Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 9. 2021 8:00

Kdyby Babiš vládl s Okamurou opřeným o Zemana, měl by peklo na zemi. My očistec

Demokratické koalice jsou na tom díky průzkumu STEM jako Rocky Balboa, když mu v ringu hodili do trenek led, mohlo, mělo by je to pěkně nakopnout.
Vládu Babiše s Okamurou podporovaným zezadu Zemanem by šéfovi ANO nepřál ani nejhorší nepřítel.
Vládu Babiše s Okamurou podporovaným zezadu Zemanem by šéfovi ANO nepřál ani nejhorší nepřítel. | Foto: ČTK

Nakolik předvolební průzkumy ovládají výsledky voleb? Nakolik zamávají naší pevností, nebo naopak naší nejistotou? Podle čerstvého průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News by nyní volby vyhrálo hnutí Andreje Babiše ANO s 32,4 procenta hlasů, druhá by skončila trojkoalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 20 procenty a třetí dvojkoalice Pir/STAN (Piráti a hnutí Starostové a nezávislí) s 18 procenty. Dál SPD s 11,8 a KSČM s 5,4 procenty.

Od lidí toužících po změně hned slyšíte a na sociálních sítích čtete minimálně dva typy přístupů. První: STEM dělá pro Agrofert, druhý: je to v háji, Babiš zas vyhraje a nic se nezmění, stát půjde do háje. Nepředpokládám, že STEM pracuje pro Agrofert, vůbec by mě to nenapadlo, považuji to za holý nesmysl. A nic v háji samozřejmě není, neboť teprve teď se začíná rozhodovat, jak se zachovají dosud nerozhodnutí voliči, kterých je podle sociologů hafo.

Podívejme se na průzkum STEM (který by koalice měly brát především jako stimulační, mobilizující, burcující, zatímco pro ANO je spíš jakousi ukolébavkou, i když Babišovi marketéři nejsou blbci a jistě mají v rukávu ještě nějaké to esíčko). Kdyby takto volby skončily, mohlo by nám být kromě České republiky a sebe samých líto hlavně Andreje Babiše. Kdysi dávno snil o „Česku na špici Evropy“, že. No tak s Tomio Okamurou a Vojtěchem Falmerem Filipem by ho čekalo plazení se po špinavém evropském dnu.

Představme si vládu, kde sedí ti dva sebevědomí, namachrovaní kohouti, Babiš a Okamura. Už jsem o tom psal dřív: to, co dělal Babiš několik let bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČCSD), to by pak prováděl mnohem intenzivněji Okamura jemu. A pozor, za Sobotky měl Babiš stoprocentní podporu Miloše Zemana a s ním Sobotku ničil. Co by se asi stalo, kdyby seděl ve vládě s Okamurou? S nacionalistou, extremistou, který v podstatě nenávidí Evropskou unii (kde Agrofert podniká) a vidí se v Moskvě? Okamura by dělal Zemanovu politiku, spolu by nás rvali ven z EU, spolu by chtěli „předělat NATO“ na pakt, který spolupracuje s Putinem proti Bidenovi atd. atd. Pán bůh s námi a zlé pryč.

V posledních měsících vidíme často, jak se tříští pragmatické spojenectví Babiš - Zeman, prezident odmítá, že by Vrbětice vyhodili do vzduchu agenti ruské tajné vojenské služby GRU, torpéduje to, kde může, vyhrožuje nepodepsáním rozpočtu (a Schillerová ho honem běží maličko přepsat), Zeman dál na sílu protlačuje Rosatom do Dukovan. Představme si, jak se bude Babiš v takových zápasech „opírat“ o Okamuru, ten mu podtrhne židli v první vteřině a ještě do něj na zemi kopne. Bude si chtít urvat všecky případné úspěchy (ale ony bohužel nehrozí, není, v čem bychom měli uspívat).

Dál je tu covid. Babiš teď dělá stejnou politiku jako loni, „nákaza neexistuje“, jsme „best in covid“ a podobné nesmysly. Ve školách se pro jistotu (aby čísla nerostla) přestalo zcela nezodpovědně, zcela šíleně testovat. Ale po volbách mohou čísla vyletět, najednou bude nutné něco dělat, a teď si představte tu debatu ve vládě s Okamurou. (Babiš v čínském respirátoru, Okamura na něj prská bez.)

STEM hodil SPOLU a PirSTAN tunu ledu do trenek

Navíc chce tenhle nácek zpochybňující utrpení Romů v koncentráku v Letech u Písku řídit ministerstvo školství a vnitra. Pro Babiše další velemalér, obojí je zcela nemyslitelné a pro něj osobně vysoce riskantní. Okamura dolující informace z policie (která tak „soft“ vyšetřuje pod „soft“ vedením žalobců Čapí hnízdo). A dát Okamurovi moc nad školami? Orbán hadr, Babiš by zíral. Ulice zaplněné demonstranty, občanské nepokoje. Nadějné vyhlídky.

Že by to tedy dal Babiš do kupy s komunisty? Měl by však (podle STEM) o něco málo míň než koalice SPOLU a PirSTAN. Navíc 5,4 procenta voličů, to je mimořádně nejistý výsledek. A i když je Babiš exkomunista a exagent StB s komunisty, kteří nezapřeli Stalina, by v Česku vládnout nechtěl. A jejich podpora (jak ji donedávna oligarchovi tito pseudoproletáři ochotně poskytovali) by mu stejně nestačila.

Uvědomují si tohle voliči ANO? Bylo a je mezi nimi jistě mnoho lidí, kteří to s Českem myslí dobře, nechtějí nás zruinovat, vyhnat někam na periferii EU a pod vliv Ruska a Číny. Proč jim tohle obě demokratické koalice netlučou do hlav?

Obraťme pozornost k Pir/STAN a SPOLU. Podle STEM obě koalice padají, Pir/STAN víc. Zároveň ale nepadají ani náhodou tak, že by snad bylo riskantní dát jim hlas. Navíc před týdnem vyšly výsledky průzkumu firmy Kantar CZ a Data Collect pro Českou televizi, měřily volební potenciál stran (maximální možný zisk strany či koalice v případě, že by jí u voleb dali hlas všichni voliči, kteří volbu daného subjektu zvažují) před sněmovními volbami. Ukázalo se, že SPOLU může být mimořádně potentní, má šanci až na 31,5 procenta, víc než ANO (30 procent), třetí nejpotentnější je Pir/STAN (27,5 procenta). To by pak situace po volbách vypadala jinak než podle výsledků agentury STEM. (Rozdíl u SPD je mnohem menší, její potenciál je u Kantaru a Data Collectu 13,5 procenta, tedy jen o 1,7 procenta víc než u STEM.)

Zatím není vůbec jasné, co s výsledky udělá poněkud nečekaný vstup Babišova syna Andreje do kampaně. Těžko mu ale náhle zaktivizovaný syn z prvního manželství polovinou „profíků“ ANO prohlašovaný za duševně chorého nažene nové voliče. Babišův strop je prostě zhruba třetina aktivních voličů, víc nedá ani po „roztrhání těla“. Andrej Babiš junior spíš ještě víc utvrdí utvrzené, nějaký silnější efekt nečekejme. A zároveň si buďme jisti, že se policie nepřetrhne s novým vyšetřováním jeho krymskou anabází. To tak za pět let.

Jak už řečeno, voliči ANO jsou kolébáni, všecko v pohodě, kdežto politici opozice vidí, že musí zabrat, jak nikdy nezabrali. Stále nedělají jednu naprosto zásadní věc, nenaučili se mluvit o tom, jak se SPOLU a Pir/STAN dohodne. A Piráti stále jako by zapomněli, že byli stranou pro mladé lidi. Tam je jejich spící potenciál.

Demokratické koalice jsou na tom díky průzkumu STEM jako Rocky Balboa, když mu v ringu hodili do trenek led, mohlo by je to nakopnout. Babišovým voličům dávají v ringu teplý čaj s medem (ale opakuji, jeho marketéři nejsou blbci a makají).

Klusák: Prostě jsme tam vlezli, inicioval to Babiš ml., skláním se před jeho odvahou (video DVTV z 8. září)

Neměl bych nejmenší problém přiznat, že jsme šli přímo za premiérem, byla to ale náhoda, je těžké přesvědčovat někoho, kdo tomu nevěří. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy