Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 7. 2021 7:31

Antibabiš skončil. Nejokopávanější jsou Piráti. Útočí na ně ODS a slouží Babišovi

Nesmíme zapomenout, že nehledáme anděly, nehledáme dokonalé bytosti, hledáme život v normální, svobodné zemi.
Kdyby byl Ivan Bartoš typ jako Andrej Babiš, mohl by v této kampani směle mluvit o Atibartošovi.
Kdyby byl Ivan Bartoš typ jako Andrej Babiš, mohl by v této kampani směle mluvit o Atibartošovi. | Foto: Jakub Plíhal

Volby se kvapem blíží, nervozita roste, narůstají i střety a máme už i nejokopávanější koalici, jíž je bez pochyb PirSTAN (Piráti a STAN). To je zajímavé, protože dlouhé roky byl nejokopávanějším Andrej Babiš (nikoli ANO). Díky tomu vznikl i pojem "Antibabiš", který s velkou chutí používal právě Babiš, aby ze sebe udělal oběť. PirSTAN tuhle taktiku nepoužívá, možná ani nemůže, těžko ze sebe budou "mladí a progresivní" dělat oběť, že. Ostatně to zřejmě ani Ivan Bartoš, ani Vít Rakušan nemají v povaze.

Jak se situace vyvíjí? Premiér Babiš je v totálním laufu. Hrne to, že se marketéři všech zemí nestačí divit. Jeho metoda je kašlat na realitu, popírat realitu a vytvářet svoji, hezkou. Kdo nevěří, ať si přečte (je to však naprostá ztráta času) "jeho" megapropagační knihu Sdílejte, než to zakážou. Soubor lží a manipulací, ale dobře, mazaně sestavený. Rozebrali už jiní, nemá smysl se tím dál zabývat. Zajímalo by mě, kolik lidí (kromě novinářů, kteří musí) si tu knihu skutečně přečte. Vlastně si neumím představit občana, který neví, koho volit, tak si stáhne ten blábol a začne ho louskat. Ne, vypuštění té knihy lží mělo zjevně jiný účel - zaujmout média, dostat se do centra pozornosti, stát se zase tím okopávaným, i když ne nejokopávanějším, tam už je obsazeno.

S Babišem se pojí ještě jedna zajímavost - léta trvající a nyní (opět jednou) vrcholící vyšetřování dotace pro farmu Čapí hnízdo. Zhruba za pět neděl končí státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi lhůta, do níž má posuzování případu skončit. Podle serveru Seznam Zprávy "získali vyšetřovatelé nejen nové dokumenty, ale také svědky, kteří mluví v neprospěch premiéra Andreje Babiše". Má se to týkat Babišovy osobní účasti na přijímání lidí, když Čapák oficiálně nepatřil Agrofertu. Změnit se měla i výpověď bankéřů z banky HSBC; farma Čapí hnízdo prý úvěr dostala jen proto, že šlo o jejího velkého klienta Andreje Babiše. Ale o to teď nejde, nevíme, jak Šaroch rozhodne, a nevíme, jak nejvyšší žalobce Igor Stříž na jeho rozhodnutí případně zareaguje.

Zaujal mě jiný aspekt případu. Někteří novináři i politici by byli rádi, kdyby Šaroch do voleb nerozhodl. Paradoxně se bojí především eventuality, že Babiš bude obžalován. Zřejmě mají dojem, že by to mobilizovalo jeho voliče, možná i některé nerozhodnuté. Obávají se asi i schopnosti Babiše udělat ze sebe jakéhosi českého mučedníka, který až kristovsky trpí za svou neuvěřitelnou dobrotu.

Všichni proti PirSTAN

Strach z Šarochova rozhodnutí před volbami považuji za chybný ze dvou důvodů. První je zásadní, žaloba nemá brát ohled na to, jestli je, nebo není před volbami, tohle má jít zcela mimo ni. Kauza Čapí hnízdo se vleče neskutečně dlouho, stává se bolavou patou české justice, tahat do toho znovu politiku je velmi riskantní, velmi nezdravé. Navíc tohle je evidentně případ, který by právě pro zdraví naší justice měl jít k soudu. Aby bylo (jednou) jasno.

Druhý důvod vypadá úplně jinak. Předpokládám, že Babišova "taktika oběti" už se vyčerpala. Neměli bychom zapomínat, že jsme prošli pandemií covidu, v níž zemřelo přes 30 000 občanů této země (ve skutečnosti zřejmě podstatně víc). To byly oběti, nikoli premiér, který byl v pandemii odhalen jako mimořádně neschopný politik, jako krizový antimanažer.

Vraťme se k dalším klíčovým aktérům voleb. Zatímco Babiš (ANO) vydává knihu a rozjel intenzivní strašení občanstva uprchlíky, koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s chutí napadá koalici PirSTAN. Abychom byli konkrétní, Piráty napadá část známých tváří ODS. A do PirSTAN se pouštějí i média, popisují jejich neschopnost vést kvalitní kampaň, ale to je v pořádku, protože to prostě sedí, kampaň zatím matlají strašně, zatímco koalici Spolu se daří a vede ji mnohem líp. Ovšem s výjimkou hloupého útočení na PirSTAN, přesněji na Piráty.

Malý příklad, jeden z mnoha. Známá tvář ODS Alexandra Udženija, od ledna 2016 první místopředsedkyně strany, nedávno tweetovala: "Pehe opět straší ODS, ačkoli náš předseda Petr Fiala jasně odmítl povolební spolupráci s ANO, i bez Andreje Babiše (viz rozhovor komentář 1). Oproti tomu Ivan Bartoš vládu s ANO v roce 2019 připouští (viz rozhovor komentář 2). Proč takové nepravdy šíříte, @JiriPehe?"

Šlo o to, že politolog, spisovatel a komentátor Jiří Pehe napsal text, ve kterém vidí ODS intenzivně toužící po návratu k moci, do vlády (což je ovšem správná touha) jako slabý článek povolebního vyjednávání. Upozorňuje, že ODS není jednotná a že by mohla podlehnout pokušení vládnout s Babišem.

Jako by nebabišovští voliči nechtěli, aby se koalice shodly

Udženija to popírá a argumentuje rozhovorem předsedy ODS Petra Fialy, kde spolupráci s ANO vylučuje. Dále vytáhla rozhovor Ivana Bartoše z roku 2019, kde říká, že Piráti by šli do vlády s ANO jedině tehdy, kdyby v ní nefiguroval Babiš. Od té doby se ovšem mnohé změnilo, navíc vláda ANO bez Babiše je momentálně zcela nepředstavitelná.

Předpokládám, že to Alexandra Udženija ví, politiku jistě pečlivě sleduje. Určitě taky ví, že Piráti a STAN jsou nyní pro Babiše nepřítel číslo jedna a že si k nim zcela uzavřel cestu. Navíc nejspíš ví, že Piráti by o vstupu do vlády s ANO museli nechat hlasovat členy a ti by jim to nedovolili. Takže jde jen a jen o kopnutí do Pirátů, de facto o nebezpečnou snahu stavět koalici Spolu proti koalici PirSTAN.

Takových příkladů je mnohem víc. Část ODS, tedy část koalice Spolu, prostě aktivně brání tomu, aby politici PirSTAN a Spolu po volbách vládli společně.

Nedělají to jen známé tváře ODS. Když se bavíte s lidmi o tom, komu dát hlas, od voličů, kteří jasně stojí proti vládě Andreje Babiše, běžně slyšíte věty jako "Piráty bych nikdy nemohl volit, jsou to neomarxisti", ale zrovna tak věty jako "ODS se vůbec nezměnila, kmotři v ní zůstali, nikdy bych jim nedala hlas".

Tohle sočení a rozdělení se stalo zcela běžným. Voliči sami strašně rádi zdůrazňují, jak PirSTAN a Spolu nejdou dohromady, jak mají "na všechno jiný pohled", jak se "přece nikdy nemohou dohodnout na zelených tématech". Velkou vinu na tom mají sami politici, kteří tyto vášně rozdmychávají. Ale zároveň je to rozdělování, osočování v nás samých. Jako bychom snad ani nechtěli, aby se ty dvě koalice dohodly.

Je to obrovský omyl. Bez spolupráce Spolu a PirSTAN to nepůjde. Jediný smysl těch dvou koalic je, aby u nás přestalo ubývat demokracie a svobody. Je nutné změnit náladu v zemi, udělat restart, a to bez jistého sebezapření prostě nejde. Nehledáme anděly, nehledáme dokonalé bytosti, hledáme život v normální zemi. Měli bychom to vědět my, kteří v politice nejsme, ale i lidé jako místopředsedkyně Udženija. To, co dělá ona i další odeesáci, je práce pro Babiše.

Síla, která porazí Babiše? Nebo jen marný pokus? Ivan Bartoš o koalici se STAN (video DVTV z 12. ledna 2021)

Dalšími hosty vysílání jsou sociolog Matouš Pilnáček, europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský a nejlepší florbalistka světa Eliška Krupnová. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy