reklama
 
 

ABC a prázdný Karlův most. Hledali jste výhody totality

17. 11. 2009 16:25
Čtenáři hledali v debatě o tzv. ostalgii pozitiva období socialismu

Ostalgie - termín, kteří používají zejména v Německu, vyjadřuje nostalgii po časech v NDR. Jak vyplývá ze čtenářské debaty deníku Aktuálně.cz, také řadě Čechů se stýská po některých výhodách socialismu, byť jde často o drobnosti - třeba oblíbenou sladkost či tehdejší kvalitu časopisu ABC.

V diskuse se objevilo více než 800 příspěvků. Debatovalo se třeba o tom, kolik je v současné době v knihkupectvích brakové a kvalitní literatury v porovnání s obdobím před 20 lety, či o rozšíření reklam a bulvárního tisku.

V anketě, ve které hlasovalo přes 3300 diskutujících, odpovědělo na dotaz „Stýská se vám po socialismu" 46 procent čtenářů Ano.

Debata se stočila k tématu, jestli byli kvalitnější potraviny dnes či před více než dvaceti lety - například uzeniny, ale třeba i nanuky. Někomu se stýská třeba "po síti mléčných barů kam jsem chodil na jahodový koktejl za 1,3Kčs".

Diskutovalo se též o levném bydlení, politických vtipech, rekreacích ROH, trampingu či dalších koníčcích, které s převratem takřka vymizely.

Někteří čtenáři vzpomínali, že v době před více než 20 lety nebyli vystaveni takové dávce každodenního stresu.

Diskuse se stočila také ke vztahům mezi lidmi během socialismu. Zatímco někteří čtenáři vzpomínají, že tehdejší doba přinášela méně soutěživosti a pevnější rodinné vazby či přátelskou výpomoc, druhá skupina čtenářů naopak zdůrazňovala, že doba byla plná podezírání, lži a nedůvěry.

Řada čtenářů odpověděla, že se jim nestýská opravdu po ničem. A názor další početné skupiny diskutujících shrnuje pan Aleš Müller: „Jediná věc, která tenkrát byla lepší než je dnes, je zdraví a mládí. Obojí je pryč, ale to naprosto nesouvisí se změnou režimu."

Celou diskusi o tzv. ostalgii najdete ZDE.

autoři: Zdeněk Mihalco, mih | 17. 11. 2009 16:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama