Libor Stejskal Libor Stejskal, Michal Růžička, spolupracovník redakce | Komentáře
28. 11. 2009 14:30

Akademici: školy potřebují svobodu, ale i dohled státu

Rektoři, děkani a další debatovali v diskusi Aktuálně.cz.
Foto: Martina Běhounková

Akademické svobody jsou jednou z nezbytných podmínek kvalitního vysokého školství, stát, který vzdělání dotuje, má ale právo kontrolovat a ovlivňovat, jak jsou peníze využívány.

Tak by se daly shrnout úvahy několika oslovených rektorů a děkanů z celé republiky i řady čtenářů, kteří o školství debatují na stránkách Aktuálně.cz.

Čtěte také Ptali jsme se 260 akademiků: Máte u vás rychlostudenty?
Vysokoškoláků máme moc, proto podvody. Škol má být míň

Mafie a práva v Plzni? Jde to asi hlouběji do politiky

"Je třeba oddělit svobodu názorovou, badatelskou, tj.  "hledání pravdy", od "svobody v utrácení" cizích (státních) peněz. Pokud něco platím, mám právo zasahovat. Pokud něco vydělám ze svých schopnosti, nikdo mi do toho nemůže mluvit. V univerzitním prostředí ČR se tyto dva zdroje míchají a zásadně neoddělují, což je důvod velkých problémů," shrnuje Petr Kučera, děkan Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity v Brně.

Kučerův názor sdílí i nový rektor Vysoké školy Báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.

"Musíme si uvědomit, že akademické svobody jsou důležité, ale na druhou stranu jsou univerzity placeny především z peněz daňových poplatníků.  Je třeba respektovat potřeby společnosti (a praxe jako takové) uplatňované prostřednictvím státu.  Bude nutné nalézt rovnováhu mezi akademickými svobodami a aplikací metod řízení uplatňovaných v běžné praxi," říká Vondrák

Seznamte se s názory představitelů našich vysokých škol

Shoda však ji nepanuje v tom, jak by stát měl svou roli vůči vysokým školám uplatňovat. Řada akademických hodnostářů sází na akreditační komisi, podle jiných ale kontrola náleží ministerstvu školství.

"Posláním akreditační komise není kontrola, ale koncepce. Kontrola je úkolem správního orgánů (MŠMT) a jeho příslušného oddělení na odboru vysokých škol. Další úrovní kontroly je vysokoškolská samospráva (akademický senát a jeho orgány)," míní například Kučera.

Rektoři a děkani, kteří v anketě odpověděli na otázky Aktuálně.cz, se však vcelku jednoznačně shodují: do akademických svobod se stát v současnosti zasahovat nijak nepokouší.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy