Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 11. 2015 12:30

Babiš odhalil svou orientaci: Jsem pro NATO a pro EU. Donutila ho Applebaumová

V Americe je Andrej Babiš pro NATO, pro EU, pro Západ. U nás tak jasný postoj nenabízí. Jeho voliči to nechtějí.
V dubnu v USA se miliardář Babiš v USA setkal mimo jiné s miliardářem Bloombergem.
V dubnu v USA se miliardář Babiš v USA setkal mimo jiné s miliardářem Bloombergem. | Foto: hnutí ANO

Když se díváte na Matrix AB, dokument Víta Klusáka o Andreji Babišovi (vznikl jako součást cyklu Český žurnál pro Českou televizi), všimnete si, jak málo se hlavní aktér věnuje zahraniční politice. (Zároveň vám ovšem neunikne, že se moc nevěnuje ani domácí politice.)

Přitom zahraniční směřování Česka má pro naši budoucnost klíčový význam. Víme, kam jsme zasazeni dnes, ale kde budeme za deset let? Nevypadneme z Evropské unie a Severoatlantické aliance? Neoctneme se někde mimo? Nezůstaneme viset ve vzduchu vydáni na pospas hladovému Východu, Rusku?

Andrej Babiš je dnes nejsilnější, nejvlivnější politik, i když je „jen“ vicepremiérem, ministrem financí. Přitom bylo do nedávna velmi těžké určit jeho zahraniční orientaci. Částečně mu to bylo zřejmě dost jedno. Reaguje na dění, jež ho obklopuje, populista na druhou. A Čechy „cizina“ nezajímá. Ale zároveň Babiš zřejmě nechtěl „někam patřit“, aby si na tu druhou stranu nezavřel vrátka. Proto byl zdrženlivý vůči protiruským sankcím. Proto se staví proti uprchlíkům, nejradši by zavřel hranice Unie a nazdar.

Letos na jaře se ale něco stalo. Změnilo. Babiš jel na velkou cestu do Spojených států. V Matrixu AB, když se učí správně česky vyslovovat, říká své učitelce: „ Jak jsem šel do Spojených států, tak psali, že jsem agent KGB. Oni mě tam zase poblili. (Následuje velký smích.) No a potom jsem byl přijat v Pentagonu, tak teďka jsem asi už jinej agent zase...“

Podívá se přitom do kamery. Ta věta viditelně není náhodná. V podstatě ji můžeme vnímat jako Babišovo hodnocení cesty do USA, jako jeho vzkaz divákovi: Toto je teď moje orientace. Je taková, že mě budou považovat za agenta Západu. Takhle to chci.

Na Twitteru se Schapirem

Před cestou do USA se zastal amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira, jemuž Miloš Zeman zakázal vstup na Hrad: „Pan prezident určitě neměl říkat, že zavřel dveře velvyslanci Spojených států,“ pravil. Mluvil též o tom, že by Zeman udělal nejlépe, kdyby nejel do Moskvy na vojenskou přehlídku. Schapira také předseda ANO hostil na své farmě na Čapím hnízdě a zveřejnil to na Twitteru.

Dubnovou návštěvu v USA pojal velkoryse a měl úspěch. Setkal se s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-Munem, se zástupci americké administrativy, Kongresu, s lidmi z think-tankové komunity, z neziskových organizací i soukromého sektoru. Na jednáních podle vlastní zprávy pro vládu zdůrazňoval, že Sobotkův kabinet drží jasný postoj k protiruským sankcím a že chce posilovat dosud zanedbávané výdaje na obranu. Jednal s bývalým starostou New Yorku Bloombergem, s firmami ze Silicon Valley atd.

Bylo zřejmé, že se v Americe cítí jako ryba ve vodě. A že je pyšný, jak ho tam berou. V USA se Babiš choval jako politik, jako člověk, který v české politice míří výš a ví, že bez spojenců, jako jsou Spojené státy, to prostě nejde.

Svoji jasnou západní orientaci potvrdil (opět venku, nikoli doma) i v říjnu. Byl k tomu více méně donucen. Známá americká novinářka Anne Applebaumová napsala článek pro deník The Washington Post (16. října, Russia’s new kind of friends, Nový druh přátel Ruska) a internetový magazín Slate. V podstatě v něm Babiše popsala jako jednoho z Putinových užitečných idiotů.

Českého prvního vicepremiéra postavila do jedné řady s Milošem Zemanem a Václavem Klausem, ale i s dalšími proruskými zahraničními politiky, jako je Robert Fico. Psala o tom, že tito lidé zpochybňují protiruské sankce. Uprchlickou vlnu či radikální islamismus považují za zásadní hrozby Evropy. „Uprchlická krize ohrožuje EU více než Rusko,“ zopakovala Anne Applebaumová Babišova slova.

Nejezdím do Ruska Vladimira Putina a nemám tam přátele

Ta dáma není žádné ořezávátko. Dvakrát získala Pulitzerovu cenu. Za historickou studii o sovětských gulazích a za knihu o poválečném příklonu východní Evropy k SSSR. Píše komentáře pro Washington Post, psala pro Daily Telegraph, Independent či týdeníky Economist a Spectator. Nyní žije v Polsku se svým manželem, bývalým ministrem zahraničí Polska Radoslawem Sikorskim.

Na článek v The Washington Post Andrej Babiš zareagoval. Což je důkaz, jak mu na Spojených státech záleží. Jeho dopis byl otištěn. Píše v něm: „Byl jsem popsán jako proruský politik s tím, že mou motivací může být závislost mých firem na ruském zemním plynu. Nechť není pochyb: Moje politika, stejně jak politika mé strany, je jasně prozápadní a podporující NATO. Členství v Evropské unii je pro Českou republiku prospěšné a my chceme, aby tomu tak bylo i nadále.“

Svoji skepsi k protiruským sankcím EU a k politice Bruselu vůči uprchlíkům vysvětlil jako evropský dialog. Zdůraznil, že nikdy nebude prosazovat proruskou orientaci. Odmítl, aby byl strkán do jednoho pytle se Zemanem a Klausem. Za jejich vlád, píše, se rozvinula korupce a klientelismus. „Tato korupce a klientelismus jsou v zájmu Ruska. Ti pánové se možná zúčastnili proruských konferencí, ale já ne. Oba se možná účastní akcí na ruském velvyslanectví, ale já ne. Já nejezdím do Ruska Vladimira Putina a nemám tam přátele.“ Atd.

Díky Anne Applebaumové teď tedy konečně víme, kde Babiš stojí a kam směřuje. V Česku má obří střet zájmů, jeho oddanost demokracii je (mimo jiné také po zhlédnutí dokumentu Matrix AB) značně pochybná. Ale může nás uklidňovat, že s Putinem se evidentně paktovat nechce. V tom se liší od Zemana nebo Klause.

Poznámka na konec. Škoda že Babiš v Česku nemluví o svém postojí k Západu tak jasně jako v USA nebo ve Washington Post. On ovšem ví, že tohle velká část jeho voličů slyšet nechce. Proto mlčí.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy