Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
4. 6. 2009 7:20

Akademici na blogu diskutují o budoucnosti české vědy

Blog Václava Hořejšího rozpoutal odbornou debatu

Před dvěma týdny imunolog Václav Hořejší ve svém blogu na Aktuálně.cz publikoval text, ve kterém se zabýval možnými dopady reformy výzkumu a vývoje, kterou měla ve svém programu vláda Mirka Topolánka.

Hořejší uvádí, že podle současného návrhu rozpočtu, který připravil poradní orgán vlády, Rada pro výzkum a vývoj, by měla dostat Akademie věd na rok 2010 o 720 milionů Kč méně než letos - což znamená pokles o zhruba 15 procent.

"Pokud by vláda takový návrh schválila, znamenalo by to v podstatě likvidaci Akademie věd, která podle mého názoru i podle objektivních scientometrických kriterií v současnosti stále představuje nejkvalitnější a nejvýkonnější složku českého výzkumu," napsal Hořejší.

Textem vyvolal odbornou debatu o budoucnosti české vědy a výzkumu.

Do diskuse pod blogem se postupně zapojila řada dalších akademiků - mimo jiné další bloger Aktuálně.cz a bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, jeden z předních českých biologů Jan Zrzavý a několik dalších vysokoškolských profesorů a pracovníků Akademie věd.

Debata se přenesla i do politiky: lídr sociální demokracie ve volbách do europarlamentu Jiří Havel několik dní po uveřejnění blogu vydal tiskovou zprávu, ve které upozorňuje, že "rozhodnutí vládní Rady pro výzkum a vývoj o změně způsobu rozdělování prostředků na vědeckou činnost skandálně snížilo prostředky na výzkum v rámci ústavů Akademie věd".

Celou diskusi, do které se rovněž můžete svými postřehy zapojit, najdete pod blogem Václava Hořejšího ZDE.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy