Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
30. 1. 2018 10:00

Aby Zeman zvítězil, musela pravda stranou. A to bude nejhorší dědictví "českého Trumpa"

Zatímco média mohou na ztrátě své důvěryhodnosti a následně i publika jen tratit, politici jako Zeman a Trump jsou naopak ti, kdo z rozsekaného mediálního prostředí, kde nic není pravda a všechno může být lež, politicky profitují.
Volební kampaň, která nebyla.
Volební kampaň, která nebyla. | Foto: ČTK

Titulek článku The Washington Post k českým prezidentským volbám zněl: "Český Trump vyhrál podruhé". A americký deník nebyl jediný, kde si zahraniční novináři pomohli tímto příměrem, aby svým čtenářům, kteří o Zemanovi nic moc vědět nemusí, jeho osobnost ve zkratce vykreslili.

V řadě ohledů je přitom tohle srovnání úplně mimo. Donald Trump je abstinent a více méně nekuřák, který si jen občas zapálí slavnostní doutník. A zatímco Miloš Zeman by hrozně stál o to, aby jej Trump přivítal v Bílém domě, Trump nemá vůbec chuť a ani jediný důvod, proč by kdy měl navštívit Zemana na Hradě. A za třetí, zatímco Trump tvrdí, že ve svém okolí žádné přátele Ruska už nemá, Zeman se chlubí, že on sám je nejlepším kamarádem Moskvy.

Takže jaký "český Trump", prolhaní, líní novináři?! Ale právě tím jsme udeřili na strunu, kde jsou Trump a Zeman skutečně naprosto sladěni. Kde jsou stejně destruktivní a skutečně nebezpeční.

Pitomci a výrobci lží

Pro Zemana jsou novináři z většiny "pitomci", na které je občas zábavné namířit kulomet či si zavtipkovat, že by se měli likvidovat. Pro Trumpa jsou to "nepřátelé lidu" a "lůza", vyrábějící jen "fake news", nic než lži. Společné je jim to, že některá "média" jsou z této žumpy vyňata.

Čím je Zemanovi spřátelená televize Barrandov (a přítulný Voříšek na Primě), tím je Trumpovi oddaná Fox News. Parlamentní listy posloužily Zemanovi v kampani stejně dobře, jako se web Breitbart News přičinil o zvolení Trumpa. A co se týče Twitteru, tak jediný rozdíl je v tom, že Trump své manické vzkazy píše sám, zatímco Zeman na to má mluvčího Ovčáčka.

A vše ostatní už je jen stoka, která je nejen proti prezidentovi, Zemanovi či Trumpovi, ale chce zničit i jejich voliče. A protože nejlepší obrana je útok, co si takhle podat média? Rozmetat jejich svět, vytěsnit jejich informace, rozbít jakýkoli koncept objektivní pravdy? A to ne v nějakém vysokém filozofickém smyslu, ale v tom nejjednodušším.

Když třeba nemůžeme ukázat, že na Trumpovu inauguraci přišlo nejvíce lidí v americké historii (a z fotek je navíc patrné, že jich dorazilo méně než na Obamu), tak vytasíte "alternativní fakta". A když nemůžeme najít článek o gentlemanském Hitlerovi, tak si svoji pravdu vysedíte. Bylo to prostě vlevo dole, stejně jako platí, že 2 + 2 = 5.

Obraz nepřítele

Příchod Zemana na Hrad i Trumpův nástup do Bílého domu spadly do doby, kdy se už před tím mediální svět rozštěpil, rozrůznil, kdy tradiční média už ztrácela svoji někdejší roli "hlídačů dveří" (gate keepers), kteří vybírali, filtrovali informace, jež se dostávaly k publiku.

Což byl nevyhnutelný a sám o sobě slibný vývoj, nabízející uživatelům zpráv větší svobodu vybrat si své zdroje. Plakat za někdejším mediálním prostředím by bylo stejné, jako když pražští taxikáři blokádou magistrály protestují proti "neférové" konkurenci Uberu.

Jenže jak Donald Trump, tak Miloš Zeman informační svobodu zneužívají k tomu, aby nevedli boj jen se svými politickými oponenty, ale právě také s médii, přičemž záměrně vytvářejí obraz jednoho společného nepřítele.

Není sporu, že média si za mnohé mohou sama. Jejich reakce na Zemana či na Trumpa je často přepjatá, někdy až hysterická. Jsou omylná a ano, někdy se najde i zlá vůle škodit. Ale pochybovat, kdo zde nese hlavní vinu, kdo zcela cíleně vytváří celý alternativní svět mlhy, překrucování a lží, nelze.

Zatímco média mohou na ztrátě své důvěryhodnosti a následně i publika jen tratit, politici jako Zeman a Trump jsou naopak ti, kdo z rozsekaného mediálního prostředí, kde nic není pravda a všechno může být lež, politicky profitují.

Každý má svůj názor

Americký institut RAND Corporation se tradičně soustřeďuje na bezpečnostní analýzy. Ve své čerstvé, lednové studii se věnuje Úpadku pravdy (Truth Decay). Fenoménu, který je podle RAND charakterizován "úpadkem shody na faktech, nárůstem objemu názorů a osobní zkušenosti na úkor faktů a klesající důvěrou v dříve respektované zdroje faktických informací".

Studie poznamenává, že konkrétně v USA to není poprvé, kdy se tato důvěra snížila. Jenže dnes je úpadek dramatičtější, doprovázený "politickou, ekonomickou a společenskou polarizací, které rozděluje do skupin a štěpí občanstvo". A v konečném důsledku může úpadek pravdy "ohrozit americkou demokracii".

Pokud by někdo namítal, že Česka se to netýká, tak příkladem, na kterém RAND tento problém ilustruje, je téma imigrace. "Bez shody na souboru faktů", co se například týče "počtu imigrantů, kteří přicházejí do USA" či toho, zda "jsou, či nejsou zdrojem kriminality", není možné vést "podstatnou politickou debatu a dobrat se politických řešení".

Přes lži na Hrad

Co už RAND nepíše, ale co jsme viděli těsně před volbami v celém Česku na billboardech, bylo Zemanovo varování, že tady v Evropě je tím problémem a imigračním nebezpečím jeho soupeř Jiří Drahoš. Byla to vědomá, podlá lež, ale kdyby Zeman kandidoval znovu, jistě by on nebo jeho lidé zase něco vymysleli, protože pro něj to skvěle funguje.

Pro tuto zemi, pro Česko, je to ale destruktivní. Vedle části společnosti, podle které média lžou, a tečka, zde totiž vzniká obecnější pocit, že pravdu neříká nikdo, že pravda a důvěryhodnost už nejsou, že odešly jako by to byla Zemanova cukrovka. I když i to byla nejspíš lež.

Miloš Zeman po volbách řekl, že on už prohrát nemůže. Česká demokracie však ještě ano. Úpadek pravdy může být Zemanovým nejcitelnějším a nejnebezpečnějším dědictvím.

Napadení novinářů a dokumentaristů ve štábu u Miloše Zemana | Video: Petr Salaba
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy