David Klimeš David Klimeš | Komentáře
2. 9. 2021 18:39

Babiš trhá Česko. Když jsou volby, realita musí jít stranou

Hnutí ANO vytvořilo vynikající volební program pro zemi, která získala biliony z vytěženého lithia. Pro Českou republiku je však zcela nepoužitelný.
Co si řeknete, to vám slíbím!
Co si řeknete, to vám slíbím! | Foto: ČTK

Nejsmutnější postavou aktuální volební kampaně je nepochybně Andrej Babiš junior. Nejprve si prožil peklo se svým otcem, nyní pro něj další dějství tragédie připravují premiérovi oponenti.

Když Babiš senior na zahájení kampaně uviděl svého syna z prvního manželství, polil ho jistě studený pot. Jakmile za ním ale spatřil režiséra Víta Klusáka, nepochybně se zase oklepal - sotva teď bude mít problém vysvětlit svým příznivcům, že byl zneužit v předvolební kampani.

Andrej Babiš junior si určitě zaslouží podporu a pečlivé vyslechnutí policií, těžko mu ale může posloužit pobízení k exhibicím ve vypjaté volební kampani. Synovu otázku „Proč jsi mi ublížil?“ tak nechme stranou. Mnohem podstatnější je pátrání po tom, proč chce Babiš senior nadále ubližovat svou politikou Česku.

Kráječe a republika

Kadenci předvolební kampaně ANO nelze vůbec nic vytknout. Nikdo už si dnes nevzpomene na předprázdninovou dobu, kdy opozice ohromovala veřejnost stovkami stran svých programů, chtěla vyslovovat vládě nedůvěru a žádala předčasné volby.

Babišův tým dobře odhadl, že jde o hodně předčasný start a nechal svého šéfa odpočívat, aby měl pak dostatek sil najít si v pravý čas po opotřebované TOP 09 nového fackovacího panáka. Stali se jím Piráti, kterým premiér v očích veřejnosti bez větších potíží přišil nálepku neomarxistických vítačů muslimských imigrantů. V horkých letních dnech pak vyrazil rozdávat lidem zmrzlinu a teprve teď - jako poslední - představuje program. Aby se už nikdo další nemohl voličům vetřít do krátkodobé paměti. To vše v nepřehlédnutelném bulvárním stylu. Teleshoppingový mág Horst Fuchs by měl ze svých českých následovníků radost.

Program nejpopulárnější strany ale samozřejmě není možné hodnotit jen podle marketingových kritérií. Název Až do roztrhání těla! není tak úplně přesný. Reálně se za ním skrývá nabídka na roztrhání Česka. Tolik světlých zítřků, kolik jich zvládá přislíbit Andrej Babiš, si netroufali nabízet za minulého režimu před volbami ani jeho někdejší spolustraníci.

Sliby však nejsou v právě představeném "programu" tím nejdůležitějším, zjevně je totiž veden především snahou nahánět strach. Můžeme se tak dočíst, že „naši zemi nedáme“, „naše lidi nedáme“. Nikomu nic nedáme - co na tom, že nám ani nikdo nic nebere.

Babiš ale ví, co dělá. Smějeme se jeho dryáčnictví, stejně jako jsme se kdysi smáli eskapádám Horsta Fuchse. Nezapomeňme ale, že jsme ty teleshoppingové kráječe nakonec ve velkém kupovali.

Nulové daně, bilionové výdaje

Snažit se o seriózní posouzení Babišova programu nemá smyl, protože si jeho autoři ani ničím seriózním nelámali hlavu: „Vyřešíme finanční zdroje pro důchody, a rozhodně nedopustíme pokles životní úrovně našich seniorů.“ Jak „vyřešíme“? Penzijní reforma ani po letech neexistuje, důchodový účet je v minusu a lithium pod Krušnými horami zatím krom politických bodů nic nenese.

Podobné je to prakticky se vším. Ilustrativní je třeba daňová pasáž. Jako by nestačilo, že premiér už ruku v ruce s ODS a SPD nedávno rozvrátil veřejné finance prudkým snížením berní, slibuje, že v destrukci bude pokračovat. Dolů tak prý půjde i DPH - na rozdíl od státních výdajů, které mají naopak zamířit do nebes.

Hle, pozvánka do světa, v němž naše děti budou muset platit daně, jaké jsme si nikdy ani nechtěli představit.

Když se spáč probudí

Pryč jsou časy, kdy se Andrej Babiš v roli ministra financí bál, že zvýšení důchodů o tři stovky by mohlo zruinovat stát. Nyní se v tomto ohledu klidně postaví nalevo od sociální demokracie i KSČM, jen aby nikdo penzistům - jeho klíčové voličské skupině - neslíbil víc. Jakou mají ale senioři jistotu, že na ně hned po volbách premiér zase nezapomene?

Podobně jako na věty, o kterých kdysi "snil, když náhodou spal": „Z veřejných peněz nemůžeme v budoucnu hradit všechny jednodušší zákroky typu vypalování bradavic. Měli bychom lidem umožnit, aby si na lepší péči dobrovolně připlatili.“ Co z nich zůstalo? Aktuální slib, že veškerou péči zajistí bezplatně všem.

Pokračovat by se v podobném duchu dalo prakticky ad infinitum. Je dokonce pravděpodobné, že ani sám Andrej Babiš nezná všechny sliby, které mu do "programu" vepsal jeho marketingový tým. Znát je ostatně ani nemusí, protože nikdy nebyly určeny k tomu, aby se jimi po volbách jakkoli řídil.

Je to těžké, protože je to svým způsobem dokonalé. Přesto bychom se českému Horstu Fuchsovi měli ubránit. Jeho nabídka je to poslední, co dnes potřebujeme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy