Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 7. 2020 7:30

Babiš neumí být odpovědný, umí být jen úspěšný. Za Karvinou mohou hygienici, on ne…

Pirátka Klusová, Karviná: "Hygiena nestíhá, chytrá karanténa nefunguje, takže máme jediné štěstí, že prozatím nerostly počty lidí s těžkým průběhem. To se ale teď mění… Situaci způsobilo ignorování rizik v OKD."
Chytrá karanténa se nekoná.
Chytrá karanténa se nekoná. | Foto: ČTK

Když v Česku něco funguje, je jasné, kdo za to může - Andrej Babiš. Když něco nefunguje, je to taky jasné, premiér za to nemůže. Té druhé eventuality (něco nefunguje) bude přibývat. Očekává se mimo jiné, že poroste nezaměstnanost. Aktuálním varovným příkladem je situace na Karvinsku, kde se silně šíří nákaza covid-19. Už to zaznamenaly další země (Slovinsko). Karviná se probojovala i do Babišova pravidelného hlášení "Čaulidi". V něm se zbavil odpovědnosti.

Doslova řekl: "Všechna rozhodnutí ohledně viru dělali epidemiologové a hygienici, ne vláda, vláda to jenom schvalovala. Takže pokud někdo měl zasáhnout v OKD, měli to být hygienici." Během koronakrize mluvil opačně. V březnu prohlásil: "Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost."

Když se nedaří, odpovědnost odmítá. Má nyní pravdu? Skutečně to smí hodit na hygieniky? Odpověď je snadná, o kalamitě v dolech na Karvinsku se ví déle, vláda o ní samozřejmě věděla. Ozývaly se četné hlasy, že se doly mají zavřít. A Babiš přece "osobně odpovídá". Doly jsou ještě k tomu státní. Svoji roli jistě hrál fakt, že by se po uzavření ztrátového podniku už nemuselo otevřít. To vše ukazuje: Babiš a jeho vláda odpovědnost rozhodně nesou.

V Čaulidi premiér prohlásil: "Všechny rozhodnutí ohledně viru dělali epidemiologové, dělali hygienici. Nedělala to vláda. Vláda to schvalovala, vláda to schvalovala. Takže pokud teďko někdo říká, že my jsme měli zasahovat v OKD, tak pokud někdo měl, tak to byli hygienici." Drsné. Babiš neváhá okamžitě hodit odpovědnost na jiné, on sám je vždy čistý.

Známe to. Stačí vzpomenout na jeho práci s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Nemyslím ono temně slavné "nebuďte slušnej", ale Vojtěchem připravenou novelu zákona o ochraně veřejného zdraví. Ta měla za koronakrize a ve stavu legislativní nouze prudce posílit kompetence ministerstva zdravotnictví. V nápadu se skrývaly dvě finesy. První: krizový zákon vyžaduje vyhlášení nouzového stavu, ten musí povolovat sněmovna a odpovědná je celá vláda. U zákona o ochraně veřejného zdraví to tak není. Tam by rozhodl jeden ministr a on by nesl odpovědnost. Byl to stejný mustr, jaký jsme sledovali nyní s šířením covidu na Karvinsku: Ne já, to hygienici!

Nebezpečné. Vládu jako firmu řídí politik, který je populista a bere jen úspěch. Doba covidová ho v tomhle postoji utvrdila. Líbila se mu, užíval si ji, řídil to tu jako nějaký autoritář. (Chyby nepřipouštěl.) Jenomže v Babišově představě "řídit stát jako firmu" znamená, že holding řídí on. Pokud tedy najednou hází odpovědnost na nějaké krajské hygieniky, nesedí to. Za jeho premiérování nemohli převzít ani řízení "firmy covid", ani řízení firmy Česko.

Testuje se a trasuje se nedostatečně

O Karviné Babiš říká, že tam "máme lokální problém, který se řeší, trasuje se, chytrá karanténa funguje". Dvě poznámky. První: Babiš automaticky sklouzne do "já řídím, já odpovídám". Tvrdí, že "máme" problém a že se řeší atd. Neříká "hygienici tam mají problém, který oni řeší". Druhá poznámka: to, co Babiš říká, podle expertů vůbec nesedí, není to bohužel pravda.

Už v březnu karvinská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti) vládu upozorňovala na riziko šíření koronaviru v dolech. Serveru Seznam Zprávy nyní řekla: "Jsme aktuálně hlavní ohnisko, ale nic nefunguje tak, jak vláda slibovala. Hygiena nestíhá, chytrá karanténa nefunguje, takže máme jediné štěstí, že prozatím nerostly počty lidí s těžkým průběhem. To se ale teď mění… Situaci způsobilo ignorování rizik v OKD."

Prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka řekl Českému rozhlasu: "Obecně bychom měli testovat ne čtyři tisíce denně jako v poslední době, ale 10 nebo 15 tisíc každý den, abychom věděli, jaká ta situace opravdu je." A Jakub Steiner, spoluautor nové datové analýzy vědců z institutu CERGE-EI, jež se zabývá koronavirem, řekl Respektu, že jakmile někde vyskočí čísla nakažených, měly by zákonitě stoupnout i počty lidí v karanténě a na testech. To se však neděje.

Vysvětluje, že "trasování není tak účinné, aby samo o sobě společnost uchránilo." Ještě před hlavní vlnou covidu na Karvinsku "připadalo na jednoho nakaženého jen 1,2 dalšího člověka v karanténě. Po započtení dalšího týdne toto číslo stouplo na 2,4, ale i to je stále velmi málo. Ten efekt - počet lidí v karanténě v návaznosti na počet nemocných - je zkrátka překvapivě slabý". Mluví o celostátních datech a pokračuje: "V Moravskoslezském kraji byl přístup k trasování naopak ještě laxnější. V prvním sledovaném období od 29. května do 25. června tam připadalo na jednoho nakaženého jen 0,2 člověka poslaného do karantény. Po zahrnutí dalšího krizového týdne se tento údaj zvedl jen na 0,8."

Vraťme se k odpovědnosti Babiše a vlády. Testuje se málo, hygieniků je málo, slibovaná chytrá karanténa se u nás pořádně nerozjela. Doly byly zavřeny pozdě. Problém na Karvinsku nám mezinárodně zhoršil covidový rating a Slovinsko se začalo bránit. To vadí lidem, kteří tudy jedou k moři na dovolenou. A jejich nespokojenosti, nikoli horníků, se Babiš bojí. Proto hází odpovědnost na jiné.

Kdo s premiérem pracuje, kdo je na něm závislý, by měl toto vědět. Jakmile nastane problém, ohrožen je každý, jen ne předseda ANO (a samozřejmě ještě Faltýnek). Babiš neumí být odpovědný, Babiš umí být jen úspěšný. Když se úspěch začne sypat, hned najde viníky. Mimo sebe.

Sledujte tiskovou konferenci ministerstva zdravotnictví k hodnocení vývoje epidemie covid-19 v lokálních ohniscích nákazy, zejména na Karvinsku. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Ozbrojenec drží tdva rukojmí v bance v Le Havru, další čtyři propustil

Ozbrojený muž dnes zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre. Během vyjednávání s policií čtyři rukojmí propustil, informovala francouzská média. Podle zdrojů televizní stanice RTL se domáhá osvobození Palestinců vězněných Izraelem. Kromě pistole může mít u sebe podle policie i výbušniny.

Na místě zasahuje zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž má u sebe tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením.

"Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policii se propuštění čtyř rukojmích podařilo dosáhnout po několika hodinách vyjednávání, přičemž nikdo nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou Národní asociaci držitelů zbraní

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. Vlastní žalobu na jednu z odnoží NRA podala také prokuratura metropole Washingtonu. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za "velmi hroznou věc".

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za "odkloněné finance" kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích. Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi 64 o milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala 18 měsíců.

Žaloba podle agentury Reuters staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa. Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě USA ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok na vládních zařízeních. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům v poslední době hrozí, že aplikaci ve Spojených státech zakáže úplně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy