Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 12. 2014 15:15

Až příště zakopnete o billboard, tak jedině s notifikací

Pražské stavební předpisy jsou u ledu, oficiálně z administrativních důvodů. To je u tak zalobbované záležitosti podezřelé.
Dosáhli (prozatím) svého. (Billboardová kampaň proti omezení billboardů, září 2014.)
Dosáhli (prozatím) svého. (Billboardová kampaň proti omezení billboardů, září 2014.) | Foto: ČTK

Ministerstvo pro místní rozvoj pozastavilo účinnost pražských stavebních předpisů do té doby, než město napíše nové. Prozatím místo nich budou platit obecné stavební vyhlášky a zákon o hlavním městě. Tolik středeční zpráva. Jak prosté.

Vysvětlení ministryně Šlechtové bylo stručné – chybí notifikace předpisů Bruselem, nebyly zapracovány připomínky stran osvětlení a ostínění nemovitostí a teplot vozovky. Kdo tomu rozumí, ať se přihlásí. Zkuste udělat anketu na ulici. Já třeba o připomínkách k „teplotě vozovky“ slyšel ve středu poprvé a upřímně řečeno moc nevím, co si pod tím představit.

Pro rozvoj a tvář města klíčový dokument byl uložen k ledu a de facto anulován z víceméně administrativních důvodů – co jiného má taky MMR v popisu práce než úřední, papírovou, právní kontrolu. Věcně mají být stavební pravidla záležitostí samospráv a místních politiků, kteří se voličům zodpovídají z plnění nakladených slibů.

Úřední vysvětlení – nezapracovali jste připomínky v dané lhůtě - je ovšem u tak extrémně zalobbované záležitosti dost podezřelé. Polemika, co je na stavebních předpisech dobře a co je špatně, se vedla pod tlakem billboardové lobby a její předvolební kampaně, plné polopravd, omylů i čistokrevných faulů.

Věcná debata o „normách pro oslunění“, což jinak věc pro dobrou diskusi je, tak byla od počátku cinknutá.

Dnešní primátorka Adriana Krnáčová se ke stavebním předpisům ani omezení billboardů nevyjadřovala prakticky vůbec a víceméně v tom pokračuje dodnes. Její představa města je v tomto směru hádankou. Prostě si musíme počkat.

Billboardová houština na Jižní spojce. Ten vpravo je LED, na řidiče bliká desetimetrová televize.
Billboardová houština na Jižní spojce. Ten vpravo je LED, na řidiče bliká desetimetrová televize. | Foto: Jan Lipold

Opakem „notifikací“ a jiných ptydepe jsou všední záležitosti, o které Pražan a volič zakopává každý den. Doslova. Deník Metro před několika dny přinesl zprávu, že nad stanicí Vyšehrad, na pankrácké straně Nuselského mostu, má vyrůst nový světelný billboard o rozměrech 9,1 krát 4,9 metru. Přišlo se na to tak, že si kdosi všiml, že v zemi už jsou zapuštěny betonové základy, a magistrát informaci potvrdil. Stavba je povolená už dva roky.

Nejde jen o to, že podle nových stavebních předpisů – těch ministerstvem odstřelených – by taková věc nemohla vyrůst. Stavební předpisy v tomto případě vlastně nehrají roli: vždyť podle dostupných informací s LED billboardy nesouhlasí dopravní policie a zapustit jeden takový na tak vytíženou ulici, kde se každou chvíli stane nějaká bouračka, je proti zdravému rozumu. Úředníci samozřejmě mohli superbillboard zamítnout i bez předpisů, kdyby chtěli.

Hlavní problém spočívá v tom, že billboard byl povolený, aniž by se o tom mluvilo veřejně. V prosinci 2014 je novinkou něco, co se stalo v srpnu 2012 – protože se o tom dodnes nevědělo. Kdyby vědělo, nejspíš by proti tomu někdo protestoval. Někdo z místních obyvatel, někdo, komu vadí reklamní a světelný smog, a tak dále. Ale protože se všechno odehrálo v tichosti, odkudsi přistálo razítko, žádná řeč se nevedla.

Praha nové stavební předpisy (a metropolitní plán) naléhavě potřebuje. Rozvoj města si žádá lepší a přesnější pravidla. Můžeme se bavit o tom, jestli je důležitější stavět solitérní domy se slunnými byty, nebo skutečné ulice a proč. Musí být ale jasné a veřejně „vydiskutované“, co se pravidly sleduje. Že o vizi metropole podle hnutí ANO moc nevíme, je zvlášť v tuto chvíli znepokojivé.

A když předpisy budou platit, musí se dodržovat, vymáhat a být pod soustavnou veřejnou kontrolou. Tajnůstkářství, džungle výjimek, bohorovnost, alibismus úřadů spolehlivě zabijí i ty nejpropracovanější pravidla a manuály.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy