Zdeněk Mihalco , mih | Komentáře
4. 6. 2009 7:20

Akademici na blogu diskutují o budoucnosti české vědy

Blog Václava Hořejšího rozpoutal odbornou debatu

Před dvěma týdny imunolog Václav Hořejší ve svém blogu na Aktuálně.cz publikoval text, ve kterém se zabýval možnými dopady reformy výzkumu a vývoje, kterou měla ve svém programu vláda Mirka Topolánka.

Hořejší uvádí, že podle současného návrhu rozpočtu, který připravil poradní orgán vlády, Rada pro výzkum a vývoj, by měla dostat Akademie věd na rok 2010 o 720 milionů Kč méně než letos - což znamená pokles o zhruba 15 procent.

"Pokud by vláda takový návrh schválila, znamenalo by to v podstatě likvidaci Akademie věd, která podle mého názoru i podle objektivních scientometrických kriterií v současnosti stále představuje nejkvalitnější a nejvýkonnější složku českého výzkumu," napsal Hořejší.

Textem vyvolal odbornou debatu o budoucnosti české vědy a výzkumu.

Do diskuse pod blogem se postupně zapojila řada dalších akademiků - mimo jiné další bloger Aktuálně.cz a bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, jeden z předních českých biologů Jan Zrzavý a několik dalších vysokoškolských profesorů a pracovníků Akademie věd.

Debata se přenesla i do politiky: lídr sociální demokracie ve volbách do europarlamentu Jiří Havel několik dní po uveřejnění blogu vydal tiskovou zprávu, ve které upozorňuje, že "rozhodnutí vládní Rady pro výzkum a vývoj o změně způsobu rozdělování prostředků na vědeckou činnost skandálně snížilo prostředky na výzkum v rámci ústavů Akademie věd".

Celou diskusi, do které se rovněž můžete svými postřehy zapojit, najdete pod blogem Václava Hořejšího ZDE.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy