Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 7. 2017 8:00

Akce Kyrgyzstán jako ukázka neprůhledné mynářovsko-zemanovské kšeftdiplomacie

Záhada: Proč Hrad prezidentovi Almazbeku Atambajevovi nedoporučil nějakou zavedenou českou firmu, která má s hydroelektrárnami zkušenosti?
A je to podepsané! Firma Liglass postaví v Kyrgyzstánu vodní elektrárny. Podpořil Mynář a Zeman.
A je to podepsané! Firma Liglass postaví v Kyrgyzstánu vodní elektrárny. Podpořil Mynář a Zeman. | Foto: president.kg

prezident a jeho lidé propagovat české firmy v zahraničí, pomáhat jim? Odpověď zní ano. Má podporovat všecky firmy, které o to stojí? Odpověď zní ne. Mimo to, že je cílem firmy vydělávat, tak také reprezentuje Česko v zahraničí. Navíc je naprosto jasné, že Hrad nemá kapacitu, aby propagoval všechny firmy, vždycky je to selekce.

Má se soustředit na firmy, které nám venku neudělají ostudu, jsou prověřené, něco už předvedly, mají renomé, ví se, odkud pocházejí jejich finanční zdroje, že to nejsou třeba bílí koně nebo pračky peněz a nevrhnou časem na Česko špatné světlo, nepoškodí další tuzemské podnikatele.

Prezident Zeman a jeho výjimečný kancléř Mynář (stále mu chybí prověrka na přísně tajné) doporučovali kyrgyzskému prezidentovi Almazbeku Atambajevovi a jeho kanceláři firmu Liglass Trading. V Kyrgyzstánu má vystavět kaskádu čtyř vodních elektráren o výkonu 237 megawatt. Žádnou podobnou zakázku firma v minulosti nezískala.

Když se podíváte na jejich webové stránky, jsou ve výrobě; stojí tam "We are coming SOON! Our site is under construction… still working on it!" Znalci oboru vodní energetiky firmu neznají, kompetentní úřady většinou také ne. V roce 2014 měla firma tržby 345 tisíc a ztrátu milion korun, v dalších letech výkazy nezveřejnila. Náklady na výstavbu kyrgyzských elektráren se ovšem odhadují na 11 až 12 miliard korun. (Šéf Liglassu, podnikatel Michael Smelík tvrdí, že potřebnou sumu má…)

Českou firmu prověřovali kyrgyzští diplomaté. Varovali své domácí úřady, že Liglass informuje o svých projektech na Slovensku, v Itálii, ve Velké Británii a o spolupráci s Čínou: "Jenže velvyslanectví Kyrgyzstánu v Rakousku nedokázalo najít ani jeden fakt, který by potvrzoval úspěšnou realizaci investičních projektů v zahraničí." Podivností okolo Liglassu najdeme více.

Kancléř Mynář však napsal kanceláři prezidenta Almazbeka Atambajeva doporučující dopis a Miloš Zeman se svým kyrgyzským protějškem v kazašské Astaně o projektu firmy jednal. Potvrdil to český honorární konzul v Biškeku Džanbajev. U jednání byl přítomen i poradce Zemana Martin Nejedlý, hlavní tykadlo Hradu na Rusy. Firma má vysoce nadstandardní zastání a podporu Hradu. Čím si to vysloužila?

Neznám, a proto doporučuji!

Vratislav Mynář: "Za firmu Liglass jsem lobboval stejně jako za mnoho dalších, neboť je to česká firma. V této zemi jsou ještě lidé, kterým na Česku záleží a jsou připraveni něco udělat, třeba se přimluvit, aby firmy měly zakázky a lidé práci. Nikoho z firmy neznám a s nikým jsem se nesetkal." Zvláštní. Propaguje firmu, aniž se setkal s jejími šéfy? Vážně stačí písemná žádost a následuje mezinárodní podpora? Tomu by nevěřil ani papoušek kakadu.

Serveru Neovlivní.cz Mynář sdělil: "Neměl jsem z toho ani korunu. Neexistuje žádná smlouva, která by byla s touto zakázkou či firmou spojena a zajišťovala mi nějaký příjem. Udělal jsem to stejně, jako jsem to za dobu působení na Hradě udělal asi dvacetkrát." Mynář doporučil prezidentům jiných zemí dvacet českých firem? Kterých? Kterým zemím? Neměli bychom o tom vědět? Jak firmy dopadly? Chápejme, že doporučení kancléře znamená: za firmu se zasazuje český prezident. Kancléř nevystupuje sám za sebe.

Hystericky reaguje na otázky médií mluvčí Ovčáček, jako obvykle jde o "kampaň", zřejmě proti Zemanovi. Za zmínku stojí Ovčáčkova (de facto prezidentova) reakce na to, že se Mynář přimlouval za firmu, již nezná: "Výraz 'nezná' znamená, že nebyl veden osobními zájmy, jak jasně uvedl. Firma v Kyrgyzstánu uspěla a rozhodnutí bylo plně na kyrgyzské straně. Zpochybňujete (otázkami) suverénní rozhodnutí Kyrgyzstánu. Tím hrubě narušujete zájmy České republiky urážením partnerské země."

Omyl, média Kyrgyzstánu pomáhají. Hypoteticky: kdyby Mynář a Zeman doporučili firmu, která by byla skrytou pračkou peněz nebo fungovala jako bílý kůň (přece ji neznají), a přišlo by se na to, pak by právě toto narušilo zájmy České republiky. Zájmy Česka v Kyrgyzstánu by poškodilo i to, kdyby firma zakázku prostě jen nezvládla.

Komická je logika Ovčáčkovy věty, totiž že když Mynář firmu nezná, tak není veden osobními zájmy. Za prvé je absurdní doporučovat něco, co neznám (a výsledky pátrání okolo Liglassu ukazují, že výraz "nezná" skutečně sedí), a za druhé ono "neznám" je jen tvrzením člověka, který nemá příslušnou bezpečnostní prověrku, tedy není ve své funkci dostatečně důvěryhodný.

Je krajně znepokojující, že dva nejvlivnější mužové Hradu doporučují neznámou firmu, jež s takovým projektem nemá zkušenosti. Pokud je vše v pořádku, pokud nejde o nějaký skrytý problém, pak je stejně sázkou do loterie, jestli projekt úspěšně dokončí. Zaráží i jiná věc: proč Hrad Kyrgyzstánu nedoporučil nějakou českou firmu, která má s hydroelektrárnami bohaté zkušenosti?

Zeman si u Sobotkovy vlády prosadil výměnu diplomacie lidských práv za "ekonomickou diplomacii". Nyní před sebou máme ukázku, jak podivně, neprůhledně taková kšeftdiplomacie může vypadat.

 

Právě se děje

Další zprávy