Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 6. 2019 16:35

Anketa o trolling roku zná vítěze: Komunista Filip chce volit novináře

Riskuje: Co když voliči za šéfredaktora Haló novin vyberou Petra Cibulku?
Majetková přiznání by měli novináři České televize a Českého rozhlasu zveřejňovat už nyní, řekl předseda KSČM.
Majetková přiznání by měli novináři České televize a Českého rozhlasu zveřejňovat už nyní, řekl předseda KSČM. | Foto: jakkapan / Shutterstock.com

Novináři by měli být podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa voleni a měli by stejně jako poslanci nebo starostové podávat majetková přiznání. Přes léto Filip hodlá připravit zákon, který by takové změny zavedl. To je zpráva z horkého úterního odpoledne.

"Nemyslím to ironicky. Myslím to úplně vážně, zejména ve veřejnoprávních médiích. Ta budou první," řekl HN první muž komunistické strany, podle životopisu vzděláním právník.

Vítězná přihláška do ankety o trolling roku, pojďme se na ni podívat blíže. Před závorku vytkněme informaci, že KSČM, duchovní dědic zločinné a zavrženíhodné KSČ, má sama svůj stranický tisk. Filip riskuje: Co když jim voliči za šéfredaktora Haló novin vyberou Petra Cibulku?

"Mediokracie vítězí nad demokracií. Potom budeme muset sáhnout k tomu, že kdo bude chtít být novinář, bude muset být zvolený. Každé čtyři roky se bude muset podvolit volbě," dí Filip. Pozoruhodné, jen domyslet pár detailů. Jaké budou požitky volených novinářů, ceny v bufetu, novinářské náhrady přiměřené poslaneckým?

Povedou novináři kampaň, výjimečně ne štvavou a nenávistnou, ale vlastní volební? Budou billboardy, spoty v televizi? A co si počne Ovčáček, když nějaká hyena dostane víc hlasů než Zeman na Hrad a bude se pak chvástat mandátem, domyslel tohle předseda Filip? Co když Soukupa nezvolí do Jeho zpráv, aha?

Protože české právo zatím nezná pojem "novinář", je pravděpodobné, že čtyřletý volební cyklus se bude týkat nejen politických reportérů, ale i sportovních redaktorů, kulturních recenzentů, korektorů, fotografů, moderátorů zpráv (o počasí) a počítačových grafiků, mužů i žen. Jak tomu bude s experty Studia Buly a elektronickou tužkou, na to se právní názory různí. Prásk!

Samozřejmostí se zdá být odchodné pro ty, co svůj novinářský mandát před voliči - a tím pádem ani před svým svědomím! - neobhájí. Vrátí registračku a půjdou si z vrátnice na Kavkách po svých, do výroby se zákoníkem práce pod paží, v lepším případě. Po zásluze. Ti, kdo projeví upřímnou snahu vydobýt si ztracenou důvěru lidu zpět, ještě dostanou druhou šanci (to bude až v novele zákona, napoprvé ho o jeden hlas zruší Ústavní soud).

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy