Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 7. 2016 9:00

Akce léto s obávaným uprchlíkem 2. ČSSD uvádí předvolební reprízu loňského seriálu

Žádná válka s uprchlíky sice neexistuje, ale bez strašení není řešení. Které máme!
Cvičení Migrace 300, uprostřed jeden ze zachycených migrantů v podání figuranta z policejní akademie. Volební hit 2016.
Cvičení Migrace 300, uprostřed jeden ze zachycených migrantů v podání figuranta z policejní akademie. Volební hit 2016. | Foto: ČTK

Když vloni v létě uprchlíci putovali balkánskou cestou a byla jich plná média, dalo se to ještě pochopit. Ale letos je akce „léto s obávaným migrantem“ už vyloženě virtuální.

Přes Českou republiku už řadu měsíců téměř žádní ilegální běženci neproudí, což nedávno potvrdila policie i ministr vnitra. Nejsme tranzitní zemí. Je klid.

Což některým politikům ani v nejmenším nebrání, aby uprchlíky dál líčili jako válečné nebezpečí. Za rohem jsou krajské volby. Kampaň se povede jako manévry na minulou válku. Zastavíme uprchlické nebezpečí – už brzy ve vašem/našem kraji!

Obyvatelé středních Čech obdrželi leták sociální demokracie, která tu vládne od roku 2008. Z titulní strany hledí hejtman Miloš Petera (v civilu) a náčelník štábu 13. dělostřeleckého pluku v Jincích Jan Cífka (v uniformě podplukovníka). Heslo: Bezpečný a moderní domov. „Podnikneme veškeré kroky k zajištění bezpečnosti středočeských obyvatel před jakýmkoliv ohrožením, ať již se jedná o migraci, osobní svobodu a další,“ říká Petera. (Ledabylý jazyk, stavící vedle sebe jako ohrožení „migraci“ a „osobní svobodu“, nechme stranou).

Foto: Aktuálně.cz

Vizuálem poselství jsou hejtman a důstojník od dělostřelců, bývalý velitel české jednotky v Kosovu. Žádná válka s uprchlíky sice neexistuje, ale bez strašení není řešení. Které máme!

Poslední, druhá nejdůležitější strana letáku obsahuje reportáž ze součinnostního cvičení Migrace 300, které Středočeský kraj uspořádal v dubnu. „300“, dozvídáme se, znamená počet migrantů, kteří na kraj připadli poté, co jich desetkrát tolik zadržela jihomoravská policie v Břeclavi. Zatčené Iráčany a Syřany představovali figuranti-studenti policejní akademie. „Kontroluje se, jestli nejsou ozbrojeni, co mají v zavazadlech, zjišťují se základní identifikační údaje. V pohotovosti je i mobilní dekontaminační zařízení, které by mohlo být v případě nutnosti použito k zajištění akutních hygienických potřeb migrantů. V takovém případě migranti dostanou identifikační pásku, zanechají svůj oděv v tomto zařízení, provedou očistu těla a dostanou náhradní oděv.“

Chcete nás?
Chcete nás? | Foto: Aktuálně.cz

Proč si ČSSD myslí, že zrovna tohle potřebuje občan vědět k tomu, aby se jí rozhodl dát svůj hlas, by za normálních okolností byla naprostá záhada. UFO. Nic takového se v reálu neděje ani není na obzoru. Přesto boj s uprchlíky dostává ve volební agitaci prominentní prostor. Sociální demokracie zdůrazňuje kompetenci zajistit právě tímto způsobem bezpečí obyvatel. Není a nebude jediná (a má výhodu, že její hejtmani mohou pořádat cvičení).

Za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku považuje uprchlíky 77 procent občanů (průzkum CVVM, květen 2015) a tohle číslo se za poslední rok prakticky nemění. Uprchlíci tu nejsou – ale mohli by být! (Správná hrozba je hrozbou, když hrozí, ne když nastane.) Podle průzkumů se politici skutečně strefují do poptávky – kterou sami pomáhají vytvořit.

Řada  spíš většina – politiků obavy nerozptyluje, ale v různé míře živí. Uprchlíky si „vyrábějí“, aby na nich mohli demonstrovat svou odhodlanost, akceschopnost a patriotismus. Tón udal prezident Miloš Zeman: "Pokud evropské státy přijmou vlnu migrantů, pak i podle varování jednoho z libyjských ministrů mezi nimi budou teroristické bojůvky, takže my vlastně přijímáním migrantů velmi usnadňujeme Islámskému státu jeho expanzi do Evropy," prohlásil právě před rokem. Politici jako hejtman Petera patří k jeho pozorným a vděčným posluchačům. Migranti = nebezpečí, hrozba, nebezpečné živly. Něco jiného možná tak v desátém plánu.

Ale opravdu se budou voliči v krajských volbách rozhodovat podle „uprchlického“ dvojboje strašení-řešení? Dá se o tom s úspěchem pochybovat. Stejná taktika nijak nepomohla Robertu Ficovi. A takzvaná uprchlická hrozba je v porovnání s loňským létem – ve střední Evropě – minimální, pasé. Bez sugestivních obrazů a reportáží z Maďarska, Chorvatska či z rakouských nádraží téma zdaleka tak „nefunguje“. Že jsme připraveni na 300 uprchlíků v Berouně, tím ČSSD moc neoslní.

Že by strany mohly díky tomu, jak se zmocní tématu uprchlíků, vyhrát volby, se momentálně jeví jako pošetilá představa. Vířením uprchlické krize ale ostatní zmobilizují voliče komunistů a extremistů.

 

Právě se děje

Další zprávy