Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 7. 2017 8:00

Akce Kyrgyzstán jako ukázka neprůhledné mynářovsko-zemanovské kšeftdiplomacie

Záhada: Proč Hrad prezidentovi Almazbeku Atambajevovi nedoporučil nějakou zavedenou českou firmu, která má s hydroelektrárnami zkušenosti?
A je to podepsané! Firma Liglass postaví v Kyrgyzstánu vodní elektrárny. Podpořil Mynář a Zeman.
A je to podepsané! Firma Liglass postaví v Kyrgyzstánu vodní elektrárny. Podpořil Mynář a Zeman. | Foto: president.kg

prezident a jeho lidé propagovat české firmy v zahraničí, pomáhat jim? Odpověď zní ano. Má podporovat všecky firmy, které o to stojí? Odpověď zní ne. Mimo to, že je cílem firmy vydělávat, tak také reprezentuje Česko v zahraničí. Navíc je naprosto jasné, že Hrad nemá kapacitu, aby propagoval všechny firmy, vždycky je to selekce.

Má se soustředit na firmy, které nám venku neudělají ostudu, jsou prověřené, něco už předvedly, mají renomé, ví se, odkud pocházejí jejich finanční zdroje, že to nejsou třeba bílí koně nebo pračky peněz a nevrhnou časem na Česko špatné světlo, nepoškodí další tuzemské podnikatele.

Prezident Zeman a jeho výjimečný kancléř Mynář (stále mu chybí prověrka na přísně tajné) doporučovali kyrgyzskému prezidentovi Almazbeku Atambajevovi a jeho kanceláři firmu Liglass Trading. V Kyrgyzstánu má vystavět kaskádu čtyř vodních elektráren o výkonu 237 megawatt. Žádnou podobnou zakázku firma v minulosti nezískala.

Když se podíváte na jejich webové stránky, jsou ve výrobě; stojí tam "We are coming SOON! Our site is under construction… still working on it!" Znalci oboru vodní energetiky firmu neznají, kompetentní úřady většinou také ne. V roce 2014 měla firma tržby 345 tisíc a ztrátu milion korun, v dalších letech výkazy nezveřejnila. Náklady na výstavbu kyrgyzských elektráren se ovšem odhadují na 11 až 12 miliard korun. (Šéf Liglassu, podnikatel Michael Smelík tvrdí, že potřebnou sumu má…)

Českou firmu prověřovali kyrgyzští diplomaté. Varovali své domácí úřady, že Liglass informuje o svých projektech na Slovensku, v Itálii, ve Velké Británii a o spolupráci s Čínou: "Jenže velvyslanectví Kyrgyzstánu v Rakousku nedokázalo najít ani jeden fakt, který by potvrzoval úspěšnou realizaci investičních projektů v zahraničí." Podivností okolo Liglassu najdeme více.

Kancléř Mynář však napsal kanceláři prezidenta Almazbeka Atambajeva doporučující dopis a Miloš Zeman se svým kyrgyzským protějškem v kazašské Astaně o projektu firmy jednal. Potvrdil to český honorární konzul v Biškeku Džanbajev. U jednání byl přítomen i poradce Zemana Martin Nejedlý, hlavní tykadlo Hradu na Rusy. Firma má vysoce nadstandardní zastání a podporu Hradu. Čím si to vysloužila?

Neznám, a proto doporučuji!

Vratislav Mynář: "Za firmu Liglass jsem lobboval stejně jako za mnoho dalších, neboť je to česká firma. V této zemi jsou ještě lidé, kterým na Česku záleží a jsou připraveni něco udělat, třeba se přimluvit, aby firmy měly zakázky a lidé práci. Nikoho z firmy neznám a s nikým jsem se nesetkal." Zvláštní. Propaguje firmu, aniž se setkal s jejími šéfy? Vážně stačí písemná žádost a následuje mezinárodní podpora? Tomu by nevěřil ani papoušek kakadu.

Serveru Neovlivní.cz Mynář sdělil: "Neměl jsem z toho ani korunu. Neexistuje žádná smlouva, která by byla s touto zakázkou či firmou spojena a zajišťovala mi nějaký příjem. Udělal jsem to stejně, jako jsem to za dobu působení na Hradě udělal asi dvacetkrát." Mynář doporučil prezidentům jiných zemí dvacet českých firem? Kterých? Kterým zemím? Neměli bychom o tom vědět? Jak firmy dopadly? Chápejme, že doporučení kancléře znamená: za firmu se zasazuje český prezident. Kancléř nevystupuje sám za sebe.

Hystericky reaguje na otázky médií mluvčí Ovčáček, jako obvykle jde o "kampaň", zřejmě proti Zemanovi. Za zmínku stojí Ovčáčkova (de facto prezidentova) reakce na to, že se Mynář přimlouval za firmu, již nezná: "Výraz 'nezná' znamená, že nebyl veden osobními zájmy, jak jasně uvedl. Firma v Kyrgyzstánu uspěla a rozhodnutí bylo plně na kyrgyzské straně. Zpochybňujete (otázkami) suverénní rozhodnutí Kyrgyzstánu. Tím hrubě narušujete zájmy České republiky urážením partnerské země."

Omyl, média Kyrgyzstánu pomáhají. Hypoteticky: kdyby Mynář a Zeman doporučili firmu, která by byla skrytou pračkou peněz nebo fungovala jako bílý kůň (přece ji neznají), a přišlo by se na to, pak by právě toto narušilo zájmy České republiky. Zájmy Česka v Kyrgyzstánu by poškodilo i to, kdyby firma zakázku prostě jen nezvládla.

Komická je logika Ovčáčkovy věty, totiž že když Mynář firmu nezná, tak není veden osobními zájmy. Za prvé je absurdní doporučovat něco, co neznám (a výsledky pátrání okolo Liglassu ukazují, že výraz "nezná" skutečně sedí), a za druhé ono "neznám" je jen tvrzením člověka, který nemá příslušnou bezpečnostní prověrku, tedy není ve své funkci dostatečně důvěryhodný.

Je krajně znepokojující, že dva nejvlivnější mužové Hradu doporučují neznámou firmu, jež s takovým projektem nemá zkušenosti. Pokud je vše v pořádku, pokud nejde o nějaký skrytý problém, pak je stejně sázkou do loterie, jestli projekt úspěšně dokončí. Zaráží i jiná věc: proč Hrad Kyrgyzstánu nedoporučil nějakou českou firmu, která má s hydroelektrárnami bohaté zkušenosti?

Zeman si u Sobotkovy vlády prosadil výměnu diplomacie lidských práv za "ekonomickou diplomacii". Nyní před sebou máme ukázku, jak podivně, neprůhledně taková kšeftdiplomacie může vypadat.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy