na Hrad zřejmě nepřijdou.

Pražští rektoři ve středu pořádají "truc akci": sejdou se u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Oslav ve Vladislavském sále se nezúčastní. Státní svátek se zvrhává. Ten den ještě víc vyhřezne na povrch, kam jsme se posunuli 26 let po revoluci.

Zeman vyznamená agentku StB. O její spolupráci nemusel vědět, ale teď už ví. Fakta si mohl snadno ověřit. Ne. Frantová dostane metál a hotovo. To není jen relativizace hodnot, to je vnucování hodnot starých, totalitních.

Trhat národ je MZ program

Sláva pro agentku StB a válka s rektory zapadá do dalších Zemanových kroků. Jako jeden z mála evropských státníků podporuje Putina. Jako jeden z mála evropských prezidentů štve svůj národ proti uprchlíkům (naposledy v neděli v on-line rozhovoru pro bulvární Blesk).

Vědomě a s gustem roztrhává národ. Je to jeho program. Mstí se těm, kteří proti němu vystoupí, a odměňuje ty, kteří ho podporují, klidně kolaborantku s komunistickou tajnou policií. Zosobňuje posun, který v posledních letech zažíváme. Proti svobodomyslnosti, proti snaze vyrovnat se s minulostí. Proto jmenoval ministrem Andreje Babiše, ačkoliv nemá čisté lustrační osvědčení.

Posun zpátky se netýká jen Hradu. Rozvrácen byl Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Proběhl tam levicový puč, jehož cílem bylo zbrzdit a maximálně kontrolovat zveřejňování informací o StB a jejích agentech. Jeden malý příklad, jak dnes pučistické vedení ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek (ABS) uvažuje.

Aktuálně.cz zveřejnilo fakta, jež archivuje ABS a týkají se spolupráce Jitky Frantové s StB. Taky fotky estébáků, kteří Frantovou řídili.

Po jejich zveřejnění přišel autorce textu mail od Světlany Ptáčníkové, ředitelky ABS. Dáma píše, že ji zajímá, zda si je autorka vědoma, že "jste použila fotografie z fondů Archivu bezpečnostních složek, které jste nezískala v souladu se zákonem č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě, nepožádala jste o souhlas s publikací a necitovala jste jejich zdroj".

Normalizace 2015

ÚSTR a ABS byly zřízeny, aby mimo další práci také zveřejňovaly materiály o komunistické Státní bezpečnosti. Ale když noviny použijí fotky estébáků, přijde výtka, jako by šlo o majetek ABS, s jehož uveřejněním on musí souhlasit.

Původní smysl ÚSTR a ABS byl zveřejňovat. Dnes je z toho úřad, kde badatelé čekají týdny i měsíce na vyžádané materiály. Aby byl přehled, kdo a co používá. Aby to nešlo moc rychle. Aby třeba informace o minulosti Jitky Frantové Pelikánové vyšla ven co nejpozději a neohrozila politiky (zde Zemana).

Nejen státní svátek 28. říjen je postavený na hlavu, ale taky práce těch, kteří chtěli, aby informace o StB byly k mání online, kdykoliv, komukoliv. Proč? Protože totalitní minulost už není částí elit vnímána jako temno, nýbrž jako doba normální. Zažíváme novou normalizaci.

Za normalizace se nevzdoruje a poslouchá. Proto je pozvána agentka, která StB ochotně poslouchala, ale ne vzpurní (rozuměj normální, slušní) rektoři. Proto jejich kolegové, chvála Bohu, oslavu na Hradě bojkotují a hlásí se ke svým hodnotám, jdou k soše Masaryka.

Došli jsme tak daleko, že si klademe otázku: Zeman, nebo Masaryk? Rektoři i agentka Frantová nám dosvědčují, že to jsou zcela protichůdné postavy. Podobně jako rektoři jednal Bohuslav Sobotka po Lánském puči. I on se účastnil demonstrace u Masaryka, aby dal najevo, že je jinde než pučista Zeman.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy