Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 3. 2015 7:30

Babiš, jak známo, úplně zbytečně urazil Vietnamce

Ministr financí disponuje superstatistikami, ze kterých vyplývá, že čeští Vietnamci daně neplatí, kdežto Češi platí, co to dá, Bulhaři jakž takž a Filipínci naopak vůbec ne. Těšíme se na žebříček.
Foto: Vojtěch Marek

„Vietnamci, jak známo, neplatí daně,“ prohlásil ministr financí Andrej Babiš. Na půdě Parlamentu při interpelacích, takže tím pádem můžeme rovnou škrtnout dříve oblíbené vysvětlení, že se vyjádřil jako občan, a ne jako (nejpopulárnější) politik, kterým přece vnitřně není.

Ostatně, jinak by jeho „jak známo“ mělo váhu asi tak jako to moje nebo vaše. Jak tomu máme rozumět, že „je známo“? Jestli je to ale známo ministru financí, to je jiná. Berme ho tedy vážně.

Andrej Babiš, respektive jeho finanční úřady a celní správa, disponuje superstatistikami, ze kterých vyplývá výtěžnost daní podle národnosti podnikatele či majitele "iča". Je velmi pravděpodobné, že tyto informace dnes, nejpozději zítra, představí veřejnosti a tím snadno vyvrátí námitky, že Vietnamci daně platí. Neplatí a s důkazy to bude ještě známější. Kdežto, jak známo, Češi platí, co to dá, slovenská menšina ještě víc, Bulhaři jakž takž, ale Filipínci naopak neplatí lautr nic. To všechno Babiš ví, počkejme si. To bude žebříček!

"Žádných živnostníků se to vlastně netýká. Proč mluvíte o živnostnících? Jedná se o restaurace a maloobchod. Mimochodem o kamenné obchody. Také o Vietnamce, kteří, jak známo, neplatí daně,“ řekl Babiš ve Sněmovně v odpovědi na interpelaci kvůli elektronické evidenci tržeb.

Říct o někom, že „neplatí daně“, je samo o sobě podivné, temné. Může je „neplatit“ například proto, že takové jsou zákony, které se ho týkají. Nebo je dost šikovný a umí zákonů využít. Anebo, i to je možné, podvádí, a pak má se všemi důsledky čelit finanční nebo soudní justici. Všechny tři možnosti platí jak pro vietnamské večerky, kde pracují rodiny od nevidím do nevidím, tak pro jakékoli jiné obchodníky, kterým chce Babiš předepsat elektronickou evidenci tržeb.

Ano, Babiš měl na mysli ty večerky, ne daňová přiznání jakýchkoli Vietnamců. Ale tak, jak to řekl, hodil všechny do jednoho pytle, včetně místní vietnamské elity, jejíž děti najdeme mezi premianty českých gymnázií. Vietnamců tu žije kolem šedesáti tisíc a jakkoli je většinová společnost vnímá hlavně přes večerky a tržiště, jde o podstatně pestřejší komunitu, která tu stále častěji zapouští kořeny v druhé, třetí generaci. Nálepkování „neplatičů“ ji poškozuje. Babiš se ukvapil a neubylo by ho, kdyby řekl, že to tak nemyslel a že se těch slušných nechtěl dotknout. A vůbec: Vy přičinliví Vietnamci a já „makající“ miliardář bychom si snad měli rozumět, ne?

Z čistě pragmatického hlediska ale politikovi Babišovi o nic nejde - naprostá většina zdejších Vietnamců totiž nemá české státní občanství a volební právo. Zatím.

 

Právě se děje

před 3 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy