Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 7. 2017 8:00

Akce Kyrgyzstán jako ukázka neprůhledné mynářovsko-zemanovské kšeftdiplomacie

Záhada: Proč Hrad prezidentovi Almazbeku Atambajevovi nedoporučil nějakou zavedenou českou firmu, která má s hydroelektrárnami zkušenosti?
A je to podepsané! Firma Liglass postaví v Kyrgyzstánu vodní elektrárny. Podpořil Mynář a Zeman.
A je to podepsané! Firma Liglass postaví v Kyrgyzstánu vodní elektrárny. Podpořil Mynář a Zeman. | Foto: president.kg

prezident a jeho lidé propagovat české firmy v zahraničí, pomáhat jim? Odpověď zní ano. Má podporovat všecky firmy, které o to stojí? Odpověď zní ne. Mimo to, že je cílem firmy vydělávat, tak také reprezentuje Česko v zahraničí. Navíc je naprosto jasné, že Hrad nemá kapacitu, aby propagoval všechny firmy, vždycky je to selekce.

Má se soustředit na firmy, které nám venku neudělají ostudu, jsou prověřené, něco už předvedly, mají renomé, ví se, odkud pocházejí jejich finanční zdroje, že to nejsou třeba bílí koně nebo pračky peněz a nevrhnou časem na Česko špatné světlo, nepoškodí další tuzemské podnikatele.

Prezident Zeman a jeho výjimečný kancléř Mynář (stále mu chybí prověrka na přísně tajné) doporučovali kyrgyzskému prezidentovi Almazbeku Atambajevovi a jeho kanceláři firmu Liglass Trading. V Kyrgyzstánu má vystavět kaskádu čtyř vodních elektráren o výkonu 237 megawatt. Žádnou podobnou zakázku firma v minulosti nezískala.

Když se podíváte na jejich webové stránky, jsou ve výrobě; stojí tam "We are coming SOON! Our site is under construction… still working on it!" Znalci oboru vodní energetiky firmu neznají, kompetentní úřady většinou také ne. V roce 2014 měla firma tržby 345 tisíc a ztrátu milion korun, v dalších letech výkazy nezveřejnila. Náklady na výstavbu kyrgyzských elektráren se ovšem odhadují na 11 až 12 miliard korun. (Šéf Liglassu, podnikatel Michael Smelík tvrdí, že potřebnou sumu má…)

Českou firmu prověřovali kyrgyzští diplomaté. Varovali své domácí úřady, že Liglass informuje o svých projektech na Slovensku, v Itálii, ve Velké Británii a o spolupráci s Čínou: "Jenže velvyslanectví Kyrgyzstánu v Rakousku nedokázalo najít ani jeden fakt, který by potvrzoval úspěšnou realizaci investičních projektů v zahraničí." Podivností okolo Liglassu najdeme více.

Kancléř Mynář však napsal kanceláři prezidenta Almazbeka Atambajeva doporučující dopis a Miloš Zeman se svým kyrgyzským protějškem v kazašské Astaně o projektu firmy jednal. Potvrdil to český honorární konzul v Biškeku Džanbajev. U jednání byl přítomen i poradce Zemana Martin Nejedlý, hlavní tykadlo Hradu na Rusy. Firma má vysoce nadstandardní zastání a podporu Hradu. Čím si to vysloužila?

Neznám, a proto doporučuji!

Vratislav Mynář: "Za firmu Liglass jsem lobboval stejně jako za mnoho dalších, neboť je to česká firma. V této zemi jsou ještě lidé, kterým na Česku záleží a jsou připraveni něco udělat, třeba se přimluvit, aby firmy měly zakázky a lidé práci. Nikoho z firmy neznám a s nikým jsem se nesetkal." Zvláštní. Propaguje firmu, aniž se setkal s jejími šéfy? Vážně stačí písemná žádost a následuje mezinárodní podpora? Tomu by nevěřil ani papoušek kakadu.

Serveru Neovlivní.cz Mynář sdělil: "Neměl jsem z toho ani korunu. Neexistuje žádná smlouva, která by byla s touto zakázkou či firmou spojena a zajišťovala mi nějaký příjem. Udělal jsem to stejně, jako jsem to za dobu působení na Hradě udělal asi dvacetkrát." Mynář doporučil prezidentům jiných zemí dvacet českých firem? Kterých? Kterým zemím? Neměli bychom o tom vědět? Jak firmy dopadly? Chápejme, že doporučení kancléře znamená: za firmu se zasazuje český prezident. Kancléř nevystupuje sám za sebe.

Hystericky reaguje na otázky médií mluvčí Ovčáček, jako obvykle jde o "kampaň", zřejmě proti Zemanovi. Za zmínku stojí Ovčáčkova (de facto prezidentova) reakce na to, že se Mynář přimlouval za firmu, již nezná: "Výraz 'nezná' znamená, že nebyl veden osobními zájmy, jak jasně uvedl. Firma v Kyrgyzstánu uspěla a rozhodnutí bylo plně na kyrgyzské straně. Zpochybňujete (otázkami) suverénní rozhodnutí Kyrgyzstánu. Tím hrubě narušujete zájmy České republiky urážením partnerské země."

Omyl, média Kyrgyzstánu pomáhají. Hypoteticky: kdyby Mynář a Zeman doporučili firmu, která by byla skrytou pračkou peněz nebo fungovala jako bílý kůň (přece ji neznají), a přišlo by se na to, pak by právě toto narušilo zájmy České republiky. Zájmy Česka v Kyrgyzstánu by poškodilo i to, kdyby firma zakázku prostě jen nezvládla.

Komická je logika Ovčáčkovy věty, totiž že když Mynář firmu nezná, tak není veden osobními zájmy. Za prvé je absurdní doporučovat něco, co neznám (a výsledky pátrání okolo Liglassu ukazují, že výraz "nezná" skutečně sedí), a za druhé ono "neznám" je jen tvrzením člověka, který nemá příslušnou bezpečnostní prověrku, tedy není ve své funkci dostatečně důvěryhodný.

Je krajně znepokojující, že dva nejvlivnější mužové Hradu doporučují neznámou firmu, jež s takovým projektem nemá zkušenosti. Pokud je vše v pořádku, pokud nejde o nějaký skrytý problém, pak je stejně sázkou do loterie, jestli projekt úspěšně dokončí. Zaráží i jiná věc: proč Hrad Kyrgyzstánu nedoporučil nějakou českou firmu, která má s hydroelektrárnami bohaté zkušenosti?

Zeman si u Sobotkovy vlády prosadil výměnu diplomacie lidských práv za "ekonomickou diplomacii". Nyní před sebou máme ukázku, jak podivně, neprůhledně taková kšeftdiplomacie může vypadat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy