Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
17. 11. 2009 16:25

ABC a prázdný Karlův most. Hledali jste výhody totality

Čtenáři hledali v debatě o tzv. ostalgii pozitiva období socialismu
Foto: Aktuálně.cz

Ostalgie - termín, kteří používají zejména v Německu, vyjadřuje nostalgii po časech v NDR. Jak vyplývá ze čtenářské debaty deníku Aktuálně.cz, také řadě Čechů se stýská po některých výhodách socialismu, byť jde často o drobnosti - třeba oblíbenou sladkost či tehdejší kvalitu časopisu ABC.

V diskuse se objevilo více než 800 příspěvků. Debatovalo se třeba o tom, kolik je v současné době v knihkupectvích brakové a kvalitní literatury v porovnání s obdobím před 20 lety, či o rozšíření reklam a bulvárního tisku.

V anketě, ve které hlasovalo přes 3300 diskutujících, odpovědělo na dotaz „Stýská se vám po socialismu" 46 procent čtenářů Ano.

Debata se stočila k tématu, jestli byli kvalitnější potraviny dnes či před více než dvaceti lety - například uzeniny, ale třeba i nanuky. Někomu se stýská třeba "po síti mléčných barů kam jsem chodil na jahodový koktejl za 1,3Kčs".

Diskutovalo se též o levném bydlení, politických vtipech, rekreacích ROH, trampingu či dalších koníčcích, které s převratem takřka vymizely.

Někteří čtenáři vzpomínali, že v době před více než 20 lety nebyli vystaveni takové dávce každodenního stresu.

Diskuse se stočila také ke vztahům mezi lidmi během socialismu. Zatímco někteří čtenáři vzpomínají, že tehdejší doba přinášela méně soutěživosti a pevnější rodinné vazby či přátelskou výpomoc, druhá skupina čtenářů naopak zdůrazňovala, že doba byla plná podezírání, lži a nedůvěry.

Řada čtenářů odpověděla, že se jim nestýská opravdu po ničem. A názor další početné skupiny diskutujících shrnuje pan Aleš Müller: „Jediná věc, která tenkrát byla lepší než je dnes, je zdraví a mládí. Obojí je pryč, ale to naprosto nesouvisí se změnou režimu."

Celou diskusi o tzv. ostalgii najdete ZDE.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy