Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 1. 2018 13:00

Politbyro ANO, Babiš a Faltýnek, chtějí policii diktovat, koho smí vyšetřovat

Aspoň piráti by si mohli uvědomit, oč se tu hraje, Ivan Bartoš by neměl mlčet, brát zastrašování policie jako normu.
Dvojice klíčových antipolicejních útočníků: Andrej Babiš a dvojka ANO Jaroslav Faltýnek.
Dvojice klíčových antipolicejních útočníků: Andrej Babiš a dvojka ANO Jaroslav Faltýnek. | Foto: Economia

Zpráva OLAF (Evropského úřadu pro boj proti podvodům) nebyla zveřejněna, žalobce, který dohlíží na vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ji dokonce utajil (chyba). Mnohem horší, skandální, jsou však zběsilé, měsíce trvající útoky na vyšetřovatele případu, vrchního komisaře Pavla Nevtípila.

Česko dosud nezažilo takovou kampaň vedenou politiky proti policii. Přitom to poslanci berou jako samozřejmost, normu, normál. Normální to není, potrefené husy tu útočí na justici (případ kontroluje státní zástupce), na základ demokratického státu. A nejde o nějakou narychlo upečenou reorganizaci útvarů, nýbrž o vyšetřování dotačního podvodu, kde mohlo být nezákonně čerpáno skoro 50 milionů korun.

Úterý, pořad ČT Události a komentáře, diskutují poslanci Jaroslav Faltýnek, místopředseda ANO, Ivan Bartoš, předseda pirátů, a Jan Chvojka, předseda poslaneckého klubu ČSSD. Debatují o zprávě OLAF a kauze Čapí hnízdo. Poslanec Faltýnek brutálně cupuje detektiva Nevtípila.

"Takže mě ta jeho zpráva (OLAF) absolutně nezajímá. Mě zajímá to, co říká pan policista Nevtípil v obvinění mé osoby, kde lže, účelově lže a vymýšlí si a nemá pro to důkazy a nemá pro to absolutně žádné důkazy."

Dál: "Účelově tady někoho obviňuje a dehonestuje." A ještě: "… je to celý prasárna, politická, objednaná, zaplacená a dojdou k tomu závěru, že právě proto, aby tyto prasárny se neděly, tak k tomu také slouží politická imunita, to se může klidně stát."

Poslouchá to pirát Bartoš, který chce napravit pokaženou českou politiku, a vůbec mu nepřijde divné, že před ním Faltýnek doslova popravuje vyšetřovatele. Poslouchá také poslanec Chvojka a mlčí, neřekne: Co to tu vykládáte? Jak má pak policie nezávisle pracovat?

Kope i Pelikán a Zeman

Jak má pracovat detektiv Nevtípil, když toto slyší? Faltýnek je dvojka ANO, jedna z nejvlivnějších politických figur v zemi. Jistě, postup policie kontrolovala i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a žádné významné pochybení v kauze Čapího hnízda neodhalila. Ale to jako by neexistovalo, politický tlak je vytrvalý a děsivý.

Na Nevtípila útočí i Andrej Babiš. Loni v srpnu řekl: "Od samého začátku dostali kauzu přidělenou ti správní policisté, kteří v minulosti spolupracovali s kmotry, konkrétně pan Pavel Nevtípil, který vystupoval s paní Máchovou v kauze, při níž byl pan Sitta připraven o papírnu Neograph."

Takže vyšetřování, které je pečlivě dozorováno dokonce vrchní žalobkyní, zřejmě řídí kmotři, je to prasárna, "účelovka", komisař lže, vymýšlí si a nemá důkazy? Proč Babiš a Faltýnek neútočí na dozorující státního zástupce? Asi že spadá pod resort spravedlnosti, který vede Robert Pelikán (ANO).

Co ke kauze loni v srpnu řekl on? "… každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu." Ministr spravedlnosti obvinil policii, že pracuje na politickou zakázku. Hnus, ta servilnost vůči šéfovi.

Na policii, která si dovolila sáhnout na politickou elitu, je vyvíjen mafiánský nátlak, Nevtípil ta slova nemůže vnímat jinak než jako výhrůžky. Stejně musel loni vnímat výroky prezidenta Zemana, který v srpnu na jeho adresu řekl: "Vždy jsem zastával názor, že když je někdo neschopný, je potřeba ho vyměnit." O vyšetřování Čapáku pak sdělil, že jde o "podvod na voličích", "zneužití policie pro politické účely" a "policejní provokaci".

Trojánek je chlap, Tuhý ne

Jiní politici tedy mlčí, tlak na policii jim nevadí (co kdyby se to jednou týkalo jich, že). Komisaře Nevtípila se loni i nyní zastal šéf pražské policie Miloš Trojánek, nikdo jiný: "Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo, který dlouhodobě patří mezi nejzkušenější pracovníky odboru hospodářské kriminality, je opět stavěn do negativního světla v souvislosti s vyšetřováním jiných kauz. Proti těmto snahám o diskreditaci a znevěrohodnění hlavního vyšetřovatele se důrazně ohrazuji."

Zdůraznil, že je pražská policie Čapí hnízdo kriminalisté vyšetřuje "pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze. Vzhledem k této skutečnosti proto absolutně vylučuji jakýkoli politický zásah do vyšetřování a odmítám spekulace o nezákonnosti postupu policejního orgánu." Šéf celé policie Tomáš Tuhý jako obvykle opatrně mlčí, zjevně si chce udržet svoji židli.

Útoky na vyšetřovatele Čapáku jsou nebezpečné. Jak pak má policie vyšetřovat jiné dotační kauzy? Nebo případy, kde figurují politici? Má je raději nechat plavat? Celé je to doslova odporné, mafiánské.

Kdybychom měli normálního prezidenta, musel by Babiše a Faltýnka umravnit. Stejně by měl jednat šéf sněmovny, šéf jejího bezpečnostního výboru. Měli by hájit klíčovou státní instituci, tedy policii a státní zastupitelství. Ani je to nenapadne. Zeman naopak přilévá olej do ohně.

Aspoň piráti by si mohli uvědomit, oč se tu hraje, Ivan Bartoš by neměl brát zastrašování policie jako českou normu. Jinak za chvíli o tom, koho bude policie vyšetřovat, rozhodnou Babiš a Faltýnek, jednička a dvojka ANO, politbyro "antikorupčního" hnutí. Pekelná, a přece nikoli nemožná vize.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

Další zprávy