Pavel Baroch | Komentáře
20. 2. 2014 9:00

Amazon, go home! Kolik půdy ještě zalijeme betonem?

Komentář: Velkoskladiště, tupý recept politiků proti nezaměstnanosti.
Foto: Jan Langer

Představte si plochu velkou jako třináct fotbalových hřišť. Teď je na nich pole, ale pak tam přijedou míchačky a celou tu ohromnou plochu zalijí betonem. Dělníci pak smontují jednoduché unifikované zdi, položí na ně střechu a na závěr se na stavbu napíše velkými písmeny „Amazon".

Každý den zmizí z české krajiny několik hektarů půdy. Postaví se na nich silnice, satelitní městečko anebo - obrovské velkosklady. Lidé z ministerstva životního prostředí před pár lety spočítali, že jen v letech 2000 až 2006 se vybetonovala krajina o rozloze 36 tisíc fotbalových hřišť.

Takže těch třináct hřišť, na kterých má u středočeské Dobrovíze (a možná dalších třináct v Brně) vyrůst velkokapacitní sklad známé americké firmy, je z tohoto pohledu vlastně docela málo. Ale všechna ta ohromná masa betonu v české krajině je poskládána z relativně malých betonků.

Je nejvyšší čas rozlézání betonu zastavit.

Od roku 1927 ubylo z České republiky celkem 851 tisíc hektarů zemědělské půdy, tedy více než pětina. Zastavěná plocha odpovídá velikosti celého Lucemburska.

Nebývalou akceleraci dostalo betonování krajiny na počátku devadesátých let. Nová obří nákupní centra na okrajích velkých měst, před nimi ohromná parkoviště, kousek dál satelitní městečka, nové dálnice pro kolony aut, nájezdy, podjezdy, výpadovky - a podél nich nekonečné řady velkoskladů.

V míře zastavěného území se Česko za pár let vyšvihlo mezi evropské velmoci. Nedávné srovnání Evropské ekologické agentury ukázalo, že rozkouskovanější krajinu mají jen země Beneluxu a Německo. Spolu s Francií jsme ale za nimi v těsném závěsu…
Podle poslední zprávy o stavu životního prostředí klesl mezi lety 2000 a 2010 podíl nefragmentované krajiny z 68,6 procent na 63,4 procent. Pokud toto tempo vydrží, v roce 2040 spadne toto číslo až na 53 procent.

Před čtyřmi lety se tehdejší ministři zemědělství a životního prostředí Ivan Fuksa a Pavel Drobil dohodli na zvýšení poplatků za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu, aby tím invazi betonu zbrzdili.

Některé poplatky sice vyskočily až devítinásobně, ale očividně to je málo. Jen vloni od ledna do září se v Česku postavilo takřka 220 tisíc metrů čtverečních nových skladů a průmyslových areálů - víc než za celý rok 2012. A to v té době ještě nebyly dokončeny některé další ohromné stavby.

V plánu je stavba dálnice D3 z Prahy přes relativně nedotčenou krajinu Posázaví. Dovedete si představit, co vyroste podél čtyřproudé autostrády, v blízkosti malebných vesnic a trampských osad?

Politici samozřejmě rádi tvrdí, že takové investice dávají práci tisícům lidí. Sobotka, Mládek nebo Babiš se mohou přetrhnout, aby Amazon v Česku udrželi. Pokud ale nedokáží zajistit nová pracovní místa jinak, než podporou výstavby nových skladů, kde většina zaměstnanců přenáší předměty z bodu A do bodu B, měli by si sami obléknout montérky a hlásit se u hlavního skladníka.

Ostatně: až znovu přijdou velké povodně, budou politici vykládat, jak je zapotřebí lépe zadržovat vodu v krajině. Stojí za to jim připomenout jednoduchý fyzikální zákon, že do betonu se voda nevsákne.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy