Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 1. 2021 7:00

Až Navalnyj vystřídá Putina, pak snad můžeme Rusy pustit do tendru na Dukovany

Ruský opozičník zřejmě vychází z předobrazů lidí jako Nelson Mandela (27 let ve vězení) či Václav Havel (pět let ve vězení), kteří nakonec nějakým zázrakem vyhráli.
Alexej Navalnyj se vrací do rodného Ruska poté, co se ho tam pokusili zavraždit. Aby byl posléze na letišti zatčen.
Alexej Navalnyj se vrací do rodného Ruska poté, co se ho tam pokusili zavraždit. Aby byl posléze na letišti zatčen. | Foto: ČTK

Nelze než obdivovat odvahu ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Z Německa se v neděli vrátil do Ruska, kde se ho loni v létě pokusili zabít ruským státním jedem novičok (látkou ze skupiny novičok). Vrátil se, i když zcela nepochybně věděl, co ho čeká. A nelze než opovrhovat zbabělostí prezidenta Vladimira Putina, který se opozičníka Navalného zcela zjevně bojí.

Později Bellingcat (server pro občanskou investigaci) a portál The Insider ve spolupráci s německým časopisem Der Spiegel i televizí CNN zveřejnily výsledky pátrání po pachatelích útoku. Ukázalo se, že vražednou misi řídil plukovník ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Stanislav Makšakov (dříve pracoval v místě zabývajícím se vývojem novičoku). Vyšlo také najevo, že na Navalného byl nasazen zvláštní tým FSB rekrutovaný z oddílu specializovaného na práci s prudkými jedy.

Zároveň samozřejmě Putinovi lidé popírají, že by měli s pokusem o vraždu cokoli společného. Podle šéfa ruské rozvědky Sergeje Naryškina nelze vyloučit, že celý případ nebyl ničím jiným, než provokací západních tajných služeb. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že by otrava Navalného nikomu nepomohla. Psal jsem již loni o tom, že Moskva pěstuje cosi jako "jednoznačnou nejednoznačnost". Všichni včetně běžných Rusů vědí, co je novičok, a mohou si spočítat, kdo nechal Navalného otrávit. A zároveň to Putin nikdy nepřizná. Sledujeme ohavnou vražednou hru.

Je to paradox. Ozbrojené síly Ruské federace čítají okolo dvou milionů osob. Rozpočet na obranu představuje přibližně pětinu federálního rozpočtu. Ruské tajné služby jsou všemocné, surové, šílené. Putin ovládá většinu médií. Alexej Navalnyj se staví proti obrovské, neskutečné přesile. Je nepochopitelné, že se dobrovolně vrací do jámy Putinovy poté, co se ho v ní FSB pokusila zabít a on doslova utekl hrobníkovi z lopaty.

Ale zároveň se to dá chápat, v Navalném je něco z jurodivých, necouvne, nemůže couvnout. A Rusové nutně, nutně potřebují opozici. Potřebují naději, že se z putinismu dostanou, potřebují nějaký viditelný symbol odporu. My jsme měli Chartu 77 a Václava Havla, oni mají (úplně jiného) Navalného.

Jako lézt na K2

Jistě počítal s tím, že ho na letišti seberou, což se i stalo. Portál meduza.io cituje, co řekl po přistání na moskevském letišti: "Jsem šťastný, že jsem přiletěl, je to můj nejlepší den za posledních pět měsíců. Tady je můj domov. Nemám strach, vím, že mám pravdu a že věci, za které jsem stíhán, jsou vykonstruované." Politický statement. Ale zároveň Navalnyj asi opravdu nemá strach, nebo ho umí dobře překonávat. Žene ho podobná síla, jaká nutí horolezce zdolávat vrchol K2, i když vědí, že je to může stát život.

O tom, že jsou obvinění vykonstruovaná, my na Západě nepochybujeme. Navalnyj si odpykává třiapůlletý, zatím podmíněný trest za údajnou krádež. (Tvrdí, že byl odsouzen na pokyn z Kremlu, aby nemohl kandidovat proti Putinovi.) A ruský Vyšetřovací výbor nedávno oznámil nový případ, Navalného viní ze "zpronevěry velkého rozsahu" - měl pro sebe využít část z 588 milionů rublů, vybraných pro jeho Fond boje proti korupci a další neziskové organizace.

V pondělí proběhl s Navalným "soud" na policejní stanici. Fraška. Zatčen bude do 15. února a 29. ledna proběhne další soud, který rozhodne, zda mu bude zrušen podmíněný trest na 3,5 roku a půjde sedět. (Když byl v Německu propuštěn z nemocnice, údajně nesplnil povinnost se v Rusku v podmínce nahlásit.)

Hra na právní stát, hra na demokracii. Zajímavé, že ji Putin ještě hraje. Že stále ještě chce před Rusy i před Západem vypadat demokraticky. Nebo ne? Není to tak, že se Putin světu vysmívá, viditelně si dělá, co chce, nechává vraždit své oponenty, soudy makají pro něj, a on s úšklebkem nabízí tu slupku, zdání právního státu? Něco jako "tady máte, vy blbečci, když chcete".

Alexej Navalnyj zřejmě počítá s tím, že ho Putin podruhé nedá zabít, že by to bylo už moc průhledné. Vrací se jako martyr, moderní mučedník používající sociální sítě, moderní média. Zároveň však zřejmě vychází z předobrazů lidí jako Nelson Mandela (27 let ve vězení) či Václav Havel (pět let ve vězení), kteří nakonec nějakým zázrakem vyhráli (ti dva zmínění šli naprosto odlišnou, nesrovnatelnou cestou, dodávám).

Mrtvý brouk Miloš

Navalnyj, stejně jako kupříkladu Havel za komunistů, ale není tak úplně osamocen. Na letišti Vnukovo policie podle nevládního portálu OVD-Info zatkla 58 osob, přišli Navalného přivítat. Celkem tam mělo podle serveru meduza.io přijít dokonce asi 300 lidí.

Zatčeni byli i spolupracovníci z Navalného Fondu boje s korupcí Ljubov Sobolová a Ruslan Šaveddinov, manažerka Navalného štábu Anastasija Kadetovová, Navalného asistent Ilja Pachomov, novináři zpravodajského portálu Novaja gazeta a další. Všichni jsou odvážní Rusové, kteří stojí proti obří Putinově přesile.

Opozičník Navalnyj tedy má podporu v Rusku a stojí za ním samozřejmě i Západ, jak ukázaly sankce po jeho otravě. A jak znovu dokázali světoví lídři po jeho zatčení v Moskvě. Není sám. Do Moskvy s ním odhodlaně letěla jeho odvážná žena Julija (ta zadržena nebyla). On sám při pseudosoudu na policejní stanici vyzval: "Žába na (plynové a ropné) rouře a zloději z bunkru se nejvíc bojí lidí v ulicích. Nebojte se ničeho, běžte tam za sebe. Bunkrový dědek se klepe strachy, protože se bojí vás. Dvacet let chudneme, země degraduje. Nemlčte, klaďte odpor, běžte do ulic!" (Překlad z @tvrain Alexandr Mitrofanov). "Bunkrový dědek" je Putin.

Na zatčení ruského opozičníka zareagoval český premiér Andrej Babiš (ANO). V neděli večer tweetoval: "Zatčení Alexeje Navalného jen potvrzuje pocit posledních let, že se Rusko vzdaluje od společenství demokratických států. Budu řešit, co v tomto případě můžeme dělat na úrovni EU." Je dobře, že Babiš reaguje, i když nejde o "pocit", ale o jistotu.

Dřív než Babiš se na Twitteru ozval český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD): "Zadržení @navalny je politicky motivováno. Byl zatčen za své názory, nikoli za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech. Budu chtít, abychom se tomu věnovali na nejbližším unijním jednání rady ministrů zahraničí (FAC)." Reakce Hradu se očekávatelně nedostavila. Miloš Zeman opět dělá to, co mu jde, mrtvého brouka.

Ale pro nás ostatní je Navalnyj velmi důležitý. Buďme mu vděčni, ukazuje totiž, že pustit do případné dostavby jaderné elektrárny Dukovany Putinovy Rusy, pustit je do soutěže o dostavbu byť jenom jako subdodavatele, prostě není myslitelné. Jednak by český stát podpořil snahu FSB zavraždit Navalného, a jednak bychom ohrozili sami sebe. Uvažovat by se o tom snad dalo, až Alexej Navalnyj vystřídá Vladimira Putina.

Alexej Navalnyj se vrátil zpět do Ruska, hned na letišti byl zatčen | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy