Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 2. 2020 7:30

Babiš je zápaďák asi jako Orbán. O Agrofert mu jde víc než o Česko a na NATO kašle

Babišova vláda už zřetelně kope nikoli za nás, za české zájmy, ale za holding Agrofert a jeho zájmy. Tahle firma má přednost před normálními vztahy s EU. A od slibu platit dvě procenta HDP na obranu premiér začíná couvat.
Vypadá to, že začínáme mít svého Orbána na postu premiéra.
Vypadá to, že začínáme mít svého Orbána na postu premiéra. | Foto: ČTK

Český premiér byl až dosud i svými kritiky ceněn za to, že nekopíruje Miloše Zemana v jeho nadbíhání Rusku a Číně. Andrej Babiš často vystupoval jako západně uvažující politik, který nenabourává naše ukotvení v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO). Mění se to? Opouští Babiš západní směr?

Tři momenty z poslední doby tomu nasvědčují. První: vláda couvá od slibu platit dvě procenta HDP na obranu, což je podmínkou členství v NATO, na které trvá prezident USA Donald Trump. Druhý moment: premiér se čím dál častěji střetává s Bruselem. Nyní odmítá představy EU o využití dotací v Česku i snížení poskytnutých peněz. Třetí moment: kvůli pozastaveným dotacím pro Agrofert, který byl zasunut do Babišova svěřenského fondu, česká vláda žaluje Evropskou komisi u Soudního dvora EU. Za daných okolností skandální.

Klíčová je změna postoje k NATO. V Českém rozhlasu Plus nedávno komentátor Alexandr Mitrofanov upozornil na ruskou besedu s opozičními politology Andrejem Piontkovským a Valerijem Solovějem. Mluvili o plánech kremelské zahraniční politiky na nejbližší měsíce. Cílem "malého plánu" má být "rekonstrukce svazového státu, do kterého Rusko připojí Bělorusko a Ukrajinu. Cílem takzvaného velkého plánu je nové rozdělení Evropy - podle Putinova návrhu ho provede na zvláštní konferenci, kterou už oznámil, pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN: Rusko, USA, Velká Británie, Francie a Čína".

Mitrofanov pokračoval: "Má to být provedeno prostřednictvím hybridní operace proti pobaltským zemím, v Kremlu se počítá přitom s tím, že Donald Trump, u kterého předpokládají opovržení povinnostmi USA v NATO, zablokuje účinnost článku 5, podle kterého se musí aliance vojensky postavit za napadeného člena. Evropa podle Solověje bez USA vojensky neznamená nic a navíc ztratila vůli k odporu proti hrubé síle ruských zbraní a hybridních útoků."

Rusko nepochybně představuje sílící hrozbu. Co na to vláda? Lidovky.cz psaly o tom, že se šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi, ale ani Babišovi, nelíbí "nalít do modernizace armády v příštích pěti letech 168 miliard korun". Citují vicepremiéra Hamáčka: "Dvě procenta HDP na armádu nejsou v naší situaci rozumná. Zvýšení výdajů na obranu na tuto úroveň znamená téměř 60 miliard korun navíc. To je obrovské číslo v situaci, kdy se ČSSD pere doslova o každou miliardu na rodičovský příspěvek, penze, slušné platy hasičů, policistů, sestřiček nebo na školství či dopravu." (Jen aby za pár let ještě bylo o co se prát.)

Vondra: Babiš s Hamáčkem a komunisty vyhlašují válku USA

Co Hamáček navrhuje? "Jako cestu vidím zastropování armádního rozpočtu někde kolem 1,4 procenta HDP a udržet ho na této hranici." Podobně mluví premiér: "Kdybychom měli mít dnes dvě procenta, tak je to asi 130 miliard. To samozřejmě není možné a resort obrany není ve stavu tyto rozpočty utratit."

Ještě loni při návštěvě Bílého domu Babiš s Trumpem podepsali společné prohlášení. Potvrdili, že kolektivní bezpečnost zemí NATO vyžaduje, aby každá členská země vydávala dvě procenta na obranu a investice do armády. Sliby chyby, teď Babiš v klídku sdělí, že to obrana neumí utratit. A zjevně počítá s Hamáčkovým zastropením výdajů na 1,4 HDP, o více než čtvrtinu méně. Čili: braňte nás a my se povezeme ze čtvrtiny načerno.

Není divu, že Alexandr Vondra (ODS) tweetuje: "Babiš s Hamáčkem a komunisty vyhlašují válku USA. Nejdřív jednostranná digitální daň a teď zastropování výdajů na obranu, které přímo popírá slib, který dal Babiš Trumpovi v Bílém domě. Pokud se pánové vydají touto cestou, nemůže to dopadnout dobře." Bohužel má pravdu.

Podobně se vyvíjí premiérův vztah k EU. Veškerý étos, vědomí společenství, zmizel. (A netýká se to jen Andreje Babiše a Viktora Orbána, vidíme to i jinde, ostatně brexit je toho nepřehlédnutelným dokladem.)

Babiš opět změnil postoj, nesouhlasí se snížením dotací o čtvrtinu (na 18 miliard eur), ačkoliv to dříve chápal, zbohatli jsme, už tolik pomoci nepotřebujeme, jiní jsou na tom hůř. Odmítá i určení peněz. Podle EU mají jít do podpory vědy a výzkumu a do ochrany životního prostředí (u nás boj se suchem, snižování emisí). Obě ty oblasti přitom sám rád zdůrazňuje, v reálu však chce peníze "lít do betonu", do dálnic. Jenomže na tuto oblast už nám unie dávala v minulosti a my to promrhali.

Skandálně působí žaloba vlády na Evropskou komisi, jež se týká pozastavení průběžné platby týkající se Programu rozvoje venkova pro období 2014 až 2020. Šlo o několik projektů Agrofertu a o údajný Babišův střet zájmů. Jiný výklad nabízejí vládní právníci, kteří vycházejí z "lex Babiš", jiný bruselští experti vycházející z unijního nařízení 2018/1046. Šetření o Babišovu střetu zájmů ještě neskončilo, podání k Soudnímu dvoru EU věc podstatně zdrží, nejistota se protáhne. Špatně. Ale hlavně: Babišova vláda tu zřetelně kope nikoli za nás, ale za Agrofert. Holding má přednost před normálními vztahy s EU.

Mění se Babišův vztah k Západu? V řečech zůstává zápaďákem, činy ale vypovídají o opaku. Podobá se čím dál víc Orbánovi. Když se mu to nehodí, západní étos, vědomí evropské či transatlantické sounáležitosti je fuč. Najednou tu před námi Babiš s Hamáčkem stojí nahatí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

TV Nova převezme PPF miliardáře Kellnera. Transakci za 48 miliard schválili akcionáři

Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na dnešní valné hromadě schválili nabídku na převzetí CME firmou PPF miliardáře Petra Kellnera. Vyplývá to z oznámení zveřejněného na internetových stránkách CME. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard Kč). Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.

Další zprávy