Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 7. 2020 7:30

Babiš neumí být odpovědný, umí být jen úspěšný. Za Karvinou mohou hygienici, on ne…

Pirátka Klusová, Karviná: "Hygiena nestíhá, chytrá karanténa nefunguje, takže máme jediné štěstí, že prozatím nerostly počty lidí s těžkým průběhem. To se ale teď mění… Situaci způsobilo ignorování rizik v OKD."
Chytrá karanténa se nekoná.
Chytrá karanténa se nekoná. | Foto: ČTK

Když v Česku něco funguje, je jasné, kdo za to může - Andrej Babiš. Když něco nefunguje, je to taky jasné, premiér za to nemůže. Té druhé eventuality (něco nefunguje) bude přibývat. Očekává se mimo jiné, že poroste nezaměstnanost. Aktuálním varovným příkladem je situace na Karvinsku, kde se silně šíří nákaza covid-19. Už to zaznamenaly další země (Slovinsko). Karviná se probojovala i do Babišova pravidelného hlášení "Čaulidi". V něm se zbavil odpovědnosti.

Doslova řekl: "Všechna rozhodnutí ohledně viru dělali epidemiologové a hygienici, ne vláda, vláda to jenom schvalovala. Takže pokud někdo měl zasáhnout v OKD, měli to být hygienici." Během koronakrize mluvil opačně. V březnu prohlásil: "Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost."

Když se nedaří, odpovědnost odmítá. Má nyní pravdu? Skutečně to smí hodit na hygieniky? Odpověď je snadná, o kalamitě v dolech na Karvinsku se ví déle, vláda o ní samozřejmě věděla. Ozývaly se četné hlasy, že se doly mají zavřít. A Babiš přece "osobně odpovídá". Doly jsou ještě k tomu státní. Svoji roli jistě hrál fakt, že by se po uzavření ztrátového podniku už nemuselo otevřít. To vše ukazuje: Babiš a jeho vláda odpovědnost rozhodně nesou.

V Čaulidi premiér prohlásil: "Všechny rozhodnutí ohledně viru dělali epidemiologové, dělali hygienici. Nedělala to vláda. Vláda to schvalovala, vláda to schvalovala. Takže pokud teďko někdo říká, že my jsme měli zasahovat v OKD, tak pokud někdo měl, tak to byli hygienici." Drsné. Babiš neváhá okamžitě hodit odpovědnost na jiné, on sám je vždy čistý.

Známe to. Stačí vzpomenout na jeho práci s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Nemyslím ono temně slavné "nebuďte slušnej", ale Vojtěchem připravenou novelu zákona o ochraně veřejného zdraví. Ta měla za koronakrize a ve stavu legislativní nouze prudce posílit kompetence ministerstva zdravotnictví. V nápadu se skrývaly dvě finesy. První: krizový zákon vyžaduje vyhlášení nouzového stavu, ten musí povolovat sněmovna a odpovědná je celá vláda. U zákona o ochraně veřejného zdraví to tak není. Tam by rozhodl jeden ministr a on by nesl odpovědnost. Byl to stejný mustr, jaký jsme sledovali nyní s šířením covidu na Karvinsku: Ne já, to hygienici!

Nebezpečné. Vládu jako firmu řídí politik, který je populista a bere jen úspěch. Doba covidová ho v tomhle postoji utvrdila. Líbila se mu, užíval si ji, řídil to tu jako nějaký autoritář. (Chyby nepřipouštěl.) Jenomže v Babišově představě "řídit stát jako firmu" znamená, že holding řídí on. Pokud tedy najednou hází odpovědnost na nějaké krajské hygieniky, nesedí to. Za jeho premiérování nemohli převzít ani řízení "firmy covid", ani řízení firmy Česko.

Testuje se a trasuje se nedostatečně

O Karviné Babiš říká, že tam "máme lokální problém, který se řeší, trasuje se, chytrá karanténa funguje". Dvě poznámky. První: Babiš automaticky sklouzne do "já řídím, já odpovídám". Tvrdí, že "máme" problém a že se řeší atd. Neříká "hygienici tam mají problém, který oni řeší". Druhá poznámka: to, co Babiš říká, podle expertů vůbec nesedí, není to bohužel pravda.

Už v březnu karvinská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti) vládu upozorňovala na riziko šíření koronaviru v dolech. Serveru Seznam Zprávy nyní řekla: "Jsme aktuálně hlavní ohnisko, ale nic nefunguje tak, jak vláda slibovala. Hygiena nestíhá, chytrá karanténa nefunguje, takže máme jediné štěstí, že prozatím nerostly počty lidí s těžkým průběhem. To se ale teď mění… Situaci způsobilo ignorování rizik v OKD."

Prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka řekl Českému rozhlasu: "Obecně bychom měli testovat ne čtyři tisíce denně jako v poslední době, ale 10 nebo 15 tisíc každý den, abychom věděli, jaká ta situace opravdu je." A Jakub Steiner, spoluautor nové datové analýzy vědců z institutu CERGE-EI, jež se zabývá koronavirem, řekl Respektu, že jakmile někde vyskočí čísla nakažených, měly by zákonitě stoupnout i počty lidí v karanténě a na testech. To se však neděje.

Vysvětluje, že "trasování není tak účinné, aby samo o sobě společnost uchránilo." Ještě před hlavní vlnou covidu na Karvinsku "připadalo na jednoho nakaženého jen 1,2 dalšího člověka v karanténě. Po započtení dalšího týdne toto číslo stouplo na 2,4, ale i to je stále velmi málo. Ten efekt - počet lidí v karanténě v návaznosti na počet nemocných - je zkrátka překvapivě slabý". Mluví o celostátních datech a pokračuje: "V Moravskoslezském kraji byl přístup k trasování naopak ještě laxnější. V prvním sledovaném období od 29. května do 25. června tam připadalo na jednoho nakaženého jen 0,2 člověka poslaného do karantény. Po zahrnutí dalšího krizového týdne se tento údaj zvedl jen na 0,8."

Vraťme se k odpovědnosti Babiše a vlády. Testuje se málo, hygieniků je málo, slibovaná chytrá karanténa se u nás pořádně nerozjela. Doly byly zavřeny pozdě. Problém na Karvinsku nám mezinárodně zhoršil covidový rating a Slovinsko se začalo bránit. To vadí lidem, kteří tudy jedou k moři na dovolenou. A jejich nespokojenosti, nikoli horníků, se Babiš bojí. Proto hází odpovědnost na jiné.

Kdo s premiérem pracuje, kdo je na něm závislý, by měl toto vědět. Jakmile nastane problém, ohrožen je každý, jen ne předseda ANO (a samozřejmě ještě Faltýnek). Babiš neumí být odpovědný, Babiš umí být jen úspěšný. Když se úspěch začne sypat, hned najde viníky. Mimo sebe.

Sledujte tiskovou konferenci ministerstva zdravotnictví k hodnocení vývoje epidemie covid-19 v lokálních ohniscích nákazy, zejména na Karvinsku. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy