Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
4. 6. 2009 7:20

Akademici na blogu diskutují o budoucnosti české vědy

Blog Václava Hořejšího rozpoutal odbornou debatu

Před dvěma týdny imunolog Václav Hořejší ve svém blogu na Aktuálně.cz publikoval text, ve kterém se zabýval možnými dopady reformy výzkumu a vývoje, kterou měla ve svém programu vláda Mirka Topolánka.

Hořejší uvádí, že podle současného návrhu rozpočtu, který připravil poradní orgán vlády, Rada pro výzkum a vývoj, by měla dostat Akademie věd na rok 2010 o 720 milionů Kč méně než letos - což znamená pokles o zhruba 15 procent.

"Pokud by vláda takový návrh schválila, znamenalo by to v podstatě likvidaci Akademie věd, která podle mého názoru i podle objektivních scientometrických kriterií v současnosti stále představuje nejkvalitnější a nejvýkonnější složku českého výzkumu," napsal Hořejší.

Textem vyvolal odbornou debatu o budoucnosti české vědy a výzkumu.

Do diskuse pod blogem se postupně zapojila řada dalších akademiků - mimo jiné další bloger Aktuálně.cz a bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, jeden z předních českých biologů Jan Zrzavý a několik dalších vysokoškolských profesorů a pracovníků Akademie věd.

Debata se přenesla i do politiky: lídr sociální demokracie ve volbách do europarlamentu Jiří Havel několik dní po uveřejnění blogu vydal tiskovou zprávu, ve které upozorňuje, že "rozhodnutí vládní Rady pro výzkum a vývoj o změně způsobu rozdělování prostředků na vědeckou činnost skandálně snížilo prostředky na výzkum v rámci ústavů Akademie věd".

Celou diskusi, do které se rovněž můžete svými postřehy zapojit, najdete pod blogem Václava Hořejšího ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy