Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 6. 2018 12:10

Amatér Babiš a vláda "vhodného materiálu". Firma by ochotníky třetí ligy nepřežila

Kolik poslanců ANO a ČSSD pro třetí ligu Babišových ministrů zvedne ruku? Kolik z nich se tak pokoří, tak ohne a tak na nás, na občany, bude kašlat?
Andrej Babiš vybírá "vhodný materiál" pro sebe, bohužel ne pro nás.
Andrej Babiš vybírá "vhodný materiál" pro sebe, bohužel ne pro nás. | Foto: Reuters

Ve středu prezident Zeman jmenuje druhou Babišovu vládu. Jako na potvoru datum padá na Den památky obětí komunistického režimu a vládu má podržet polostalinistická komunistická strana Vojtěcha Filipa, ale to je jistě "jen náhoda". Že by to hlava státu a její rádci dělali schválně, tomu se běžnému českému naivovi nechce věřit. Co je pro babišozemanovskou vládu typické? Jak ji chápat?

Pokud byla předchozí vláda Andreje Babiše, jíž se nedostalo od poslanců kýžené důvěry, druholigová se dvěma jakž takž prvoligovými hráči (Stropnický, Pelikán), pak nyní sestupujeme do třetí ligy s několika druholigovými hráči, jako je kupříkladu ministr školství Plaga.

Podstatné znaky nového kabinetu: za prvé naprostý amatérismus skládání vlády (ve fungující firmě, jíž se mělo Česko stát, amatérismus nepředstavitelný) a za druhé výběr "vhodného materiálu" (míněno ministryň a ministrů), který odpovídá faktu, že premiér Babiš chce všecko dirigovat, kontrolovat sám. Hned dodejme, že to "prostě nejde".

Podle toho parta ministrů vyhlíží. Jednotlivci jsou navíc vybíráni jako jacísi pseudoexperti (viz Taťána Malá, Lubomír Metnar, ale i Miroslav "Hrad" Toman a další), kteří vyznávají resortismus, zatímco to ostatní se jich netýká. Jde o zcela mylný pohled na fungování vlády, ta rozhoduje ve sboru (nikoli tak, že Babiš kývne a oni zvednou ruce; nesou odpovědnost) a ne o věcech jednoho resortu, ale všech.

Na vládu jsem svého času, za premiéra Klause, chodil a vím, že člověk musí chápat věci "svému resortu" velmi, velmi vzdálené. Viz nedávné hlasování ve vládě, zda mají páry stejného pohlaví získat právo na institut manželství. (Jak by o tom asi tahle nová sestava přemýšlela?)

Příklad nejhoršího amatérismu? Ve středu Zeman na 99 procent nejmenuje ministra zahraničí Pocheho (Poche oznámil, že nedostal pozvánku z Hradu). Babišovi je to fuk, bere klíďo píďo vládu bez klíčového šéfdiplomata, hlavně už ji slepit. Zeman mu vyrazil přední zub, ale on se na nás zubí, jako by tam neměl mezeru.

(Raději ani nezmiňujme postoj koaličního doplňku, tedy předsedy ČSSD Hamáčka, to je smutek nejtěžší. On přece měl premiérovi říct: "Buď si Pocheho vybojuješ, máš na to podle ústavy právo, nebo se ožeň s Okamurou. Howgh.")

Metnar: Vzal si mě stranou a byl ze mě ministr obrany

Jiný amatérismus a nezodpovědnost při skladbě kabinetu dokonale ilustruje budoucí ministr obrany Lubomír Metnar. V rozhovoru popsal, jak jeho "nominace" proběhla.

Aktuálně.cz se ho táže, kdy se dozvěděl, že má být ministrem obrany. Metnar: "V pátek chvíli před oznámením jmen si mě pan premiér vzal stranou. Sedli jsme si na Úřadu vlády a probrali jsme to. Řekl jsem panu premiérovi svůj názor a nakonec jsme se domluvili, že nominaci přijmu."

Abychom rozuměli, odehrálo se to osm (8) měsíců od voleb, Babiš měl osm měsíců na hledání kvalitních postav, ale on si ráno v den, kdy jde se seznamem ministrů za prezidentem, vezme stranou Metnara a tam mu to oznámí. Ten samý den v sedm ráno sdělí ministryni Šlechtové, že končí. Jedná s těmi lidmi jako se psy a fenami.

Babiš si vybírá lidi tak, aby ho poslouchali. Metnar není typ, který by řekl: "Obrana? Sorry jako, premiére, ale na tu fakt nemám, nic o armádě nevím, měl jsi mi to říct o měsíc dřív, abych si takovou věc mohl v klidu rozmyslet." Kdepak, správný měkkýš kývne hned, jak si ho Babiš vezme stranou. Ohebný jak proutek do pomlázky.

Aktuálně.cz se Metnara ptá na armádní mise a on: "Co se týče problematiky misí, musíme plnit své závazky vůči NATO. A s otázkou smysluplnosti misí nejsem až tak detailně obeznámen, to nebyl můj resort. Samozřejmě jsem zastáncem členství v NATO a plnění závazků vůči němu." Otázka smysluplnosti misí? Co tím myslí? Copak o misích nedávno ve vládě nehlasoval? Jistěže ano, ale nebyl to "jeho resort". Děs.

Samo sebou Metnar rozjede ANOmantru "musíme se podívat na zakázky", ačkoliv resort vedl v předminulé vládě Stropnický (ANO) a v té končící za ANO Šlechtová. To se nedá nazvat jinak než jako stupidita, hloupost. Obrana dnes představuje naši budoucnost na Západě, tuší to vůbec Metnar?

Další dávka do nebe volající amatéřiny a "vhodného materiálu", budoucí šéfka spravedlnosti Malá, na níž Babiš oceňuje snahu se učit (ministryně!) a doporučuje jí naslouchat a nekomentovat, a ona drží a poslušně mlčí. Jak chápe svou roli? Na setkání se Zemanem Malá probrala stíhání premiéra kvůli Čapáku a celý proces pak před novináři zpochybnila. To už není pouze "vhodný materiál", to je "nejvhodnější materiál".

Strašné. Nejde přece jen o Babiše (a Agrofert a SynBiol), tohle má být naše, česká vláda. Kolik poslanců ANO a ČSSD za těchto okolností a pro třetí ligu zvedne ruku? Kolik z nich se tak pokoří, tak ohne a tak na nás, na občany, bude kašlat? Doufejme, že málo, protože toto není vláda, toto jsou Babišovi ochotní ochotníci.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy