Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 2. 2020 7:30

Babiš chce pivo o 2 koruny levnější. A za to dostal co? Přes držku

Premiér se obnažuje. Vidíte, že EU nemá ani trošku rád. Vnímá ji ne jako "nás" (jsme členem EU), ale jako výmluvu, když se mu něco nedaří. Jako viníka. Jako nepřítele, který nám ani nedovolí pořádně zlevnit český pívo!
My jsme pivo! My jsme pivo! My jsme pivo! V 60. letech 20. století vydal pivovar Staroparmen pro své zákazníky brožurku, jak správně zacházet s pivem.
My jsme pivo! My jsme pivo! My jsme pivo! V 60. letech 20. století vydal pivovar Staroparmen pro své zákazníky brožurku, jak správně zacházet s pivem. | Foto: Archiv Jana Zvolského

Být populistou není lehké. Je to nevděčná dřina. Člověk by si řekl, že to musí jít samo, jenže nejde. Premiér Babiš ví, jak na Čechy. Přes pivo, samozřejmě. Taky ví, že kvůli EET plno venkovských hospod zavřelo a část hospodských a pivařů na něj kvůli tomu nadává. Tak se s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) dohodli, že si u hospodských napraví reputaci, a snížili DPH na točené pivo k řízku. Za to by měly preference Babišova hnutí stoupnout minimálně o deset procent. Jenže ouvej, premiér a jedna z jeho dvou pravých rukou (druhou je ministr Havlíček) sklidili posměch. Zlevní jen pivo ve stravovacích službách, ne to, co si nesete vypít a strávit domů ve džbánku. Navíc, a tady pozor, to už je vyšší hra, není jasné, jestli pivo zlevní!

Babiš totiž chce zabít dvě myši jednou pastí, šplhnout si jak u hospodských, tak u pivařů. Jenomže úřednice, finanční expertka Schillerová se drží původního plánu, předcházejícího výsměchu za mišmaš, který okolo DPH na alko a nealko pivo vznikl.

Schillerová pro Seznam Zprávy: "Zákazník to vůbec nepocítí, s tím nepočítáme." Rozuměj: pivo nezlevní. "My jsme to sledovali jako podporu hospod, restaurací na venkově zejména, kde slyšíme velmi často, že je to postaveno na tom byznyse s pivem. A ty hospůdky mnohdy nefungují."

Otázka Seznam Zpráv: Takže podpora hostinských, nikoliv konzumentů? Levnější pivo nebude? Odpověď: "Ne, ne. To je podpora vyloženě těch restaurací a těchto zařízení. Protože když jsme zavedli nižší, 15procentní daň tehdy na stravovací služby od 1. 12. 2016, když nastupovala 1. fáze EET, tak se to také na cenách neprojevilo."

Schillerová uvažuje logicky. Nabídli hospodským kompenzaci za opruz s EET, nikoli pivařům zlevněný mok. (Otázkou je, jestli pak EET měla vůbec smysl, názory na to se mezi lidem různí.)

Jenomže Babiš chce zabít ty dvě myši v jedné pasti. Zaletěl si zalyžovat do Francie a odtud tweetoval: "Francie, hory, 2200 m nad mořem, vysokohorská přirážka. 0,5 l čepovaného piva 15 euro, DPH 20 % = 2,5 euro, přátelé. Užívejte slevu DPH z točeného piva z 21 % na 10 % od 1. 5. 2020." A ještě: "Aspoň 2 kačky by vám provozovatelé mohli dát, hlavně v restauracích. A ještě jim v pokladně víc zůstane." - Ale! Alena Schillerová se s Babišem zásadně rozchází.

Nevadí, marketéři šéfa ANO za to tentokrát fakt v Babišově facebookovém "čaulidi" vzali. Čtete tam: "Úplně jsem žasnul, co z toho média udělala za bramboračku." Ojoj, média tedy vymyslela různé zdanění piva v půllitru a džbánku? Ne Schillerová? Ne Babiš?

Měl jsem chuť řvát vzteky

Nechyběly urážky, premiérovým vzorem je zjevně hrubián na Hradě: "Co se ale objevilo na prvních třech stranách Blesku? Že akorát DĚLÁME BORDEL. Fakt jo? Jen proto, že nějaký blb si udělal idiotskou teoretickou tabulku, kterou po něm nikdo nechtěl, dostala se do médií a tam ji začali vydávat za nějaký platný dokument? Když jsem to viděl, měl jsem chuť řvát vzteky." Velmi osobní to řvaní vzteky. Až takové tátovské: Co já pro tebe, ty kluku, všecko neudělám, a ty se mi odvděčíš takhle, ty blbe?

Facebookový výlev frčí dál: "… vyzývám všechny štamgasty, ať cenu piva ve své hospodě a hlavně restauraci hlídají. Mohla by klesnout, rozhodně ale není důvod, aby stoupala." Chápete? Pokud by snad někdo zdražil pivo, hned napráskat a Babiš na něj zaklekne.

Plus dávka populistické chlouby, ale samozřejmě i ufňukané sebelítosti: "My jsme úplně první vláda, která snížila DPH na točené pivo… A za to jsme dostali co? Pěkně přes držku." Za tenhle výlev by se nemusel stydět ani Zápotocký. Vskutku premiérská úroveň.

Když ti v Česku teče do bot, co udělej? Hoď to na média (stalo se, ta z toho udělala "bramboračku") a plivni na Brusel.

Babiš v čaulidi: "Jsme součástí Evropské unie a ta má nějaký Evropský soudní dvůr, který určuje, jak a na co můžeme s DPH hýbat. Podle jeho směrnice je jasně dané, že snížit DPH na alkohol můžeme jenom ve STRAVOVACÍCH SLUŽBÁCH. My jsme se rozhodli speciálně podpořit točené pivo. Směrnice taky definuje, co to stravovací služba znamená. Že má nějaké zázemí, obsluhu, hygienu. A taky že stravování se odehrává uvnitř hospody a pivo 'stravujete', jen když si ho necháte načepovat a vypijete u stolu. Evropská legislativa. Co dodat."

Osolil je, šmejdy. Jdou mu po krku (střet zájmů, dotace pro Agrofert), tak ať si to u nás pěkně vyžerou.

Jediná chyba Babišových marketérů je, že se premiér příliš obnažuje. Vidíte, že EU nemá ani trošku rád. Vnímá ji nikoli jako "nás" (Česko je členem EU), ale jako výmluvu, když se mu něco nedaří. Jako viníka. Jako nepřítele, který nám ani nedovolí pořádně zlevnit český pívo! No fuj.

Všimněte si, co je podstatou populismu - lhostejnost, naprostá otupělost k realitě. Už jsem o tom psal, pivo je alkohol a my země alkoholiků. Národní strategie prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním pro období 2019-2027 uvádí, že v Česku žije 1,6 milionu uživatelů alkoholu v riziku. Zdrcující. (Dodejme, že podle ČSÚ českou populaci "na konci roku 2018 tvořily z 15,9 % děti do 15 let", z nichž zdrcující většina snad, doufejme, nepije.) O tom Babiš necekne ani ň. Tohle je na populismu skutečně strašné.

Plus ten práskačský kontext, ona výzva pro štamgasty (mezi nimiž se beze všech pochyb vyskytuje vysoké procento rizikových uživatelů alkoholu či alkoholiků), ať hospodské a cenu píva "hlídají"…

Není pivo jako pivo. A od května to bude platit více než kdy jindy. Vztahovat se na něj totiž budou tři různé sazby DPH - 10, 15 a 21 procent. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy