stk | Komentáře
12. 7. 2008 12:15

Akademici se přou: Ovládá vědu a výzkum protekce?

Profesoři Zlatuška a Syka blogují o státních dotacích
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rozhoduje při financování české vědy a výzkumu protekce? A jak současný systém změní nový zákon, který navrhuje vláda?

Senátor a děkan Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška se pozastavuje nad tím, jak profesor Josef Syka, předseda Grantové komise České republiky, která rozhoduje o penězích na výzkum a vědu, získal státní prostředky na svůj projekt. A zároveň připomíná skandál, který nedávno vzbudily nesrovnalosti ve financování vědeckého vyzkumu ve Velké Británii.

Čtěte více: Reforma výzkumu narazila, ministři hájí své peníze

"Co pro nás v České republice plyne ze srovnání nepravděpodobných shod a podobností s akademickou protekcí jinde? Naše tuzemské případy nevzbudily ani zájem médií, ani nevedly k ustanovení ministerských komisí, které by věc prošetřily a případně i napravily," píše Zlatuška. A dodává: "Možná jsou naše náhody skutečně nějak vysvětlitelné. Přesto si ale kolem toho, jak jsou navrhované reformy a kdo z nich může mít především prospěch, dávejme aspoň trochu pozor."

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Zlatuška:
Stephen Hawking, financování vědy a akademické protekce

Profesor Syka se proti Zlatuškovým obviněním ohrazuje. Je přesvědčen, že postup při projednávávní jeho projektu byl korektní. "Upřímně řečeno nenapadlo mne podívat se, kdo se umístil za námi (tedy nezískal peníze na svůj projekt, pozn. red) ... Dnes je mi však jasné, že to musil být někdo z Masarykovy univerzity, jejímž rektorem senátor Zlatuška dříve byl. Tolik tedy k vysvětlení oné 'protekce'," píše Syka.

Foto: Aktuálně.cz
Josef Syka:
Financování vědy a akademická protekce
 

Právě se děje

Další zprávy