Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 3. 2012 8:45

Antilidi? Příští prezident snad pochopí, že není tabu

Ptát se na peníze není neslušné. Jen na to nejsme zvyklí - a Klaus už vůbec ne
Dekorum. (Stejné knihkupectví, ve kterém Václav Klaus častoval redaktorku Aktuálně.cz slovem "soudružka", nedávno hostilo autogramiádu Lubomíra Štrougala. To jsou ty paradoxy.)
Dekorum. (Stejné knihkupectví, ve kterém Václav Klaus častoval redaktorku Aktuálně.cz slovem "soudružka", nedávno hostilo autogramiádu Lubomíra Štrougala. To jsou ty paradoxy.) | Foto: Ludvík Hradilek

Přáli bychom si to číst jako pozdrav z minulých časů, kdy prezidenti byli nedotknutelní a jejich hlavním posláním bylo kynout blaženému davu.

Řeč je o reakci Václava Klause na „smělý" dotaz Aktuálně.cz, jaké má prezident republiky příjmy ze svého vedlejšího spisovatelského úvazku. Podle Klause se takhle ptají „soudruzi" a „antilidi" - v očích hlavy státu jde zjevně o nebetyčnou drzost.

Pokusme se odhlédnout od Václava Klause a jeho arogance. A od toho, že je mimo realitu, protože jinak by nemohl novináře odkazovat na „daňové přiznání", což je samozřejmě přísně důvěrný dokument.

Problém je v samotném prezidentském Olympu.

Jak by řekl Václav Klaus, rozlišujme dvě věci: Respekt k hlavě státu, která zdobí ceremoniály, zdi školních budov a poštovní známky. A prezidentské tabu - to už je věc druhá.

V československém a českém pojetí prezident postupně zmutoval do role nad-politika. Suveréna.

Tak nějak prezidenta popisuje ústava (není nikomu odpovědný), tak ho víceméně vidí velká část společnosti a takovou auru kolem něj pěstuje i jeho okolí. Zvykli jsme si na to, a ze všech nejvíc si na to zvykli na Hradě.

Přímé dotazy typu „kolik berete" nebo „proč jste dal tu či onu milost" se tím pádem Klausovi a jeho lidem jeví jako absurdní a poťouchlé. To myslíte vážně, ptát se na tohle Prezidenta?

Samozřejmě že ano.

Nejde o to, popichovat prezidentský majestát otázkami, na které není ve své bublině zvyklý. Majetkové poměry politiků jsou přece úplně normální a důležité téma - a není důvod, proč by z něj měl být ctihodný prezident vyňatý, protože ptát se ho na prachy je „neslušné".

Není nutné řešit to, jak je bohužel zvykem, nějakým dalším zákonem, který by prezidenta přiměl ke každoročnímu majetkovému striptýzu. Komu by přiznání podával, co by se stalo, kdyby ho nepodal nebo v něm lhal… to není potřeba psát do zákona - jak to (ne)funguje, vidíme u poslanců. Kromě toho, přikazovat něco hlavě státu, toho se naše ústava téměř štítí.

Lepší by bylo, kdyby se z toho stala, jako ze spousty věcí kolem prezidenta, nepsaná tradice.

Dobrou příležitostí ke změně je přímá volba. Těžko si představit, že se úspěšný kandidát propracuje k prezidentskému slibu bez toho, aby promluvil o svých příjmech a výdajích. A slíbil, že v tom bude na Hradě pokračovat.

To vlastně může být hlavní efekt přímé volby: prezidentská funkce bude o něco civilnější, prezident-vladař se možná změní na prezidenta-nejvyššího úředníka. Dekorum zůstane zachováno, jen další Havel a další Klaus, kteří svými silnými osobnostmi prezidentské „tabu" umocňovali, už nepřijdou.

Zemi by velmi prospěl prezident, který (která!) snese i otázky, jaké jeho předchůdcům připadaly nemístné. Ovšem to hlavní je, abychom se vůbec ptali.

 

Právě se děje

Další zprávy