Blogy a názory | Komentáře
9. 3. 2012 12:55

365 dní. Má Klaus zlepšit backhand, nebo něco jiného?

Anketa Aktuálně.cz: Co by prezident měl, nebo neměl dělat v posledním roce?
Bojovat s ideologií oteplení? Zlepšit backhand? Jmenovat soudce? Nebo nic?
Bojovat s ideologií oteplení? Zlepšit backhand? Jmenovat soudce? Nebo nic? | Foto: Reuters

Prezidentu Václavu Klausovi začal poslední rok druhého volebního období. Co by měl do konce svého prezidentování ještě udělat? A co by naopak dělat neměl? Tuto otázku jsme položili několika osobnostem českého veřejného života. A tady jsou jejich odpovědi:

 

Jiří Dědeček, básník a písničkář, předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu:
Měl by se omluvit národu a najít si lepší kamarády. Neměl by se plést do věcí, kterým nerozumí, jako jsou pravda a láska.

 

Bohumil Doležal, politolog:
Odpověď je jednoduchá: ideální by bylo, kdyby už nedělal vůbec nic. Zatím, co se pamatuji, nejméně třikrát se octnul v jakémsi nesouladu s demokratickým řádem tohoto státu. Za prvé, když dal najevo pohrdání soudním rozhodnutím a nechal „zamrznout" jmenování soudního čekatele Langera soudcem. Za druhé, když neodvolal z vlády ministra Josefa Dobeše, a konečně teď, kdy se zcela nepřípustně a veřejně plete do procesu s p. Bártou a Škárkou. Když zvážím tohle, nemám však nic proti tomu, aby pan prezident jezdil po světě a bojoval s ideologií globálního oteplení - to mi připadá ve srovnání s jeho domácími aktivitami poměrně neškodné.

 

Olga Sommerová, filmová dokumentaristka a pedagožka:

Olga Sommerová.
Olga Sommerová. | Foto: Vojtěch Marek

Škoda slov psát o tom, co by měl Václav Klaus ještě ve funkci prezidenta učinit. Udělá to, co bude chtít, bez ohledu na to, co je pro tuto zemi přínosné v duchu evropanství a demokracie.
Vzhledem k tomu, že už nemůže kandidovat v příštím období, nebude brát ohledy na svou pověst a utržen ze řetězu bude dál podporovat osoby poskvrněné doloženou korupcí. Vyvstává otázka, proč má Václav Klaus obecně takovou příchylnost k pardonování korupce a osob s podezřelou minulostí. Ve státě, který má v erbu heslo Pravda vítězí! a v historické paměti světově uznávané prezidentské osobnosti - T. G. Masaryka a Václava Havla -, jeví se role Václava Klause na Pražském hradě jako hořký dějinný omyl.

 

Petr Mach, ekonom a politik, předseda Strany svobodných občanů:

Petr Mach.
Petr Mach. | Foto: Ludvík Hradilek

Na konci posledního roku prezidentství Václava Klause bude zásadní jmenování členů bankovní rady České národní banky na další šestileté období, což zajistí stabilitu měnové politiky na další roky. Přál bych si, aby to byli zastánci neaktivistické a neinflační měnové politiky a odpůrci zavedení eura. Prezident se bude muset dál pokoušet jmenovat členy Ústavního soudu, v tomto mu ale nezbude než nadále navrhovat kandidáta, který bude vyhovovat Senátu, který má v tomto jmenování hlavní slovo. Doporučil bych, aby prezident vrátil sněmovně zákon o státním rozpočtu na rok 2013, pokud jej vláda připraví horší, než je rozpočet letošní. Donutilo by to vládu více šetřit ve výdajích ministerstev.

 

Tomio Okamura, podnikatel:
Neznám agendu pana prezidenta a netroufám si radit, co by měl a neměl ještě dělat. Samozřejmě jsem názoru, že každá funkce se má dělat naplno a s přesahem první i poslední rok. A pokud mohu být konkrétnější, bezesporu bych váhal s podpisy pod některé nebezpečné prolobbistické a prokorupční zákony z dílny ministra spravedlnosti - naposled například korporátní zákon. Prezident sice nemá právo veta, ale na nebezpečné normy může upozornit a rozvířit diskusi. I to může často pomoci.

 

Václav Marhoul, režisér a producent:

Blogeři o Václavu Klausovi
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Blogeři o Václavu Klausovi

* Jiří Pehe: Klausův finiš a příští pravidla

* Jan Payne: Mega-paraziti a Václav Klaus

* Jaroslav Kuchař: Novoroční vzkaz: Nerušit, krademe?

Diskutovat můžete také na facebookové stránce Názory Aktuálně.cz.

Měl by udělat vše pro to, aby ten rok uběhl politicky co nejrychleji a pokud možno bez stresování svých poddaných. Měl by zlepšit backhand. Po skončení svého období by měl vstoupit do kláštera. Měl by mít na paměti, že by i neviditelná ruka trhu měla být viditelná. Zvlášť když jde o státní zakázky. Měl by si darovat 8. 3. 2013 bonboniéru. Měl by si s ministrem Dobešem a panem Bátorou vyjet někam na čundr a pořádně to s kytarou u táboráku rozbalit. Měl by založit fanouškovskou webovou stránku a pravidelně do ní přispívat. (Technická poznámka: Doména "mylujemeklause.cz" je stále volná.)     
Neměl by už radši jezdit na žádné zahraniční  návštěvy. A když už, pak jedině na ty, na kterých není třeba nic podepisovat. Kdyby to náhodou bylo skutečně, ale skutečně naprosto nevyhnutelné, měl by jeho protokol ohlídat, aby k takovému úkonu byl patřičně vybaven. Tedy tužkou. Vlastní. Neměl by demonstrativně vracet ceny, které nedostal. Neměl by zapomínat posílat novoroční přání. Obzvlášť  Pepovi z Hongkongu. Neměl by se nechat zviklat ve svých názorech. Zvlášť v těch, které se týkají pěstování pampelišek a leknínů.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy