Blogy a názory | Komentáře
6. 12. 2011 17:35

A zase ten Babiš. Padouch, nebo hrdina?

Blogeři hledají důvody, proč miliardáři (ne)věřit, že to s politikou myslí upřímně
"My jsme mu prostě uvěřili," říká ve svém prohlášení iniciativa Vyměňtepolitiky.cz
"My jsme mu prostě uvěřili," říká ve svém prohlášení iniciativa Vyměňtepolitiky.cz | Foto: Ludvík Hradilek

Ani dva měsíce po svých známých výrocích o korupci nepřestal být podnikatel Andrej Babiš tématem vášnivých debat a komentářů. Ty ještě zesílily poté, co zveřejnil záměr vstoupit do politiky. Diskutující se spolehlivě dělí do dvou protichůdných táborů; jen málokomu je Andrej Babiš lhostejný. Pozornost mu v posledních měsících a týdnech věnovali i blogeři na Aktuálně.cz. Připomeňte si, co na něm oceňují a co mu naopak mají za zlé.

Už po prvních veřejných vystoupeních Andreje Babiše a komentářích k nim se pokusil vysvětlit Václav Žák na pozadí vývoje české ekonomiky 90. let, v čem se Babiš liší od většiny ostatních miliardářů:

„Babiš je ve světle „standardního" postupu výroby českých miliardářů bílou vránou. On nepodnikal za úvěry, které nesplácel. Půjčoval si ve švýcarských bankách a úvěry platil. Proti „normálnímu" českému velkopodnikateli je to tedy přímo vzor ctnosti. Znamená to však, že se sám pohyboval mimo korupční mechanismy? Pochybuji," napsal Václav Žák, který se ale spravedlivě snaží hledat důvody, proč někteří politici Babišovi pomáhali.

Jednoznačné podpory se Babišovi a jeho iniciativě ANO 2011 dostalo v blogu Jaroslava Kuchaře, který tu zveřejnil oficiální stanovisko iniciativy Vyměňte politiky.cz. V pěti bodech vysvětlují svůj postoj a uzavírají text sdělením: „My jsme mu prostě - po několika setkáních a pohledu z očí do očí - uvěřili, že je tento projekt vytvářen s čistým záměrem. Jsme už velcí kluci. A jsme připraveni nést za toto rozhodnutí odpovědnost. Věříme, že ANO 2011 může být tím očekávaným světlem na konci tunelu!"

To Jana Zwyrtek Hamplová je zdrženlivější a podporu iniciativě ANO 2011 vyslovuje velmi opatrně: „Vůbec si nemyslím, že je pan Babiš podnikatelem tzv. nepolíbeným českou realitou. Naopak tak trochu doufám, že byl u mnohého. A taky tak trochu doufám, že právě proto bude vědět, jak s tím zatočit. Neslyší to rád, ale právě proto, že je jedním z nich, bude vědět, jak na ně."

Jasno má naopak Petra Paroubková; byť se Andrejem Babišem zabývá jen okrajově v textu, jímž odmítá „hon na čarodějnice" a „vymývání mozků". Nepouští se do žádných analýz, ale z kontextu blogu i z formulace „křišťálově čistý A. Babiš, strůjce nové protikorupční strany, který do revoluce vesele prosperoval v podniku zahraničního obchodu, kde mohli pracovat jen prověření aktivní členové tenkrát jediné protikorupční komunistické strany", vyplývá, že k jeho fanynkám rozhodně nepatří.

Foto: Aktuálně.cz

Samostatnou kapitolu představují blogeři Jan Hnízdil a Petr Havlík, spoluzakladatelé občanské iniciativy NEO 2011. Oba Andrej Babiš pozval na schůzku. Respektovaný lékař Jan Hnízdil o setkání napsal, že bylo „jako vystřižené z Kmotra", a svého hostitele vylíčil slovy „Andrej Babiš mluví jako gangster, chová se jako gangster, miluje luxusní obleky jako gangster. Je to gangster. Na rozdíl od těch, kteří nám vládnou, ale gangster, který ctí zásady a soudržnost rodiny."

Přiznal, že „přímostí, otevřeností a tvrdostí si (Babiš) získal můj respekt. Proti bezcharakterním a bezzásadovým kmotrům v naší politice a byznysu se rozjel jako buldozer. Má na to, aby vyčistil prostor od největšího mravního bahna." Ale víc nic.

Naproti tomu zkušený manažer Petr Havlík došel k názoru, že snahy Babišovy iniciativy ANO 2011 jsou blízké iniciativě NEO 2011, a vyslovil se pro spojenectví, když signatářům výzvy napsal: "Mnozí z Vás jste mě žádali, abych se jako iniciátor Výzvy NEO 2011 vyjádřil. Mnozí z Vás jste navrhovali propojení NEO 2011 a ANO 2011. Já tedy říkám ANO. Rozhodnutí ponechávám na každém z Vás. Typicky české intelektuální ano, ale, abych si náhodou nezadal, není k ničemu."

Na což Jan Hnízdil zareagoval tím, že NEO 2011 opustil. „Přemýšlel jsem, co o panu Babišovi vím: vládne majetkem v řádech miliard, říká, že ho získal poctivě, vystupuje tvrdě proti korupci, chce zvítězit v nejbližších volbách, jako člověk na mne, přímostí a otevřeností, udělal dobrý dojem. Neseznámil mne ale s žádným projektem, který by měl současný režim nahradit. Neměl jsem dost informací, abych mohl iniciativě pana Babiše ANO 2011 vyjádřit bezpodmínečnou podporu," vysvětlil svůj postoj v dalším blogu.

A co si o tom všem myslíte Vy?


 

Právě se děje

před 9 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy