Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 2. 2015 11:50

ANO věští z Babišovy tváře: Jak se zasmál? Jak se zatvářil?

Glosa Martina Fendrycha: Být poslancem ANO je zatraceně těžká makačka. Naučit se rozlišovat Andrejovy smíchy...
Profesor Zlatuška: Jak se dnes šéf směje? Vstřícně?
Profesor Zlatuška: Jak se dnes šéf směje? Vstřícně? | Foto: Jakub Novák

Pod odstřelení ministryně spravedlnosti, profesorky Heleny Válkové, ANO pokračuje v trestném tažení proti intelektuálům, kteří se přidali k hnutí. Babišovi poslanci za podpory několika kolegů z ČSSD a KSČM odvolali Jiřího Zlatušku z postu předsedy školského výboru Sněmovny.

Profesor Zlatuška to nazval „atentátem“ (po vzoru velkého profesora Václava Klause a jeho „sarajevského atentátu“ zřejmě). Mezitím se ukázalo, že to kolegové z ANO zbastlili. Atentát totiž neprovedli podle jednacího řádu Sněmovny, takže odvolání neplatí. Není divu, nejsou přece politici a jednací řád je nezajímá. Makají a na tyhle zbytečnosti nemají čas. Takže Zlatušku neodvolali. Ve středu večer se situace otočila; profesorovi vyslovil důvěru klub poslanců ANO.

Jak se dnes tváří?
Jak se dnes tváří? | Foto: DVTV

Šaráda ukázala, jak lidé ANO včetně profesora vnímají předsedu hnutí Babiše. Deník Právo se Zlatušky tázal: „Ptal jste se svého stranického šéfa Andreje Babiše, zda o vašem odvolání jednal s ministrem školství Marcelem Chládkem z ČSSD?“ Odvětil: „Ptal a Andrej Babiš se smál tak, že mě nenechal na pochybách, že o tom nejednal. Kdyby to chtěl popírat, zatvářil by se jinak. On nemá zapotřebí na mě hrát habaďůry.“

Babiš je jakési božstvo, jemuž věřící hledí do tváře a z jehož grimas hádají, jak se věci mají. „Smál se tak, že mě nenechal na pochybách, že o tom nejednal,“ řekl Zlatuška. Takže šéf ANO má různé druhy smíchu. Jeden nenechává na pochybách. Jiný nechává. Další snad pochyby zasévá. - Jak asi probíhal rozhovor Babiše s Helenou Válkovou, když ji donutil rezignovat? Jak se smál? Řekla by ministryně „smál se tak, že jsem podala rezignaci“? - A jak se smál na Roberta Pelikána, střelce, který má Válkovou na spravedlnosti vystřídat?

Poslanci a lidé ANO musejí mít nějaký tajný manuál, jak číst v Babišově tváři. Vezměme druhou větu Zlatuškovu: „Kdyby to chtěl popírat, zatvářil by se jinak,“ odhaduje profesor. Výhodou Andreje Babiše zjevně je, že nic svým lidem neříká. On se jen zatváří. Takže je na nich, aby uhodli, co tím zatvářením naznačuje. Silně to připomíná zlaté časy ODS, kdy se modří poslanci či ministři ptali: „Jakou má náladu? Jak se tváří? Má dneska cenu za ním jít?“ Mluvili tak o Václavu Klausovi.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy