Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 2. 2015 11:50

ANO věští z Babišovy tváře: Jak se zasmál? Jak se zatvářil?

Glosa Martina Fendrycha: Být poslancem ANO je zatraceně těžká makačka. Naučit se rozlišovat Andrejovy smíchy...
Profesor Zlatuška: Jak se dnes šéf směje? Vstřícně?
Profesor Zlatuška: Jak se dnes šéf směje? Vstřícně? | Foto: Jakub Novák

Pod odstřelení ministryně spravedlnosti, profesorky Heleny Válkové, ANO pokračuje v trestném tažení proti intelektuálům, kteří se přidali k hnutí. Babišovi poslanci za podpory několika kolegů z ČSSD a KSČM odvolali Jiřího Zlatušku z postu předsedy školského výboru Sněmovny.

Profesor Zlatuška to nazval „atentátem“ (po vzoru velkého profesora Václava Klause a jeho „sarajevského atentátu“ zřejmě). Mezitím se ukázalo, že to kolegové z ANO zbastlili. Atentát totiž neprovedli podle jednacího řádu Sněmovny, takže odvolání neplatí. Není divu, nejsou přece politici a jednací řád je nezajímá. Makají a na tyhle zbytečnosti nemají čas. Takže Zlatušku neodvolali. Ve středu večer se situace otočila; profesorovi vyslovil důvěru klub poslanců ANO.

Jak se dnes tváří?
Jak se dnes tváří? | Foto: DVTV

Šaráda ukázala, jak lidé ANO včetně profesora vnímají předsedu hnutí Babiše. Deník Právo se Zlatušky tázal: „Ptal jste se svého stranického šéfa Andreje Babiše, zda o vašem odvolání jednal s ministrem školství Marcelem Chládkem z ČSSD?“ Odvětil: „Ptal a Andrej Babiš se smál tak, že mě nenechal na pochybách, že o tom nejednal. Kdyby to chtěl popírat, zatvářil by se jinak. On nemá zapotřebí na mě hrát habaďůry.“

Babiš je jakési božstvo, jemuž věřící hledí do tváře a z jehož grimas hádají, jak se věci mají. „Smál se tak, že mě nenechal na pochybách, že o tom nejednal,“ řekl Zlatuška. Takže šéf ANO má různé druhy smíchu. Jeden nenechává na pochybách. Jiný nechává. Další snad pochyby zasévá. - Jak asi probíhal rozhovor Babiše s Helenou Válkovou, když ji donutil rezignovat? Jak se smál? Řekla by ministryně „smál se tak, že jsem podala rezignaci“? - A jak se smál na Roberta Pelikána, střelce, který má Válkovou na spravedlnosti vystřídat?

Poslanci a lidé ANO musejí mít nějaký tajný manuál, jak číst v Babišově tváři. Vezměme druhou větu Zlatuškovu: „Kdyby to chtěl popírat, zatvářil by se jinak,“ odhaduje profesor. Výhodou Andreje Babiše zjevně je, že nic svým lidem neříká. On se jen zatváří. Takže je na nich, aby uhodli, co tím zatvářením naznačuje. Silně to připomíná zlaté časy ODS, kdy se modří poslanci či ministři ptali: „Jakou má náladu? Jak se tváří? Má dneska cenu za ním jít?“ Mluvili tak o Václavu Klausovi.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 47 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy