Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 5. 2019 12:35

Babiš: Od revoluce tu nikdo nic nevymyslel, jen já. Myslí, že jsme slepí?

Babiš je kilová plechovka kaviáru, kterou když otevřete, tak v ní najdete pár gramů "jiker" ze slepice.
Tak pravdou je, že politici 1990 červenou kšiltovku nevymysleli.
Tak pravdou je, že politici 1990 červenou kšiltovku nevymysleli. | Foto: Radek Bartoníček

Kampaň před eurovolbami, Andrej Babiš v trumpovské kšiltovce všude. Léta se v debatách vyhýbal 90. rokům minulého století, období, kdy v přítmí budoval svoje impérium, samozřejmě za podpory tehdejších politiků kupříkladu z ČSSD. Dříve chtěl staré časy raději nechat spát, zřejmě aby se odtud nevyvalili další kostlivci. Dnes tuto zábranu ztratil, jal se hodnotit i čas těsně po listopadu 1989.

V debatě na serveru Info.cz s moderátorem Pavlem Štruncem přišla řeč na Babišův národní investiční plán (který odmítá komukoliv ukázat, ale maká na něm). A hned se pustil do ostatních politiků: "Oni totiž nic nevymysleli, pane redaktore," prohlásil.

Posadil si na hlavu červenou kšiltovku, "my máme tohle." Pak pokračoval: "Řekněte mi jednu věc, co tyhle tradiční strany tady udělaly za těch třicet let? Nevzpomenete si. Na Babiše si všichni vzpomenou…" Ukazuje poté na kameru publikaci ve formátu A4: "… i tohle jsem vymyslel, koukejte, národní investiční plán, to je můj nápad… a co oni vymysleli? Nevymysleli vůbec nic, vymyslel to Babiš."

Nechá si kýmsi podat svůj oblíbený dream spis z roku 2017, jeho volební lákadlo O čem sním, když náhodou spím, a pokračuje: "Podívejte se, takže tohle měly napsat tradiční demokratické strany v lednu devadesát. Todle. To je vize České republiky. To jsem všecko vymyslel. A zeptejte se ostatních, co vymysleli oni. Vůbec nic!"

Rozumíte? Od ledna 1990 tady nevymyslel nikdo z politiků vůbec nic, čekalo to všecko až na mistra světa Babiše. Havel nic, Klaus nic, Zeman nic (ano, dokonce ani Babišův kumpán číslo jedna tedy nevymyslel vůbec nic, to se asi bude na Hradu divit), nikdo nevymyslel nic.

Kde dlel dnešní premiér v lednu 1990? Kde dlel v devadesátých letech? O jakých "tradičních stranách" v té době mluví? O komunistech, kteří mu nyní umožnili vládnout?

Kaviár ze slepičích jiker

Ten pán zapomíná, že v lednu 1990 se Československo začalo stavět od základu znovu, politiku neslo Občanské fórum, postupně se vytvářely, nebo znovuvytvářely politické strany, byla zrušena StB, byl vybudován, vystavěn celý politický a justiční systém včetně dvoukomorového parlamentu a Ústavního soudu, proběhla mimo jiné kuponová i nekuponová privatizace, byla přebudována armáda, tajné služby a další a další klíčové kontrolní instituce, vznikla zcela nová, demokratická struktura státu, obrovské množství zákonů, byl postaven systém, který v podstatě uspěl, jinak by Česko nevstoupilo do NATO a Evropské unie a jinak by dnes nebyl předseda menšinové vlády trestně stíhán. Začala se znovu tvořit občanská společnost, opět za podpory části politiků.

Popišme to jinak, stručněji: ty "tradiční strany", spolu s Václavem Havlem a celou řadou dalších lidí, v Česku obnovily demokracii. Tvrdit, že politici "nevymysleli vůbec nic", může jen totální ignorant a zabedněnec.

Normální by bylo říct "je neuvěřitelné, co dokáže premiér vypustit z úst", jenomže u něj to je snadno uvěřitelné a úplně normální. Přesně tak vypadá babišovské pojetí demokracie: nikdo nikdy nic neudělal, jen on "maká", jen on má "nápady", demokracie rovná se Babiš v červené kšiltovce, v pseudonápadu, který ukradl Trumpovi.

V jiné debatě, v České televizi, v nedělních Otázkách Václava Moravce, Babiš (nejspíš nechtěně) předvedl, jak to s plněním jeho nápadů vypadá. Řeč byla o výměně šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) v pátek odvolal z funkce generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Kroupu. Jeho nástupcem jmenoval od dnešního dne Pavola Kováčika. Bez transparentního výběrového řízení. Babiš o tom samozřejmě věděl. Když na to byl Václavem Moravcem tázán, pravil: "Prosím vás, my nemáme čas na transparentní výběrové řízení." To je demokracie à la Babiš, nemáme čas, děláme si, co chceme.

Proč není čas? "My potřebujeme do ŘSD dostat nový impulz, větší tah na branku…" (Všimněte si, když se někde vyskytne problém, Babiš z obvyklého, přirozeného "já" plynule přejde do u něj nepřirozeného "my".)

Pojďme k "tahu na branku": od ledna 2014 byl Babiš místopředsedou vlády, ANO mělo a dále má v gesci ministerstvo dopravy. Déle než pět let (Babiš sám byl ze Sobotkovy vlády ke konci odvolán, ANO však zůstalo a on sám byl a je v pozici vicepremiéra a premiéra skoro pět let, dlouhou dobu) tedy tah na branku chyběl, už v Babišově éře chyběl, ale teď se jde na věc, odteď to prý pojede.

To je Babiš, hraje si na stále čerstvého, na až dosud neodpovědného, na vizionáře s tlustými spisy, který ale nedokáže stavět ani dálnice (teď na ně možná pustí Číňany, aby vyhověl politikovi, který "nic nevymyslel", Zemanovi). Babiš je kilová plechovka kaviáru, kterou když otevřete, tak v ní najdete pár gramů "jiker" ze slepice.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy