Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 11. 2016 12:30

Babiš není profík, ale zoufalec, ukázala EET. A poslanci nevědí, pro co zvedají ruku

Změny v EET na poslední chvíli i tajený rozsah zákazu vlastnictví médií ukazují, jak poslanci pracují, v jakém chaosu a falši vznikají zákony.
Změny v EET vlastně píše 89letá důchodkyně z Kladna, oznámil sedm dní před spuštěním elektronické evidence tržeb Andrej Babiš. (Ilustrační foto.)
Změny v EET vlastně píše 89letá důchodkyně z Kladna, oznámil sedm dní před spuštěním elektronické evidence tržeb Andrej Babiš. (Ilustrační foto.) | Foto: Jakub Plíhal

Dva zákony hýbou Českem, elektronická evidence tržeb (EET) a lex Babiš. Ty dvě normy představují současný klíčový střet v české politice. Jedna už byla přijatá, začne platit za šest dní, druhá, ta o střetu zájmů, se vrátila do sněmovny ze Senátu a bude o ní znovu hlasováno.

S EET přichází Andrej Babiš, tedy pan "nejsme jako politici" (rozuměj, jsme lepší, zdatnější, poctivější), politik, který se vydává za cosi jako všech profesionálů futrál. S Antibabišem přichází druhá strana, které ministr financí pije krev. Proti EET se často bouří hostinští a drobní podnikatelé, Antibabiš má mimo jiné zabránit zneužívání médií špičkovými politiky.

Těsně před spuštěním EET přišel Babiš na vládní koaliční radu s návrhem změn: vyjmout e-shopy a umožnit, aby finanční úřady daly z EET pardon nejmenším živnostníkům. (Evidence e-shopů měla začít platit od 1. března 2017.)

Otřesné je zdůvodnění ministra financí: "U e-shopů, kde je strašně moc komplikovaných plateb, tak pokud tam nedochází k přímému kontaktu zákazníka s prodejcem, tak se přikláním k názoru, že by se měly z evidence vyndat. Netušili jsme, kolik druhů podnikání u nás máme."

Profík, který chce "stát řídit jako firmu", neví, jaké typy podnikání v Česku existují? Jak pak může něco garantovat? On je přece podnikatel, majitel holdingu Agrofert, kdo jiný by to měl vědět? - Šéf ANO nedávno na chodbě sněmovny komentoval výsledky hlasování o lex Babiš. „Jsou to zoufalci, kteří nevědí, jak funguje svět," řekl o poslancích. Teď dokázal, že takovým zoufalcem, který neví, jak funguje svět, je on sám.

Mimochodem, výjimka pro miniživnostníky, kteří vydělají ročně do 250 tisíc korun, je velmi sporná. Premiér Sobotka mluví o nerovnosti v podnikání: "Můžeme mít naprosto srovnatelné kategorie podnikatelů, to můžou být stánkoví prodejci, to můžou být ale třeba kadeřnice. Jedna kadeřnice bude mít příjem 300 tisíc, bude muset evidovat tržby, druhá kadeřnice přesvědčí finanční úřady, že má tržby jenom 240 tisíc, nebude muset evidovat tržby EET."

Babiš udělá cokoli, co mu nakloní voliče. Samozřejmě ví, že nějaký stánkař stát nepoloží, proto těsně před spuštěním akce hodil zpátečku a za zlého bude Sobotka.

Ministerstvo financí na EET "maká" tři roky. Teď se ukázalo, že změna je nepromyšlená a neprofesionální. Ve firmě by si Babiš takový lapsus dovolit nemohl. Ve vládě (ve státu) v klidu. A ještě bude mezi lidem za dobráka.

Změny EET píše penzistka z Kladna

O možnosti vyhnout se EET pro drobné živnostníky řekl: "Změny píše život. Pokud mi píše 89letá důchodkyně z Kladna, která má malý obchůdek a která vlastně nemá ani internet, má malinké tržby, tak taková paní, prodávající ovoce zeleninu, by mohla požádat finanční správu o paušální daň. Zaplatila by 600 korun ročně a nemusela by evidovat."

Co dodat? Škoda, že mu ta 89letá důchodkyně nepsala o pár let dřív? Kdepak, Babiš je rád, teď si hraje na lidumila.

Antibabišovci se taky předvedli. Když Senát lex Babiš vrátil sněmovně, ukázalo se, že zákaz vlastnit tištěná, televizní a rozhlasová média (nikoli internetová) platí nejen pro členy vlády, ale i pro poslance, senátory a veřejné funkcionáře v obcích a krajích. Zahrnuje tisíce politiků.

Původně to vypadalo, že z normy prostě jen vypadlo jedno písmenko, které by na členy vlády odkazovalo. Jenomže autor této části zákona o střetu zájmů Jan Chvojka (ČSSD), ten který má nově vést legislativu vlády, tvrdí, že tam tak široké pojetí nechal schválně.

"Účelem tohoto ustanovení je totiž zabránit prolínání politiky a mediálního světa nejen na úrovni vlády, ale na všech nižších úrovních, včetně volených zástupců v územních samosprávných celcích," pravil. "Nejde o nedopatření či chybu. Pokud by se navrhovaná právní úprava měla vztahovat jen na ministry, nemohlo by být jejího účelu v potřebné míře dosaženo."

Nechme stranou, jestli je takový rozsah ústavní či není, co v praxi znamená, jestli má smysl nebo ne. Na to se budou názory různit. Podstatné je podle mne něco jiného: Chvojka, pokud nelže, celou dobu věděl, co navrhuje, ale neřekl to poslancům a senátorům jasně. Tajil to.

V podstatě je podvedl, protože oni žili celou dobu, kdy byla norma projednávána, v domnění, že se týká výhradně členů vlády. Jak by byli hlasovali, kdyby to věděli?

Poslanec Chvojka má od prosince pečovat o legislativu vlády. Pro nemalou část poslanců, ale možná i ministrů, je to podvodník, který je napálil, udělal z nich blbce.

Neobstojí námitka, že si toho měli všimnout; ta věc je tak drobná a zdánlivě marginální, že ji až nyní objevil Parlamentní institut (PI), u něhož si ANO vyžádalo analýzu projednávané normy. Detail pro fajnšmekry.

Změny v EET těsně před spuštěním i zatajený rozsah zákazu vlastnictví médií ukazují, jak ministři a poslanci pracují, v jakém chaosu, skrytnosti, v jaké falši vznikají zákony. Babiš se jeví jako neznalec, žabař, neprofesionál, Chvojka zas vodil kolegy za nos. Poslanci a senátoři vypadají jako troubové, se kterými lze snadno manipulovat. Babiš je jako oni a oni jsou jako Babiš. Vítejte v Česku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy