Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 2. 2015 11:50

ANO věští z Babišovy tváře: Jak se zasmál? Jak se zatvářil?

Glosa Martina Fendrycha: Být poslancem ANO je zatraceně těžká makačka. Naučit se rozlišovat Andrejovy smíchy...
Profesor Zlatuška: Jak se dnes šéf směje? Vstřícně?
Profesor Zlatuška: Jak se dnes šéf směje? Vstřícně? | Foto: Jakub Novák

Pod odstřelení ministryně spravedlnosti, profesorky Heleny Válkové, ANO pokračuje v trestném tažení proti intelektuálům, kteří se přidali k hnutí. Babišovi poslanci za podpory několika kolegů z ČSSD a KSČM odvolali Jiřího Zlatušku z postu předsedy školského výboru Sněmovny.

Profesor Zlatuška to nazval „atentátem“ (po vzoru velkého profesora Václava Klause a jeho „sarajevského atentátu“ zřejmě). Mezitím se ukázalo, že to kolegové z ANO zbastlili. Atentát totiž neprovedli podle jednacího řádu Sněmovny, takže odvolání neplatí. Není divu, nejsou přece politici a jednací řád je nezajímá. Makají a na tyhle zbytečnosti nemají čas. Takže Zlatušku neodvolali. Ve středu večer se situace otočila; profesorovi vyslovil důvěru klub poslanců ANO.

Jak se dnes tváří?
Jak se dnes tváří? | Foto: DVTV

Šaráda ukázala, jak lidé ANO včetně profesora vnímají předsedu hnutí Babiše. Deník Právo se Zlatušky tázal: „Ptal jste se svého stranického šéfa Andreje Babiše, zda o vašem odvolání jednal s ministrem školství Marcelem Chládkem z ČSSD?“ Odvětil: „Ptal a Andrej Babiš se smál tak, že mě nenechal na pochybách, že o tom nejednal. Kdyby to chtěl popírat, zatvářil by se jinak. On nemá zapotřebí na mě hrát habaďůry.“

Babiš je jakési božstvo, jemuž věřící hledí do tváře a z jehož grimas hádají, jak se věci mají. „Smál se tak, že mě nenechal na pochybách, že o tom nejednal,“ řekl Zlatuška. Takže šéf ANO má různé druhy smíchu. Jeden nenechává na pochybách. Jiný nechává. Další snad pochyby zasévá. - Jak asi probíhal rozhovor Babiše s Helenou Válkovou, když ji donutil rezignovat? Jak se smál? Řekla by ministryně „smál se tak, že jsem podala rezignaci“? - A jak se smál na Roberta Pelikána, střelce, který má Válkovou na spravedlnosti vystřídat?

Poslanci a lidé ANO musejí mít nějaký tajný manuál, jak číst v Babišově tváři. Vezměme druhou větu Zlatuškovu: „Kdyby to chtěl popírat, zatvářil by se jinak,“ odhaduje profesor. Výhodou Andreje Babiše zjevně je, že nic svým lidem neříká. On se jen zatváří. Takže je na nich, aby uhodli, co tím zatvářením naznačuje. Silně to připomíná zlaté časy ODS, kdy se modří poslanci či ministři ptali: „Jakou má náladu? Jak se tváří? Má dneska cenu za ním jít?“ Mluvili tak o Václavu Klausovi.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 39 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy