Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 12. 2014 15:15

Až příště zakopnete o billboard, tak jedině s notifikací

Pražské stavební předpisy jsou u ledu, oficiálně z administrativních důvodů. To je u tak zalobbované záležitosti podezřelé.
Dosáhli (prozatím) svého. (Billboardová kampaň proti omezení billboardů, září 2014.)
Dosáhli (prozatím) svého. (Billboardová kampaň proti omezení billboardů, září 2014.) | Foto: ČTK

Ministerstvo pro místní rozvoj pozastavilo účinnost pražských stavebních předpisů do té doby, než město napíše nové. Prozatím místo nich budou platit obecné stavební vyhlášky a zákon o hlavním městě. Tolik středeční zpráva. Jak prosté.

Vysvětlení ministryně Šlechtové bylo stručné – chybí notifikace předpisů Bruselem, nebyly zapracovány připomínky stran osvětlení a ostínění nemovitostí a teplot vozovky. Kdo tomu rozumí, ať se přihlásí. Zkuste udělat anketu na ulici. Já třeba o připomínkách k „teplotě vozovky“ slyšel ve středu poprvé a upřímně řečeno moc nevím, co si pod tím představit.

Pro rozvoj a tvář města klíčový dokument byl uložen k ledu a de facto anulován z víceméně administrativních důvodů – co jiného má taky MMR v popisu práce než úřední, papírovou, právní kontrolu. Věcně mají být stavební pravidla záležitostí samospráv a místních politiků, kteří se voličům zodpovídají z plnění nakladených slibů.

Úřední vysvětlení – nezapracovali jste připomínky v dané lhůtě - je ovšem u tak extrémně zalobbované záležitosti dost podezřelé. Polemika, co je na stavebních předpisech dobře a co je špatně, se vedla pod tlakem billboardové lobby a její předvolební kampaně, plné polopravd, omylů i čistokrevných faulů.

Věcná debata o „normách pro oslunění“, což jinak věc pro dobrou diskusi je, tak byla od počátku cinknutá.

Dnešní primátorka Adriana Krnáčová se ke stavebním předpisům ani omezení billboardů nevyjadřovala prakticky vůbec a víceméně v tom pokračuje dodnes. Její představa města je v tomto směru hádankou. Prostě si musíme počkat.

Billboardová houština na Jižní spojce. Ten vpravo je LED, na řidiče bliká desetimetrová televize.
Billboardová houština na Jižní spojce. Ten vpravo je LED, na řidiče bliká desetimetrová televize. | Foto: Jan Lipold

Opakem „notifikací“ a jiných ptydepe jsou všední záležitosti, o které Pražan a volič zakopává každý den. Doslova. Deník Metro před několika dny přinesl zprávu, že nad stanicí Vyšehrad, na pankrácké straně Nuselského mostu, má vyrůst nový světelný billboard o rozměrech 9,1 krát 4,9 metru. Přišlo se na to tak, že si kdosi všiml, že v zemi už jsou zapuštěny betonové základy, a magistrát informaci potvrdil. Stavba je povolená už dva roky.

Nejde jen o to, že podle nových stavebních předpisů – těch ministerstvem odstřelených – by taková věc nemohla vyrůst. Stavební předpisy v tomto případě vlastně nehrají roli: vždyť podle dostupných informací s LED billboardy nesouhlasí dopravní policie a zapustit jeden takový na tak vytíženou ulici, kde se každou chvíli stane nějaká bouračka, je proti zdravému rozumu. Úředníci samozřejmě mohli superbillboard zamítnout i bez předpisů, kdyby chtěli.

Hlavní problém spočívá v tom, že billboard byl povolený, aniž by se o tom mluvilo veřejně. V prosinci 2014 je novinkou něco, co se stalo v srpnu 2012 – protože se o tom dodnes nevědělo. Kdyby vědělo, nejspíš by proti tomu někdo protestoval. Někdo z místních obyvatel, někdo, komu vadí reklamní a světelný smog, a tak dále. Ale protože se všechno odehrálo v tichosti, odkudsi přistálo razítko, žádná řeč se nevedla.

Praha nové stavební předpisy (a metropolitní plán) naléhavě potřebuje. Rozvoj města si žádá lepší a přesnější pravidla. Můžeme se bavit o tom, jestli je důležitější stavět solitérní domy se slunnými byty, nebo skutečné ulice a proč. Musí být ale jasné a veřejně „vydiskutované“, co se pravidly sleduje. Že o vizi metropole podle hnutí ANO moc nevíme, je zvlášť v tuto chvíli znepokojivé.

A když předpisy budou platit, musí se dodržovat, vymáhat a být pod soustavnou veřejnou kontrolou. Tajnůstkářství, džungle výjimek, bohorovnost, alibismus úřadů spolehlivě zabijí i ty nejpropracovanější pravidla a manuály.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pompeo: USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři

Spojené státy od pondělí považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající se vod Jihočínského moře. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého Čína daný region bere jako své "námořní impérium" a nárokuje si kontrolu nad oblastmi, které nemohou být přisouzeny žádné zemi. Agentura AP píše o eskalaci diplomatické strategie Washingtonu a předpovídá další nárůst hněvu na čínské straně.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Rozpočet českého pavilonu na Expu se zvýší o 25,2 milionu korun

Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 se zvýší o 25,2 milionu korun kvůli jejímu ročnímu odkladu v důsledku pandemie koronaviru. Úpravu rozpočtu dnes schválila vláda. Kabinet zároveň potvrdil i českou účast na výstavě v jejím novém termínu. Původně plánovaný rozpočet byl 260 až 310 milionů korun podle účasti partnerů ze soukromého sektoru, ze státních zdrojů mělo jít 229 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy