Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 6. 2019 16:35

Anketa o trolling roku zná vítěze: Komunista Filip chce volit novináře

Riskuje: Co když voliči za šéfredaktora Haló novin vyberou Petra Cibulku?
Majetková přiznání by měli novináři České televize a Českého rozhlasu zveřejňovat už nyní, řekl předseda KSČM.
Majetková přiznání by měli novináři České televize a Českého rozhlasu zveřejňovat už nyní, řekl předseda KSČM. | Foto: jakkapan / Shutterstock.com

Novináři by měli být podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa voleni a měli by stejně jako poslanci nebo starostové podávat majetková přiznání. Přes léto Filip hodlá připravit zákon, který by takové změny zavedl. To je zpráva z horkého úterního odpoledne.

"Nemyslím to ironicky. Myslím to úplně vážně, zejména ve veřejnoprávních médiích. Ta budou první," řekl HN první muž komunistické strany, podle životopisu vzděláním právník.

Vítězná přihláška do ankety o trolling roku, pojďme se na ni podívat blíže. Před závorku vytkněme informaci, že KSČM, duchovní dědic zločinné a zavrženíhodné KSČ, má sama svůj stranický tisk. Filip riskuje: Co když jim voliči za šéfredaktora Haló novin vyberou Petra Cibulku?

"Mediokracie vítězí nad demokracií. Potom budeme muset sáhnout k tomu, že kdo bude chtít být novinář, bude muset být zvolený. Každé čtyři roky se bude muset podvolit volbě," dí Filip. Pozoruhodné, jen domyslet pár detailů. Jaké budou požitky volených novinářů, ceny v bufetu, novinářské náhrady přiměřené poslaneckým?

Povedou novináři kampaň, výjimečně ne štvavou a nenávistnou, ale vlastní volební? Budou billboardy, spoty v televizi? A co si počne Ovčáček, když nějaká hyena dostane víc hlasů než Zeman na Hrad a bude se pak chvástat mandátem, domyslel tohle předseda Filip? Co když Soukupa nezvolí do Jeho zpráv, aha?

Protože české právo zatím nezná pojem "novinář", je pravděpodobné, že čtyřletý volební cyklus se bude týkat nejen politických reportérů, ale i sportovních redaktorů, kulturních recenzentů, korektorů, fotografů, moderátorů zpráv (o počasí) a počítačových grafiků, mužů i žen. Jak tomu bude s experty Studia Buly a elektronickou tužkou, na to se právní názory různí. Prásk!

Samozřejmostí se zdá být odchodné pro ty, co svůj novinářský mandát před voliči - a tím pádem ani před svým svědomím! - neobhájí. Vrátí registračku a půjdou si z vrátnice na Kavkách po svých, do výroby se zákoníkem práce pod paží, v lepším případě. Po zásluze. Ti, kdo projeví upřímnou snahu vydobýt si ztracenou důvěru lidu zpět, ještě dostanou druhou šanci (to bude až v novele zákona, napoprvé ho o jeden hlas zruší Ústavní soud).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy