Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 6. 2015 11:30

Babiš vydírá, chová se jako estébák, avšak vládu to nepoloží

Komentář Martina Fendrycha: Babiš sbírá kompromitující materiály na kolegy poslance. Klidně je vytáhne na jednání výboru Sněmovny. To tu ještě nebylo.
Babiš prý s StB vědomě nespolupracoval. Ale škola to byla dobrá.
Babiš prý s StB vědomě nespolupracoval. Ale škola to byla dobrá. | Foto: Aktuálně.cz

Mění se česká politika k lepšímu? Čerstvý průšvih svědčí o opaku. Sociální demokracie oznámila, že šéf ANO Andrej Babiš vytáhl na poslance ČSSD Ladislava Šincla při koaličním jednání kompromitující materiály. Přinesl si na něj celou složku. Pak tvrdil, že informace čerpal z médií.

Právu k tomu sdělil: „To nebylo žádné kompro, četl jsem některé citace monitoringu tisku. Pan Šincl má špatnou pověst, dělá nějaký lobbing a já nevím pro koho.“ S monitoringem tisku zřejmě lhal. Když pátráte v mediálních archivech (Newton) či na internetu, o Šinclovi tam některé věci, které použil Babiš, hledáte marně.

Ti dva se hádají o pojišťovací zákon, o provize pojišťováků. Šincl navrhl, aby se jejich odměny snížily o 4,2 miliardy korun. Ve Sněmovně obvinil Babiše, že ministerstvo financí couvá od dohodnuté verze. Naznačil, že za to možná mohou obchodní zájmy majitele Agrofertu. Babiš se bránil, že je to „sprostý koaliční podraz“ a že s tím jeho firmy nemají nic společného.

Před jednáním Sněmovny zasedl rozpočtový výbor, na kterém byl přítomen ministr Babiš. Právě tam vytáhl kompromitující složku na Šincla. Četl z ní, že byl vyhozen z banky IPB a také o jeho rodinných majetkových poměrech.

Poslanec předčítání ze složky popsal takto: „Začal z toho vytahovat papírky a řekl mi: Já na vás vím, co vy jste vlastně zač. Korupčník, platí vás Valenta (pozn. red.: senátor a majitel Synotu). Vyhodili vás z banky, tak mi nemáte co klást otázky. Vy jste převedl na manželku barák, to je jasná korupce. Matka zase koupila nějaký pozemek. Já jsem jen zíral.“

Předseda ANO měl také hovořit o tom, že Šincl má styky s Miroslavem Janstou, velmi vlivným pánem, šéfem České unie sportu, přítelem Miloše Zemana, a s Radkem Pokorným, právníkem, který má zase blízko k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Šincl tvrdí, že se nestýká ani s nimi, ani s Valentou.

Bezprecedentní, nepřijatelné, ale jedeme dál

Babiš vede složku na poslance, se kterým má potíže, který mění „jeho“ zákon. (Mimochodem ho chce měnit ve prospěch nás, pojišťovaných.) A nejenže si vede složku, on ji klidně vezme na jednání, kde sedí ostatní koaliční poslanci, a tam z ní cituje. Pokusil se Šincla zastrašit, vydírat. To je vážná věc. To se u nás takto veřejně, oficiálně, na jednání výboru, alespoň pokud se pamatuji, nikdy nestalo.

Babiš si myslí, že může všecko. Zastrašování připomíná StB. Tajná komunistická policie taky vedla na nepohodlné lidi složky a snažila se je vydírat. Estébáci to však provozovali tajně, jak jistě Babiš ví, když s nimi měl v minulém režimu četné styky (prý „nevědomě“). Předseda ANO kompro klidně vytáhne na jednání výboru. To je vskutku nové a horší, než to bylo.

Ve čtvrtek o střetu Babiš – Šincl jednal poslanecký klub ČSSD. Po něm premiér Sobotka řekl: „Chování ministra financí vůči poslanci Šinclovi pokládám za bezprecedentní a zcela nepřijatelné.“ ČSSD vydala prohlášení: „Ministr musí ve své práci strpět kritiku představitelů Parlamentu i občanů a nemůže na ni reagovat metodami, které připomínají nechvalnou praxi bývalé komunistické státní bezpečnosti. Parlament je oprávněn kontrolovat jak činnost vlády, tak ministerstva financí.“

Dusno je. Nemylme se však, Babiš nedělá nic nového a nekopíruje jen StB, která o jeho spolupráci vedla více než deset svazků. I jiné strany shánějí kompromateriály na protivníky, ač to veřejně nepřiznají. Vydírání je oblíbená, fungující praxe. Sám jsem zažil, jak mi bývalý vysoký funkcionář ČSSD přiznal, že na mě hledali kompromitující informace. Tuto metodu pěstuje nejen Babiš, ale i ČSSD, nepochybně ODS a další strany.

Nové je, že to svinstvo vytáhne předseda partaje, místopředseda vlády na oficiálním jednání. Zdá se mu to normální a přijatelné. Takhle uvažuje: Jdeš proti mně? Tak já na tebe vyhrabu špínu a zničím tě. (Nepochybujme ani o B celé věci, o jejím druhém aspektu: Babiš ví, co na koho vytáhnout.)

Rozpadne se vláda? Je Babišovo vydírání koaličního poslance moment, přes který vlak nejede? Kdepak. Budou na sebe prskat, budou se osočovat, zatínat pěstičky, ale vládu to nepoloží. Andrej Agrofert Babiš ji potřebuje. Zjevně se mu vyplácí. ČSSD nepůjde do předčasných voleb a lidovci také ne.

Takže platí: sice jednáš jako starý estébák, sice se nám z tvých postupů zvedá žaludek (i když nám vůbec nejsou cizí), ale my to s tebou vydržíme, Agroferte Andreji. Chceme vládnout a jsme si prostě souzeni.

Zároveň však, doufejme, platí, že ono ven vyhřezlé estébáctví Babiše vnímají voliči.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy