Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
4. 6. 2009 7:20

Akademici na blogu diskutují o budoucnosti české vědy

Blog Václava Hořejšího rozpoutal odbornou debatu

Před dvěma týdny imunolog Václav Hořejší ve svém blogu na Aktuálně.cz publikoval text, ve kterém se zabýval možnými dopady reformy výzkumu a vývoje, kterou měla ve svém programu vláda Mirka Topolánka.

Hořejší uvádí, že podle současného návrhu rozpočtu, který připravil poradní orgán vlády, Rada pro výzkum a vývoj, by měla dostat Akademie věd na rok 2010 o 720 milionů Kč méně než letos - což znamená pokles o zhruba 15 procent.

"Pokud by vláda takový návrh schválila, znamenalo by to v podstatě likvidaci Akademie věd, která podle mého názoru i podle objektivních scientometrických kriterií v současnosti stále představuje nejkvalitnější a nejvýkonnější složku českého výzkumu," napsal Hořejší.

Textem vyvolal odbornou debatu o budoucnosti české vědy a výzkumu.

Do diskuse pod blogem se postupně zapojila řada dalších akademiků - mimo jiné další bloger Aktuálně.cz a bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, jeden z předních českých biologů Jan Zrzavý a několik dalších vysokoškolských profesorů a pracovníků Akademie věd.

Debata se přenesla i do politiky: lídr sociální demokracie ve volbách do europarlamentu Jiří Havel několik dní po uveřejnění blogu vydal tiskovou zprávu, ve které upozorňuje, že "rozhodnutí vládní Rady pro výzkum a vývoj o změně způsobu rozdělování prostředků na vědeckou činnost skandálně snížilo prostředky na výzkum v rámci ústavů Akademie věd".

Celou diskusi, do které se rovněž můžete svými postřehy zapojit, najdete pod blogem Václava Hořejšího ZDE.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy